Anadolu’da Türk tarihi yeniden yazılabilir!

Muğla-Seydikemer'de bulunan ve Göktürk dönemindekilere benzer özellikler taşıyan kaya resimleri için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mustafa Gökçe başkanlığında bir araştırma ekibi kuruldu.


Türkiye

Anadolu’da Türk tarihi yeniden yazılabilir!

Araştırma ekibinin 2 yıla yakın sürecek detaylı çalışmaları kesinlik kazanırsa, Türklerin 1071 Malazgirt Zaferi’nden çok önce Anadolu’ya geldikleri bilimsel olarak kanıtlanmış olacak. Tesadüfen bulduğu resimleri inceleyen çoban, gördüklerini yörenin yerel sanatçısı Vedat Karakaya’ya anlattı. Vedat Karakaya ise Doç.Dr.Mustafa Gökçe’ye ulaşarak durumu anlattı. Bölgede yüzeysel inceleme yapan Mustafa Gökçe, figürlerin Gök Türk dönemine ait (6-8.yy) örnekler ile benzerlikler taşıdığını ifade etti.

“Kaya resimlerinde dağ keçisi, atlı asker ve çeşitli hayvanlara ait figürler var. Ağustos ayında başlayacak çalışmalar ile bu resimlerin üzerinde daha detaylı bir çalışma yapacağız. Elde edilen veriler Anadolu’da ki Türk varlığına farklı bir ışık tutacak. Eğer kaya resimlerinin 10. yüzyıldan önceki bir döneme ait olduğunu bilimsel olarak ispatlayabilirsek, bu Türklerin Anadolu’ya 1071 Malazgirt Zaferinden çok önce yerleştikleri anlamına gelecek. Çünkü böyle eserleri meydana getirmek için bölgede uzun süre yaşamak gerekmektedir. Bu çalışmanın sonunda Anadolu’da ki Türk tarihi yeniden yazılabilir. Beni ve ekip arkadaşlarımızı heyecanlandıran bir çalışma olacak” dedi.

Ardından, gerekli başvurular yapılarak bölgenin tarihi eser olarak tescillenmesi sağlandı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde görevli Doç. Dr. Mustafa Gökçe’nin başkanlığında Doç. Dr. Yunus İnce, Doç. Dr. Remzi Kuzuoğlu, Doç. Dr. Onur Alp Kayabaşı, Doktor Öğretim Üyeleri Dr. İrfan Deniz Yaman, Dr. Öğretim Üyesi İlker Mete Mimiroğlu, Dr. Cüneyt Güneş, Öğretim Görevlisi Osman Köse, Doktora öğrencileri Ahmet Karadeniz ve Eren Fehmi Eroğlu’dan oluşan 10 kişilik ekip Ağustos ayından itibaren bölgede çalışmalara başlayacak.

Kaynak: (https://bilimdili.com/arkeotarih/tarih-tarih/muglada-heyecan-uyandiran-kesif-anadoluda-turk-tarihi-yeniden-yazilabilir/ , 17/07/2020)

Yazar

Hilal Ülkü Şahin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar