Almanya bozkurt işaretini yasaklıyor

Avusturya'nın ardından Almanya da aşırı sağcı ve faşist olarak değerlendirdiği bozkurt işaretini yasaklamak için düzenleme yapıyor.


Paylaşın:
Almanya bozkurt işaretini yasaklıyor

Bozkurt işareti

Almanya, Türk bozkurt işaretini yasaklamanın peşinde

(https://m.dw.com/en/germany-seeks-to-ban-turkish-gray-wolves-far-right-symbols/a-45809792 , Germany seeks to ban Turkish ‘Grey Wolves’ far-right symbols, 09/10/2018)

Alman Deutsche Welle internet haber sitesinde çıkan habere göre Alman politikacılar bozkurt işaretini yasaklamak istiyor.
Haberde bozkurt işaretinin Alman Nazi selamını andırdığı, şiddet içerdiği ve faşizme teşvik ettiğinden ötürü Alman politikacıların bu işareti yasaklayan bir düzenlemeye gidecekleri bilgisine yer verilmiş.
Hıristiyan Demokrat Parti’den Christoph de Vries ve Sol Parti üyesi Sevim Dağdelen’in konu ile ilgili Bild gazetesine verdikleri beyanlarını da aktarıyor.
Christoph de Vries, faşizmin her şeklinin insanlık dışı olduğu liberal topluma yönelik tehdit oluşturduğunu dile getiriyor. Sevim Dağdelen ise bozkurt işaretini Hitler selamına çok benzediğini bu sebepten yasaklanması gerektiğini ifade ediyor.
Haberin devamında Avusturya’nın da bozkurt işaretini yasaklamak için bir düzenleme üzerinde çalıştığı bilgisine ve Bozkurt Teşkilatının 1970’lerde birçok faili meçhul cinayetten sorumlu olduğu, Almanya’daki en büyük aşırı sağcı ve yaşadığı örgüt olduğunu görüşlerine yer verilmiş.

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar