Akar: Aynısını yapmaya hazırız

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile KKTC'ye gitti.


KKTC

Akar: Aynısını yapmaya hazırız

Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Akdeniz Fırtınası-2020 Tatbikatı’nın “Seçkin Gözlemci Günü” faaliyetlerini takip eden Akar yaptığı açıklamada Türkiye’nin uluslararası anlaşmalar kapsamında Kıbrıs’ta garantör bir ülke olduğunu hatırlatırken,

“Biz Kıbrıs’ı millî mesele kabul ediyoruz ve buradayız. Burada bize düşen görev neyse, 1974’te ne yaptıysak aynı ruh, aynı heyecan, aynı esaslar dahilinde KKTC’li kardeşlerimizin güvenliği, bekası için her türlü şeyi yaptık, yapmaya hazırız.” ifadelerine yer verdi.

Tören mangasının selamlanmasının ardından, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı arasında karşılıklı eğitim ve birlikte çalışabilirliği geliştirmek üzere uygulanan Yüzbaşı Cengiz Topel Akdeniz Fırtınası-2020 Tatbikatı’nın “Seçkin Gözlemci Günü” faaliyetleri başladı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait fırkateynden ayrılan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığına bağlı özel kuvvet unsurları denizden sızma harekatı ile sahilde belirlenen hedefleri başarıyla imha etti. ATAK helikopterlerinin eşliğinde hava hücum harekatı gerçekleştirildi ve komandolar helikopterlerle tatbikat alanına indirildi. Tatbikatta İHA’lar da görev aldı.

Son olarak, Türk Silahlı Kuvvetlerinin verdiği yoğun mücadeleyi vurgulayan Akar, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu asil milletin egemenliği, bağımsızlığı için güçlü, kuvvetli, bilgili ve disiplinli olması lazım. Ülkemizin, milletimizin egemenliği, bağımsızlığı, 83 milyonun güvenliği, 780 bin kilometrekarelik vatan toprağının, mavi vatanın ve semalarımızın kontrolü için, hatta gelişen çağda bir de siber vatan var, bunlara hakim olabilmek için ‘biz’ diyerek çalışıp görevimiz neyse elimizden geldiğince ‘ölürsem şehit kalırsam gazi’ anlayışı içinde bunu yerine getireceğiz” dedi.

Kaynak: (https://www.trtavaz.com.tr/haber/tur/avrasyadan/kktcde-nefes-kesen-tatbikat/5f5f2f3901a30a37b8a8b3e1 , 15/09/2020)

Yazar

Hilal Ülkü Şahin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar