“AND” DEDİĞİN KAÇ SANİYE?

      Saat tutun. Birine okutun, kendiniz okuyun. Yirmi saniye, tekrarıyla birlikte en fazla kırk saniye. Yani bir dakika bile değil. Sözler aşağıda, denemek serbest. *** “ Türküm, doğruyum, çalışkanım İlkem, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime and […]


Paylaşın:

 

 

 

Saat tutun. Birine okutun, kendiniz okuyun. Yirmi saniye, tekrarıyla birlikte en fazla kırk saniye. Yani bir dakika bile değil. Sözler aşağıda, denemek serbest.

***

“ Türküm, doğruyum, çalışkanım

İlkem, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir

Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir

Ey Büyük Atatürk!

Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime and içerim

Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.

Ne Mutlu Türküm Diyene!

***

Kelime sayısı otuz sekiz.

Metin tamamı bundan ibaret.

Okulların geleneği var. Öğrenci her sabah sıra olacak. Sınıfını arkadaşlarını bulacak. Duyuruları, açıklamalar dinleyecek.  Saati gelecek. Zil çalacak. Öyle içeri alınacak.  Her geleni her geldiği saat içeri almanın mümkünü yok. Orası okul. Sadece öğretim kurumu değil eğitim kurumu aynı zamanda. Öğrenci eğitilecek.  Toplu yaşamın icaplarını öğrenecek.  Birbirini ezmeden sınıfına girecek. Dört bin mevcutlu lisenin sadece bir devresini hafta sonu İstiklal Marşımızın ardından kazasız okul bahçesinden çıkartabilmek için sarf ettiğimiz çabayı hatırlarım. Bir düzine nöbetçi öğretmenle izdihama mani olamazdık yine de.

Hafta başı, hafta sonu okutulan İstiklal Marşımız var bir de.Ona da saat tutun. Beş saniye daha uzun andımızdan. Elli saniye kadar. O kadar bile yok. En fazla bir dakikasını almakta yani okuyanın,  dinleyenin.

Büyüklerimizin “Her sabah çocukları sıraya dizip, yağmurun, karın, soğuğun, sıcağın altında o çocuklara ta 33’lü yıllardan kalma, geri kalmış ülkeleri çağrıştıran, soğuk savaş döneminin demir perde ülkelerini hatırlatan sloganlar” dediklerinin hepsi bundan ibaret.

Hava muhalefeti oluyor, törenler erteleniyor. Uygun zamana bırakılıyor. Yağmurun, karın, soğuğun olduğu zamanlar öğrenci içeri alınıyor. Bu her okulda böyle..

Mesele -kırk saniyelik -zaman kaybı ise ne kayıplar var andımıza gelene kadar okullarımızda. Onlara el atılsın.

And yasağına  veliden desteğe gelince;

Sanmam ki okul kapısında,  al bayrağın altında, öğretmenlerinin arkadaşlarının önünde gururla okunan o anttan, o marştan, bahçeden yayılan o coşkudan rahatsız olacak bir ana ata çıksın. Gözleri nemlenir, gurur duyar olsa olsa bu tablodan Türk anası Türk atası.

Öğrenci toplum karşısına çıkıyor. Kendine güven geliyor. Bunun neresi kötü?  

“Türk olmayan” meselesine gelince İlköğretim Kurumları Yönetmeliğine madde eklenmişti zaten.  (H. ÇELİK zamanında) “Yabancı uyruklular buna mecbur tutulamaz” diye. Aynen korunabilirdi. İtiraz eden mi oldu?

Biz buna iştirak etmeyene yaptırım uygulandığına dair bir kayıt duymadık şimdiye kadar.

Sayın Bakanımız gündemi değerlendiriyor.

Okullarda “serbest kıyafet” uygulamasına itibar edilmediğini, okulların yüzde doksan beşinin formayı tercih ettiklerini itiraf ediyor.

 “Ben yaparım, olur” dedin mi sonuç bu oluyor demek ki. 

“Andımız için de böyle bir istek gelirse”  diye soruluyor, soru cevapsız kalıyor.

“Çift başlı denetim devam edecek mi?”  sorusuna “denetmen” sözcüğüne alışamadığını Can Yücelin şiirinden alıntı yaparak anlatmaya çalışıyor.

“Çağın en güzel gözlü maarif müfettişi” Edebiyatımıza mal olmuş böyle bir sıfat varken onu “denetmen”  diye değiştirmenin yersiz olduğunu kabul ediyor. “Kişi eksiğini bilmekten ariflik yok” .

Yanlışı itiraf da önemli bir erdem. 

Maalesef Milli Eğitim Bakanlığımız erken kalkanın adet türettiği kurum haline gelmiş durumda.  Yaz-boz tahtasına döndü çok şey beklenen akıllı tahtalar.

 “Tablet” yutturulmaya çalışılıyor şimdi de yükselen ateşi düşürmek için. Umut onda.

Teşbihte hata yoksa;

Hoca leyleğin gagasını, bacaklarını budamış. Kanatların kırpmış.

Şimdi kuşa benzedin işte demiş.

Bizimki de öyle.

“And” yasağında lafı dolandırmaya hiç gerek yok. Metnin başı”, “sonu” bir de “ortasından” rahatsızlık var. Yasağı getiren de ifade ediyor zaten. Başı “Türk”, sonu “Türk”, ortası “Atatürk”. Maksadın “bağcı dövmek” olduğu açık.  

Bizim içireceğimizden olsun ne içirilecekse. “Baldıran” zehriyse de…

Ne dediler, nasıl dedilerse öyle..

Hoşgörünüze sığınarak

Erzurumlu Naim Hoca teravih namazı kıldırırken kadınlar bölümünde tadili erkâna aykırı rükû sücutlar fark etmiş. Selamı verir vermez hanımlar mahfiline seslenmiş.

Hanımlar!

 Yoh ele gendi başıza eğilip doğrulmağ.  

Beneen yatıp, benen gağacağsız,? 

Mesel o… Gerisi laf-ı güzaf.

Siluetini sevdiğimin milli eğitimi…

 

 

 

Yazar

Osman Erenalp

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar