Almanya’da Türkçe yasağı

9 yaşındaki kız öğrenci arkadaşları ile Türkçe konuştuğu gerekçesiyle öğretmeni tarafından cezalandırıldı.


Türkiye

Almanya’da Türkçe yasağı

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletindeki Villingen Schwenningen beldesinde gerçekleşen olay büyük tepki topladı. Ailesi, üçüncü sınıftaki çocuklarından Türkçe konuşmasının cezası olarak “Neden Almanca konuşuyoruz?” konulu bir yazı yazmasını isteyen öğretmen hakkında şikayetçi oldu. Ailenin avukatı ise yaptığı açıklamada cezanın asla kabul edilmediğini ve öğrencinin annesinin bu öğretmenle yaptığı görüşmeden bir sonuç alamadığını belirtti.

Avukat Yalçın Tekinoğlu,
“İlk başta aileyle görüşmek istemiyorlardı ama şimdi okul yönetimi aileye ‘gelin görüşelim ve konuyu kapatalım’ diye yalvarıyorlar. Yönetim ‘öğretmen çok genç ve yeni işe başladı’ diye kendini savunmaya çalışıyor. Anne geçen hafta tekrar tekrar bu cezayı kabul etmiyoruz derken öğretmen ‘Bu benim pedagojik karar özgürlüğüm, bu cezayı verirsem bir daha Türkçe konuşmaz’ diyerek verdiği cezayı savunmuş. ‘Buna itiraz ederseniz bir sonuç alamazsınız, cezayı kabul edin’ demiş. Aile ise bunu kabul etmeyip haklarını aramaya karar verdi.” dedi.

Okul, gerekli mercilere şikayet edildi.

Kaynak: (https://bilimdili.com/toplum/yasam/almanyada-9-yasindaki-cocuga-okul-bahcesinde-turkce-konustugu-icin-ceza-verildi/ , 17/07/2020)

Yazar

Hilal Ülkü Şahin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar