Akar’dan Kıbrıs çıkışı

Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası kapsamında düzenlenen faaliyetleri inceleme amaçlı Libya'da olan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar; Ege, Akdeniz ve Kıbrıs meseleleri hakkında açıklamalarda bulundu.


Hulusi Akar

Akar: Türkiye Kıbrıs konusunda kararlı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası kapsamında düzenlenen faaliyetleri yerinde incelemek amaçlı gittiği Libya’da temaslarını sürdürmeye devam ediyor.

Akar, temasları sırasında Kıbrıs meselesi hakkında da açıklamalarda bulundu.

Bakan Akar, yaptığı açıklamada, “Ege, Akdeniz ve Kıbrıs ile ilgili hiçbir oldubittiye meydan vermeyecek, müsaade etmeyeceğiz” diyerek Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki tavrının kararlılığını dile getirdi.

Türkiye’nin içinde olmadığı hiçbir çözümün uygun bir çözüm olmayacağının altını çizen Akar, bunu herkesin idrak etmesinin gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin Kıbrıs’ın garantörü olduğunu önemle vurgulayan Akar, “Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin ve kendi haklarımızın gereği neyse, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı ciddiyet ve samimiyetle, aynı dikkat ve hassasiyetle yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Açıklamasına “Bizim hak ve menfaatlerimizin çiğnenmesine asla müsaade etmeyeceğiz.” ifadesini ekleyen Bakan, iyi komşuluk ilişkileri, diyalog, barışçıl yol ve yöntemler çerçevesinde uluslararası hukuka, deniz hukukuna uygun şekilde yapılması gereken ne varsa yapılacağını belirtti.

Kaynak: (https://www.brtk.net/akar-ege-akdeniz-ve-kibris-ile-ilgili-hicbir-oldu-bittiye-meydan-vermeyecek-musaade-etmeyecegiz/, 04.07.2020)

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar