Akar’dan Kıbrıs çıkışı – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 523’üncü Bilgi Şöleni: Yaşadığımız su sıkıntısı ve su politikalarımız   • 522’nci Bilgi Şöleni: Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar meselesi

Akar’dan Kıbrıs çıkışı

Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası kapsamında düzenlenen faaliyetleri inceleme amaçlı Libya’da olan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar; Ege, Akdeniz ve Kıbrıs meseleleri hakkında açıklamalarda bulundu.

4 Temmuz 2020
Dilanur Polat
Hulusi Akar
Akar: Türkiye Kıbrıs konusunda kararlı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası kapsamında düzenlenen faaliyetleri yerinde incelemek amaçlı gittiği Libya’da temaslarını sürdürmeye devam ediyor.

Akar, temasları sırasında Kıbrıs meselesi hakkında da açıklamalarda bulundu.

Bakan Akar, yaptığı açıklamada, “Ege, Akdeniz ve Kıbrıs ile ilgili hiçbir oldubittiye meydan vermeyecek, müsaade etmeyeceğiz” diyerek Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki tavrının kararlılığını dile getirdi.

Türkiye’nin içinde olmadığı hiçbir çözümün uygun bir çözüm olmayacağının altını çizen Akar, bunu herkesin idrak etmesinin gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin Kıbrıs’ın garantörü olduğunu önemle vurgulayan Akar, “Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin ve kendi haklarımızın gereği neyse, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı ciddiyet ve samimiyetle, aynı dikkat ve hassasiyetle yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Açıklamasına “Bizim hak ve menfaatlerimizin çiğnenmesine asla müsaade etmeyeceğiz.” ifadesini ekleyen Bakan, iyi komşuluk ilişkileri, diyalog, barışçıl yol ve yöntemler çerçevesinde uluslararası hukuka, deniz hukukuna uygun şekilde yapılması gereken ne varsa yapılacağını belirtti.

Kaynak: (https://www.brtk.net/akar-ege-akdeniz-ve-kibris-ile-ilgili-hicbir-oldu-bittiye-meydan-vermeyecek-musaade-etmeyecegiz/, 04.07.2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları