Asılsız Ermeni Soykırımı İddaları

 13.03.2011   “ASILSIZ ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARI” UZUN YILLARDAN BERİ ULUSLARARASI ARENADA DIŞ GÜÇLERCE ÜLKEMİZİN ALEYHİNDE BİR BASKI ARACI OLARAK KULLANILAN ÖNEMLİ VE GÜNCEL BİR KONUDUR. BUGÜNE KADAR; AVRUPA PARLAMENTOSU, ABD’DEKİ 50 EYALETTEN 33’Ü VE 12 ÜLKE “ASILSIZ ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARI”NI KABUL ETMİŞTİR. “ASILSIZ ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARI”NI TANIYAN ÜLKELER VE TANIDIKLARI YILLAR YANSIDA SUNULMAKTADIR. URUGUAY (1965), GÜNEY […]


Paylaşın:

 
13.03.2011 
 
“ASILSIZ ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARI” UZUN YILLARDAN BERİ ULUSLARARASI ARENADA DIŞ GÜÇLERCE ÜLKEMİZİN ALEYHİNDE BİR BASKI ARACI OLARAK KULLANILAN ÖNEMLİ VE GÜNCEL BİR KONUDUR. BUGÜNE KADAR; AVRUPA PARLAMENTOSU, ABD’DEKİ 50 EYALETTEN 33’Ü VE 12 ÜLKE “ASILSIZ ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARI”NI KABUL ETMİŞTİR.

“ASILSIZ ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARI”NI TANIYAN ÜLKELER VE TANIDIKLARI YILLAR YANSIDA SUNULMAKTADIR. URUGUAY (1965), GÜNEY KIBRIS (1982), ARJANTİN (1993), RUSYA (1995), KANADA (1996-2003), YUNANİSTAN (1996), LÜBNAN (1997-2000), BELÇİKA (1998), VATİKAN (2000), İTALYA (2000) VE FRANSA (2001), İSVİÇRE(2003), KANADA (2004)’DIR.

AYRICA, “24 NİSAN” TARİHİNİ “ERMENİ SOYKIRIMINI ANMA GÜNÜ” OLARAK KABUL EDEN ÜLKELER, YANSIDA GÖRÜLMEKTEDİR. URUGUAY (1965), RF (1995), YUNANİSTAN (1996)’ KANADA (2003)’DIR.
 
“ASILSIZ ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARI”NIN NEDENİNİ, NE ZAMAN, NASIL ORTAYA ÇIKTIĞINI VE BU İDDİALARA KARŞI ALINMASI GEREKEN TEDBİRLERİN NELER OLABİLECEĞİNİ ARZ ETMEDEN ÖNCE, “ASILSIZ ERMENİ SOYKIRIMI İDDİASI” İLE ÜLKEMİZE YÜKLENİLMEK İSTENEN SOYKIRIM SUÇUNUN NE OLDUĞUNU KISACA TANIMLAMAKTA YARAR GÖRMEKTEYİM.

SOYKIRIM SUÇU KAVRAMI, II NCİ DÜNYA SAVAŞI’NDAN SONRA HAZIRLANARAK BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL KURULU’NUN 9 ARALIK 1948 TARİH VE 260 SAYILI KARARIYLA ONAYLANIP, 11 OCAK 1951’DE YÜRÜRLÜĞE GİREN “SOYKIRIM SUÇUNUN ÖNLENMESİ VE CEZALANDIRILMASINA İLİŞKİN SÖZLEŞME” İLE TANIMLANMIŞTIR.

TÜRKİYE TARAFINDAN DA ONAYLANAN SÖZ KONUSU SÖZLEŞMENİN 2 NCİ MADDESİNDE SOYKIRIMI OLUŞTURAN EYLEMLER; ULUSAL, ETNİK, IRKSAL VEYA DİNSEL BİR GRUBU, KISMEN VEYA TAMAMEN ORTADAN KALDIRMAK AMACIYLA (II NCİ DÜNYA SAVAŞINDA ALMANYA’DA YAŞAYAN YAHUDİLERİN SIRF YAHUDİ OLDUKLARI İÇİN TOPLU OLARAK KATLEDİLMELERİ GİBİ);

* GRUBA MENSUP OLANLARIN ÖLDÜRÜLMESİ,

* GRUBUN MENSUPLARINA CİDDİ SURETTE BEDENSEL VEYA ZİHİNSEL ZARAR VERİLMESİ,

* GRUBUN BÜTÜNÜYLE VEYA KISMEN, FİZİKSEL VARLIĞINI ORTADAN KALDIRACAĞI HESAPLANARAK, YAŞAM ŞARTLARININ KASTEN DEĞİŞTİRİLMESİ,

* GRUP İÇİNDE DOĞUMLARI ENGELLEMEK AMACIYLA TEDBİRLER ALINMASI,

* GRUBA MENSUP ÇOCUKLARIN ZORLA BİR BAŞKA GRUBA NAKLEDİLMESİ EYLEMLERİNDEN HERHANGİ BİRİSİ OLARAK TANIMLANMIŞTIR.

ŞİMDİ DE “ASILSIZ ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARI”NA GEREKÇE OLARAK GÖSTERİLEN “TEHCİR (TAHLİYE VE İSKAN) KANUNU” VE UYGULAMASI HAKKINDA BİLGİ ARZ EDİYORUM.

27 NİSAN 1915 TARİHİNDE KABUL EDİLEN SÖZ KONUSU KANUN ÜÇ MADDEDEN OLUŞMAKTADIR.

MADDE 1.  SEFER ZAMANINDA ORDU, KOLORDU, TÜMEN KOMUTANLARI VE BUNLARIN VEKİLLERİ, MÜSTAHKEM MEVKİ KOMUTANLARI; HALK TARAFINDAN HERHANGİ BİR ŞEKİLDE HÜKÜMET EMİRLERİ, MEMLEKET MÜDAFAASI VE GÜVENLİĞİN KORUNMASI İLE İLGİLİ İCRAAT VE TERTİBATA KARŞI DÜŞMANLIK, SİLAHLI SALDIRI VE DİRENME GÖRÜRLERSE, HEMEN ASKERİ KUVVETLERLE ŞİDDETLİ BİR ŞEKİLDE YOLA GETİRMEĞE, SALDIRI VE DİRENMEYİ KÖKÜNDEN YOK ETMEYE İZİNLİ VE MECBURDURLAR.

MADDE 2.  ORDU, BAĞIMSIZ KOLORDU VE TÜMEN KOMUTANLARI, ASKERİ GEREKLERE DAYANAN VEYA CASUSLUK VE HIYANETLERİNİ HİSSETTİKLERİ KÖY VE KASABA HALKINI TEK TEK VEYA TOPLU OLARAK DİĞER BÖLGELERE GÖNDEREBİLİR VE ORALARA YERLEŞTİREBİLİRLER.

MADDE 3.  BU KANUN YAYINLANDIĞI TARİHTEN GEÇERLİDİR. 

TEHCİR KANUNUNDA, “SOYKIRIMI SUÇUNUN ÖNLENMESİ VE CEZALANDIRILMASINA İLİŞKİN SÖZLEŞME” DEKİ SOYKIRIM SUÇUNUN TANIMINDA BELİRTİLDİĞİ ÜZERE; SIRF ERMENİ OLDUĞU İÇİN, ERMENİ ETNİK GRUBUNU YOK ETMEYE YÖNELİK BİR HÜKÜM VE KASIT UNSURUNUN BULUNMADIĞI GÖRÜLMEKTEDİR.

OSMANLI DEVLETİNİ TEHCİR KANUNU ÇIKARMAYA ZORLAYAN GERÇEKLERİ GÖZ ARDI EDEREK, SADECE KANUN ÜZERİNDE TEK YANLI VE KASITLI YORUMLARDA BULUNMAK, YANILTICI VE GERÇEKLERİ SAPTIRICI OLMAKTADIR.

TEHCİR KANUNUN ÇIKARILDIĞI YIL, BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI DEVAM ETMEKTEDİR. TÜRKİYE BU SAVAŞTA BATI’DA BALKANLAR VE ÇANAKKALE, DOĞU’DA KAFKASLAR, GÜNEY’DE KANAL, IRAK-İRAN VE YEMEN CEPHELERİNDE SAVAŞMAKTADIR.

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞININ BAŞLAMASI VE OSMANLI DEVLETİNİN İTİLAF DEVLETLERİNE KARŞI ALMANLARIN YANINDA SAVAŞA GİRMESİ, ERMENİLERCE BÜYÜK BİR FIRSAT OLARAK GÖRÜLMÜŞTÜR.

ERMENİ KOMİTELERİNİN (ARMENİKA-1885-VAN; HINÇAK-1897-İSVİÇRE;TAŞNAK-1890-TİFLİS) BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞINDA FAALİYETE GEÇMESİNDEN KUŞKULANAN OSMANLI HÜKÜMETİ, SAVAŞ ÖNCESİNDE, AĞUSTOS 1914’DE, ERZURUM’DA TAŞNAK YÖNETİCİLERİYLE BİR TOPLANTI YAPMIŞTIR.
 
TAŞNAKLAR BU TOPLANTIDA OSMANLI DEVLETİNİN SAVAŞA GİRMESİ HALİNDE; SADIK VATANDAŞLAR OLARAK OSMANLI ORDULARI SAFINDA GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRECEKLERİ VAADİNDE BULUNMUŞLAR, ANCAK DAHA SONRA BU VAATLERİNİ TUTMAYARAK KENDİ ARALARINDA OSMANLI DEVLETİNE KARŞI MÜCADELENİN SÜRDÜRÜLMESİ KARARINI ALMIŞLARDIR.

RUS KUVVETLERİNİN, OSMANLI VE RUS ERMENİLERİNDEN KURULMUŞ GÖNÜLLÜ ALAYLARI ÖNCÜLÜĞÜNDE DOĞUDAN OSMANLI TOPRAKLARINA GİRMESİYLE BİRLİKTE, OSMANLI ORDUSUNDAKİ ERMENİLER SİLAHLARIYLA FİRAR EDEREK YA RUS KUVVETLERİNE KATILMIŞ, YA DA ÇETELER KURMUŞLARDIR.

YILLARDIR ERMENİ MİSYONER OKUL VE KİLİSELERİNDE SAKLANAN SİLAHLAR ORTAYA ÇIKARILMIŞ, ASKERLİK ŞUBELERİ BASILARAK YENİ SİLAHLAR SAĞLANMIŞTIR. SİLAHLANAN BU ÇETELER, ERMENİ KOMİTELERİNİN “KURTULMAK İSTİYORSAN, ÖNCE KOMŞUNU ÖLDÜR” TALİMATI ÜZERİNE, ERKEKLERİ CEPHELERDE OLDUĞU İÇİN SAVUNMASIZ KALAN TÜRK KASABA VE KÖYLERİNE SALDIRARAK KATLİAMLARA GİRİŞMİŞLER, OSMANLI KUVVETLERİNİ ARKADAN VURMUŞLAR, BİRLİKLERİN HAREKATINI ENGELLEMİŞLER, İKMAL YOLLARINI KESMİŞLER, YARALI KONVOYLARINI PUSUYA DÜŞÜRMÜŞLER, KÖPRÜ VE YOLLARI TAHRİP ETMİŞLER, AYAKLANARAK RUS İŞGALİNİ KOLAYLAŞTIRMIŞLARDIR.

RUS KUVVETLERİNİN 1915 YILININ MART AYINDA VAN YÖNÜNDE HAREKATI BAŞLATMALARI ÜZERİNE, 11 NİSAN’DA VAN’DA GENİŞ ÇAPTA BİR ERMENİ İSYANI BAŞLAMIŞ, BU İSYAN VAN’IN RUSLARIN ELİNE GEÇMESİNİ KOLAYLAŞTIRMIŞTIR. RUS ÇARI II. NİKOLA, VAN’DAKİ ERMENİ KOMİTESİNE 21 NİSAN 1915’DE BİR TELGRAF GÖNDEREREK, RUSYA’YA YAPTIĞI HİZMETLER NEDENİYLE TEŞEKKÜR ETMİŞTİR.

OSMANLI HÜKÜMETİ, ERMENİ AYAKLANMALARI  VE KATLİAMLARI  KARŞISINDA, ERMENİ PATRİĞİNİ, MEBUSLARINI VE ÖNDE GELENLERİNİ ÇAĞIRARAK ERMENİLERİN MÜSLÜMANLARI KATLETMEYE DEVAM ETMELERİ HALİNDE GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALACAĞINI BİLDİRMEKLE YETİNMİŞ, BU SONUÇ VERMEYİNCE 24 NİSAN 1915’DE ERMENİ KOMİTELERİNİ KAPATMIŞ VE 2345 KİŞİYİ DEVLET ALEYHİNE FAALİYETTE BULUNMAK SUÇUNDAN TUTUKLAMIŞTIR.

İŞTE ERMENİLERİN  HER YIL SÖZDE “SOYKIRIM YILDÖNÜMÜ” DİYE ANDIKLARI 24 NİSAN, 2345 KİŞİNİN TUTUKLANDIĞI BU TARİHTİR.

BU TARİHTEN ÜÇ GÜN SONRA, DAHİLİYE NEZARETİ, 27 NİSAN 1915 GÜNÜ “TEHCİR” VEYA BAŞKA BİR İFADE İLE “TAHLİYE VE İSKAN”LA İLGİLİ GEÇİCİ BİR KANUN ÇIKARARAK, SAVAŞ BÖLGELERİ YAKINLARINDAKİ ERMENİLERİN GÜNEYDEKİ OSMANLI TOPRAKLARINA SEVK VE İSKANINA KARAR VERMİŞTİR. İMZALANAN GEÇİCİ KANUN 01 HAZİRAN 1915’TE YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞ, MECLİS-İ MEBUSANIN AÇILMASINDAN SONRA (15 EYLÜL 1915) DA MİLLETVEKİLLERİNİN ONAYINDAN GEÇMİŞTİR.

OSMANLI DEVLETİ, ERMENİLERİN YERLERİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ KARARININ DÜZENLİ VE GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE YERİNE GETİRİLMESİ İÇİN GEREKLİ YASAL TEDBİRLERİ ALMIŞTIR. DAHİLİYE NEZARETİ, 30 MAYIS 1915’TE YAYIMLADIĞI 15 MADDELİK BİR GENELGE İLE, ERMENİLERİN YER DEĞİŞTİRMESİNİN HANGİ ESASLARA GÖRE YAPILACAĞINI BELİRLEMİŞTİR.

YÖNETMELİĞİN BAZI MADDELERİ YANSIDA SUNULMAKTADIR:

 * TAHLİYE EDİLENLER, BÜTÜN HAYVAN VE TAŞINABİLİR MALLARINI BİRLİKTE GÖTÜREBİLİRLER.

 * TAHLİYE SIRASINDA YER DEĞİŞTİRENLERİN CAN VE MAL GÜVENLİKLERİNİN, YEDİRİLME VE DİNLENMELERİNİN SAĞLANMASINDA, GEÇİŞ YOLLARINDAKİ MEMURLAR GÖREVLİDİR. BU KONUDA ORTAYA ÇIKABİLECEK AKSAKLIKLARDAN, RÜTBE SIRASIYLA BÜTÜN GÖREVLİLER SORUMLU TUTULACAKTIR.

 * TAHLİYE SONUNDA YENİDEN İSKAN EDİLENLER; SAĞLIKLI ÇALIŞMAYA, TARIMLA UĞRAŞMAYA ELVERİŞLİ KÖY VE KASABA EVLERİNE YERLEŞTİRİLECEKLERDİR.

 * YENİ YERLEŞME BÖLGELERİNDE İSKAN EDİLENLERE VERİLEBİLECEK ARAZİ YOKSA, DEVLET MALI VE KÖY ÇİFTLİKLERİNDEN YARARLANILACAKTIR.

 * YER DEĞİŞTİRENLER İÇİNDE MUHTAÇ DURUMDA BULUNANLARIN MASRAFLARI HÜKÜMET TARAFINDAN KARŞILANACAKTIR.

 * YENİ YERLEŞME BÖLGESİNDE HER AİLEYE YETERİNCE TOPRAK VERİLECEKTİR.

 * TARIM YAPACAKLARDAN VEYA SANATKARLARDAN MUHTAÇ OLANLARA UYGUN MİKTARDA ARAÇ VEYA SERMAYE VERİLECEKTİR.

25 KASIM 1915 TARİHİNDE GÖNDERİLEN BİR EMİRLE; TEHCİR GEÇİCİ OLARAK DURDURULMUŞ, 1916 YILI SONUNDA TEHCİRE FİİLEN SON VERİLMİŞ, SAVAŞTAN SONRA ERMENİLERİN İSTEDİKLERİ YERLERE DÖNMELERİ İÇİN İZİN ÇIKARILMIŞTIR.

GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ UYGULANAN TEHCİR, BİR CEZAİ İŞLEM VEYA BİR IRKI SIRF ERMENİ OLDUĞU İÇİN ORTADAN KALDIRMAK DEĞİL, SADECE GÜVENLİK NEDENLERİYLE BELİRLİ BİR GRUBUN BELİRLİ BİR YERDE İKAMETE MECBUR EDİLMESİDİR.  DİĞER BİR İFADEYLE, SAVAŞ HALİNDE DÜŞMAN İLE İŞ BİRLİĞİ YAPTIĞI SAPTANMIŞ VE ÜSTELİK BU İŞ BİRLİĞİNİ BİR İFTİHAR VESİLESİ OLARAK GÖREN TOPLULUKLARIN ZARARLI FAALİYETLERİNİN ÖNLENMESİ BAKIMINDAN BELİRLİ BÖLGELERDE MECBURİ İKAMETE TABİ TUTULMASIDIR.

BU GİBİ TEDBİRLER, II. DÜNYA SAVAŞINDA BİR ÇOK DEVLET TARAFINDAN DA UYGULANMIŞTIR. ÖRNEĞİN, İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI SIRASINDA ABD HÜKÜMETİ, “BİR JAPON İSTİLA TEŞEBBÜSÜNE YARDIMCI OLABİLECEKLERİ” GİBİ ZAYIF BİR GEREKÇE İLE, ÜLKENİN BATISINDA YAŞAYAN JAPON ASILLI VATANDAŞLARINI, ÜLKENİN ORTA BÖLÜMLERİNDE SAVAŞ SONUNA KADAR İKAMETE MECBUR TUTMUŞTUR.

 ERMENİLER, ARZ EDİLEN TEHCİR KANUNUNUN UYGULANMASI İLE KENDİLERİNE SOYKIRIM YAPILDIĞI İDDİASINI İLERİ SÜRMEKTE VE TEHCİR SIRASINDA 1,5 MİLYON ERMENİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİNİ İDDİA ETMEKTEDİRLER. OYSA, BİRÇOK YERLİ VE YABANCI KAYNAĞA GÖRE, SÖZ KONUSU TARİHTE TÜRKİYE’DE TOPLAM 1,3 MİLYON CİVARINDA ERMENİ YAŞAMAKTADIR.

 ERMENİLERDEN; 700.000’İNİN SURİYE VE IRAK’A TEHCİR EDİLDİĞİ, 400-420.000’İNİN BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI SÜRESİNCE TÜRKİYE’DEN RUSYA’YA GEÇTİĞİ, 180.000’İNİN TEHCİRE TABİ TUTULMAYARAK İSTANBUL, İZMİR, AYDIN VE KÜTAHYA’DA İKAMETE DEVAM ETTİĞİ, 100.000’İNİN BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI ESNASINDA RUS ORDUSU SAFLARINDA OSMANLI KUVVETLERİNE KARŞI SAVAŞIRKEN VE 260.000’NİN DE TEHCİR SIRASINDA ÖLDÜĞÜ TAHMİN EDİLMEKTİR. ERMENİ DEVLETİ RUS ORDUSU İÇİNDE OSMANLI İMPARATORLUĞUNA KARŞI SAVAŞAN ERMENİ GÖNÜLLÜLERİNİN VE ASKERLERİNİN KAYIPLARINI DA BU RAKAMA EKLEYEREK BU SAYIYI ARTIRMAYA ÇALIŞMAKTADIR. TEHCİR SIRASINDA ÖLEN 260.000 ERMENİYE KARŞILIK, AYNI DÖNEMDE 543.000 TÜRK, ERMENİLER TARAFINDAN KATLEDİLMİŞTİR.

 ERMENİLER, TARİH BOYUNCA, OSMANLI İMPARATORLUĞUNDA, MÜSLÜMANLARA VERİLEN HER TÜRLÜ HAKTAN YARARLANMIŞLAR VE ASKERE ALINMAMA, VERGİ MUAFİYETİ GİBİ BAZI AYRICALIKLARA DA SAHİP OLMUŞLARDIR. BU HAK VE AYRICALIKLAR, ERMENİ AİLELERİNİN SÜREKLİLİĞİNİ VE REFAHA KAVUŞMALARINI SAĞLAMIŞTIR. ERMENİLER, KISA ZAMANDA OSMANLI KÜLTÜRÜNÜ, YAŞAM TARZINI VE YÖNETİM BİÇİMİNİ DE BENİMSEYEREK OSMANLILARIN GÜVENİNE LAYIK OLMUŞLAR VE “MİLLET-İ SADIKA / TEBAA-I SADIKA” UNVANINA HAK KAZANMIŞLARDIR.

 ERMENİLER BU UNVAN SAYESİNDE İŞ HAYATINDA VE KAMU HİZMETLERİNDE ÖNEMLİ MEVKİLERE GELMİŞLERDİR. OSMANLI TARİHİ, ERMENİLERDEN 29 PAŞA, 22 BAKAN, 33 MİLLETVEKİLİ, 7 BÜYÜKELÇİ, 11 BAŞKONSOLOS VE KONSOLOS, 11 ÜNİVERSİTE ÖĞRETİM ÜYESİ VE 41 YÜKSEK RÜTBELİ MEMUR KAYDETMEKTEDİR. ERMENİ BAKANLAR ARASINDA DIŞİŞLERİ, MALİYE VE TİCARET BAKANLARI GİBİ SON DERECE ÖNEMLİ VE KİLİT MEVKİLERDE BULUNANLAR OLMUŞTUR. TÜRKLERİN ANADOLU’YA GİRDİĞİ 11 NCİ YÜZYILDAN 19 NCU YÜZYILIN İKİNCİ YARISINA KADAR ERMENİLER İLE İLGİLİ HİÇBİR SORUN YAŞANMAMIŞTIR.

 ERMENİ SORUNUNU 19 NCU YÜZYILIN İKİNCİ YARISINDA OSMANLI DEVLETİNE YÖNELİK RUS POLİTİKASI YARATMIŞ, RUSYA İLE BİRLİKTE İNGİLTERE VE FRANSA’NIN FİİLİ DESTEKLERİ SORUNU TIRMANDIRARAK BÜYÜTMÜŞTÜR.

 08 ARALIK 1882 TARİHİNDE BAŞLAYAN VE 14 NİSAN 1909 TARİHİNE KADAR DEVAM EDEN 39 ADET ERMENİ AYAKLANMASININ NEDENİ; NE SEFALET, NE ISLAHAT, NE DE BASKIYA TABİ TUTULDUKLARI İDDİASIDIR. AYAKLANMALARIN NEDENİ; BATILILAR İLE RUSYA’NIN, ERMENİ KOMİTELERİ VE KİLİSESİ İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ŞARK MESELESİNİ KESİN ÇÖZÜME ULAŞTIRMAK, DİĞER BİR İFADEYLE OSMANLI İMPARATORLUĞUNU PARÇALAMAK VE ORTADAN KALDIRMAKTIR.

 ERMENİLERİN BİRİNCİ DÜNYA HARBİNİN BAŞLANGICINDA OSMANLI DEVLETİNE İHANET ETTİKLERİ, DOĞU ANADOLU’DA İLERLEYEN RUS ORDUSU İLE İŞBİRLİĞİ YAPTIKLARI, OSMANLI ORDUSUNUN GERİ BÖLGELERİNDE KARIŞIKLIK YARATMAK VE İKMAL HATLARINI KESMEK İÇİN AZAMİ GAYRETİ GÖSTERDİKLERİ VE TÜRKLERE KARŞI YOĞUN BİR KATLİAM YÜRÜTTÜKLERİ HİÇBİR ŞÜPHEYE MAHAL BIRAKMAYAN HAKİKATLERDİR.

 OSMANLI DEVLETİ İÇİN BİRİNCİ DÜNYA HARBİ, ZAMANIN EN GÜÇLÜ DEVLETLERİNE KARŞI GİRİŞİLEN BİR ÖLÜM-KALIM MÜCADELESİDİR. CEMAL PAŞA BU HUSUSU “BİZ BU UMUMİ HARBE BUNDAN SONRA HAYSİYETLİ MİLLETLER GİBİ İSTİKLAL İÇİNDE YAŞAMAK NİYETİYLE GİRMİŞTİK” SÖZLERİYLE İFADE ETMİŞTİR.

 OSMANLI’NIN DEVLETİNİ YAŞATMAK İÇİN CANINI DİŞİNE TAKARAK SAVAŞTIĞI BİR ORTAMDA, DEVLETİNE İHANET HALİNDEKİ ERMENİLERİN, OSMANLI ÜLKESİNİN O SIRADA SAVAŞ ALANI OLMAYAN DİĞER BİR BÖLGESİNE GÖÇE TABİ TUTULMASININ, DEVLETİN MEŞRU MÜDAFAA HAKKI ÇERÇEVESİNDE SON DERECE MAKUL BİR YASAL TEDBİR OLDUĞU KABUL EDİLMELİDİR. BU NEDENLE, TEHCİR KANUNU HAKLI SEBEPLERE DAYANMAKTADIR.

 TEHCİR TAM BİR GÜVENLİK VE ÖNGÖRÜLEN DÜZEN İÇİNDE YAPILAMAMIŞ, MEYDANA GELEN ÇOK SAYIDAKİ MÜESSİF OLAYDA GÖÇE TABİ ERMENİLER CAN VE MAL KAYBINA UĞRAMIŞLARDIR. BU DURUMU SADRAZAM TALAT PAŞA, İTTİHAT VE TERAKKİ PARTİSİNİN 01 KASIM 1918’DE YAPILAN SON KONGRESİNDE ŞÖYLE İFADE ETMİŞTİR:

 “TEHCİR, HER YERDE MUNTAZAM BİR ŞEKİLDE VE YALNIZ ZARURETİN İCBAR ETTİĞİ DERECEDE YAPILMIŞTIR. BİRÇOK YERDE, ÇOKTAN BERİ TERAKÜM ETMİŞ (BİRİKMİŞ) OLAN ADAVETLER (DÜŞMANLIKLAR) BU VESİLE İLE İNFİLAK EDEREK KATİYEN ARZU ETMEDİĞİMİZ SUİSTİMALLERE SEBEP OLMUŞTUR. BİRÇOK MEMUR HADDİNDEN ZİYADE ZULÜM VE ŞİDDET GÖSTERDİLER. BİRÇOK YERDE BİGAYRIHAK (HAKSIZLIKLA) BİRTAKIM MASUMLAR DA KURBAN OLDULAR. BUNU İTİRAF EDERİM.”

 ANCAK, ERMENİ ZAYİATINI ARTIRAN FAKTÖRLER ARASINDA, ÇETİN İKLİM VE TABİAT ŞARTLARININ, YETERSİZ ULAŞTIRMA VASITALARININ, GIDA MADDELERİ VE İLAÇ TEDARİKİNDEKİ GÜÇLÜKLERİN, SALGIN HASTALIKLARIN DA BÜYÜK ÖNEM TAŞIDIĞINI UNUTMAMAK GEREKİR. BU AĞIR ŞARTLAR BİRİNCİ DÜNYA HARBİ BOYUNCA TÜRK HALKININ YANI SIRA, OSMANLI ORDUSUNUN DA YÜZ BİNLERLE İFADE EDİLEN ZAYİAT VERMESİNE NEDEN OLMUŞTUR. (ÖRNEK OLARAK SARIKAMIŞ’TA KAYBETTİĞİMİZ 90.000 ASKERİMİZİ VE TİFÜS HASTALIĞINDAN VEFAT EDEN KAFKAS CEPHESİ KOMUTANI HAFIZ HAKKI PAŞAYI HATIRLATABİLİRİZ.)

 CEMAL PAŞA O ZAMANKİ ŞARTLARI ŞU ŞEKİLDE İFADE ETMİŞTİR. 

 “TEHCİR ESNASINDA, POZANTI’DAN HALEP’E KADAR OLAN YOL ÜZERİNDE MUHACİRLERİN İAŞESİ İÇİN MÜLKİ MEMURLARCA KAFİ DERECEDE İAŞE VASITALARI TEDARİK OLUNAMADIĞINI VE ERMENİLERİN BÜTÜN YOL BOYLARINA YAYILMIŞ OLDUKLARINI HABER ALDIĞIMDA, VAZİYETİ BİZZAT TEFTİŞ ETMEK ÜZERE HALEP’TEN POZANTI’YA KADAR BİR SEYAHAT YAPTIM. ORDUYA MAHSUS OLAN MENZİL AMBARLARINDAN ERMENİ MUHACİRLERİNE EKMEK VERİLMESİNİ EMRETTİĞİM GİBİ, MENZİL DOKTORLARININ ERMENİ HASTALARINI TEDAVİ ETMELERİNİ DE TEMBİH ETTİM.”

 “BÜTÜN ERMENİ MUHACİRLERİNİN MEZOPOTAMYA’YA GÖNDERİLMESİNİN ORADA SEFALETE DUÇAR OLMALARINA SEBEP OLACAĞINA EMİN OLDUĞUM İÇİN, BUNLARDAN BİR ÇOKLARININ SURİYE VE BEYRUT VİLAYETLERİNE YERLEŞTİRİLMELERİNİ MÜNASİP GÖRDÜM. BUNA MÜSAADE EDİLMESİNİ ISRARLA İSTANBUL’A YAZARAK MUVAFAKATLARINI ALDIM. İŞTE BU SAYEDE, BU VİLAYETLERDE YÜZ ELLİ BİN KADAR ERMENİ’Yİ YERLEŞTİRMEYE MUVAFFAK OLDUM.”

 “BUNLARIN YETİMLERİ, DUL KADINLARI VE ERKEKLERİ İÇİN NE GİBİ YARDIMLARDA BULUNMUŞ OLDUĞUMU BURADA TEKRAR ETMEKTEN ÇEKİNİRİM. BANA ÖYLE GELİYOR Kİ, BUNLARI UZUN UZADIYA ANLATMAYA KALKARSAM, İNSANİ HİSLERLE YAPTIĞIM BU YARDIMLARIN MANEVİ KIYMETİNE HALEL GELECEK.”

 ERMENİLER, İŞTE BU CEMAL PAŞA’YI, 1922 YILINDA, TİFLİS’DE, İKİ YAVERİ İLE BERABER, YOL ORTASINDA KATLETMİŞLER VE İNTİKAMLARINI ALDIKLARINI SÖYLEMİŞLERDİR.

 ERMENİLER ZAMAN ZAMAN “ERMENİ SOYKIRIMI OSMANLI MAHKEMELERİNCE DE BELGELENMİŞTİR.” İDDİASINI İLERİ SÜRMEKTEDİRLER. ATIFTA BULUNDUKLARI MAHKEME, MÜTAREKE DÖNEMİNDE, 1919 YILINDA, İNGİLİZ, FRANSIZ VE AMERİKALILARIN İSTEĞİ, PADİŞAH VAHDETTİN’İN EMRİ İLE KURULAN, BU ÜLKELERİN ETKİ VE ZORLAMALARI ALTINDA GÖREV YAPAN VE BAŞKANININ İSMİYLE ANILAN NEMRUT MUSTAFA PAŞA DİVAN-I HARBİDİR.

 BU MAHKEMEDE; İTTİHAT VE TERAKKİ PARTİSİNİN YURT DIŞINA ÇIKMAMIŞ BULUNAN YÖNETİCİLERİ İLE NAZIRLARI, KAYMAKAMLARI VE MUTASARRIFLARI DA KAPSAYAN DEVLET GÖREVLİLERİ YARGILANMIŞ, BUNLARIN BİR KISMI “ERMENİLERE FENA DAVRANMIŞ OLDUKLARI “GEREKÇESİYLE HAPİS VE İDAM CEZALARINA ÇARPTIRILMIŞTIR.

 MAHKEMEDE, İŞLEDİĞİ HERHANGİ BİR SUÇTAN YARGILANMAK YERİNE OSMANLI ADINA ERMENİLERE VE İTİLAF DEVLETLERİNE HESAP VERMEK ZORUNDA BIRAKILAN BOĞAZLIYAN KAYMAKAMI MEHMET KEMAL BEYİN, 10 NİSAN 1919’DA, ( YOZGAT VE BOĞAZLIYAN ERMENİLERİNİN TEHCİRİ SIRASINDA SUİSTİMAL VE ÖLDÜRME OLAYLARINDA GEVŞEKLİK GÖSTERDİĞİ GEREKÇESİ İLE) BEYAZIT MEYDANINDA İDAM EDİLMESİ, TÜRK KAMU VİCDANINDA İNFİAL UYANDIRMIŞTIR.

 TBMM, 14 EKİM 1922 TARİHİNDE ÇIKARDIĞI BİR KANUNLA, MEHMET KEMAL BEYİ “MİLLİ ŞEHİT” İLAN ETMİŞTİR. MEHMET KEMAL BEYİN İDAM KARARINI VEREN MAHKEMENİN DURUŞMADAN HEMEN ÖNCE, AMERİKALI AMİRAL CALTHROP’UN “ERMENİLERE ZULÜM YAPAN BÜTÜN KİŞİLERİ CEZALANDIRMAK İÇİN TÜRKLERİN TÜMÜ İDAM EDİLMELİDİR” ŞEKLİNDE DEMEÇ VERMİŞ OLMASI, NEMRUT MUSTAFA PAŞA DİVAN-I HARBİNİN, KARARLARINI İTİLAF DEVLETLERİNİ MEMNUN ETMEK SAİKİ İLE VEREN KUKLA BİR MAHKEME OLDUĞUNUN AÇIK BİR DELİLİDİR.

 DİĞER TARAFTAN, İTİLAF DEVLETLERİNİN 16 MART 1920’DE İSTANBUL’U İŞGAL ETMELERİNİ MÜTEAKİP, İNGİLİZLER; ARALARINDA OSMANLI SİYASİ VE ASKERİ LİDERLERİYLE ÖNDE GELEN AYDINLARIN DA BULUNDUĞU 143 KİŞİYİ, “ERMENİ OLAYLARINDA SAVAŞ SUÇU İŞLEDİKLERİ” İDDİASI İLE TUTUKLAYARAK MALTA ADASINA SÜRMÜŞTÜR.

 İSTANBUL HÜKÜMETİ, HEM SALTANATIN MUHAFAZASI, HEM DE SON YILLARDA İMPARATORLUĞU YÖNETEN İTTİHAT VE TERAKKİ PARTİSİNİN ORTADAN KALDIRILMASI AMACIYLA, MÜTTEFİKLERLE HER KONUDA İŞ BİRLİĞİNE GİRMİŞTİR. GEREK İTTİHAT VE TERAKKİ REJİMİ, GEREKSE İSTANBUL’DA VE MALTA’DA TUTUKLU BULUNAN ESKİ YÖNETİCİLER HAKKINDA SUÇ KANITLARININ BULUNABİLMESİ AMACIYLA, OSMANLI ARŞİVLERİNDE GENİŞ ÇAPLI ARAŞTIRMALAR YAPILMIŞ, ANCAK ZAMANIN İSTANBUL HÜKÜMETİ VE İNGİLİZLER, MALTA’DAKİ TUTUKLULAR HAKKINDAKİ SOYKIRIM SUÇLAMALARINI KANITLAYACAK DELİLLERİ MAHKEMEYE SUNAMAMIŞLARDIR.

 ABD ARŞİV RAPORLARINA GÖRE, VAŞİNGTON’DAKİ İNGİLİZ BÜYÜKELÇİSİNİN, 13 TEMMUZ 1921’DE LORD CURZON’A ÇEKTİĞİ MESAJDA ŞUNLAR YAZILIDIR: “MALTA’DA TUTUKLU BULUNAN TÜRKLER ALEYHİNE DELİL OLARAK KULLANILABİLECEK HİÇBİR ŞEY OLMADIĞINI BİLDİRMEKTEN ÜZÜNTÜ DUYUYORUM. YETERLİ DELİL OLUŞTURABİLECEK HİÇBİR SOMUT OLAY MEVCUT DEĞİLDİR. SÖZ KONUSU BELGELER, HİÇBİR SURETTE OSMANLILAR HAKKINDA HALEN MAJESTELERİ’NİN HÜKÜMETİNİN ELİNDE BULUNAN BİLGİLERİN TAKVİYESİNDE YARARLI OLABİLECEK DELİLLERİ BİLE İHTİVA ETMEMEKTEDİR.” SONUÇTA, MALTA’DAKİ TUTUKLULAR, KENDİLERİNE HİÇBİR SUÇLAMA YÖNELTİLEMEDEN VE MAHKEMEYE ÇIKARILMADAN 1922 YILINDA SERBEST BIRAKILMIŞLARDIR.
 
 BURAYA KADAR ÖZET OLARAK ARZ EDİLEN GERÇEKLERE RAĞMEN, “ASILSIZ ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARI” İLE İLGİLİ OLARAK YAPILAN ABARTMALARIN, TARAFLI VE YANLIŞ BİLGİLENDİRMELERİN, SAPTIRMALARIN, PROPAGANDALARIN GERÇEK AMACININ NE OLDUĞUNU ARZ EDİYORUM.

 SSCB’NİN DAĞILMASINDAN SONRA, 23 EYLÜL 1991’DE BAĞIMSIZLIĞINI İLAN EDEN BUGÜNKÜ ERMENİSTAN’IN ÖNEMLİ DEVLET BELGELERİNE BAKILDIĞINDA, TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE YÖNELİK TARİHİ GİZLİ EMELLERİN AÇIKLIK  KAZANDIĞI GÖRÜLMEKTEDİR.

 ERMENİSTAN CUMHURİYETİNİN 01 ARALIK 1989’DA İLAN ETTİĞİ “BAĞIMSIZLIK BİLDİRGESİ”NİN 12’NCİ MADDESİNDE; “ERMENİSTAN CUMHURİYETİ, OSMANLI TÜRKİYE’Sİ VE BATI ERMENİSTAN’DA GERÇEKLEŞTİRİLEN 1915 ERMENİ SOYKIRIMININ ULUSLARARASI ALANDA KABUL EDİLMESİ İÇİN SÜRDÜRÜLECEK ÇABALARI DESTEKLEYECEKTİR” İFADESİ YER ALMAKTADIR.

 BAĞIMSIZLIK BİLDİRGESİNİN HEMEN ARDINDAN ERMENİSTAN PARLAMENTOSU 06 ARALIK 1989’DA, TÜRKİYE İLE RUSYA ARASINDAKİ 16 MART 1921 TARİHLİ MOSKOVA DOSTLUK ANLAŞMASINI FESİH KARARI ALMIŞTIR. BU KARAR, ERMENİSTAN’IN BUGÜNKÜ TÜRKİYE-ERMENİSTAN SINIRININ TESPİT EDİLDİĞİ 13 EKİM 1921 TARİHLİ KARS ANLAŞMASINI TANIMADIĞINI TEYİT ETMEKTEDİR.

 ERMENİSTAN ANAYASASI’NIN 13 NCÜ MADDESİNE GÖRE; ERMENİSTAN  CUMHURİYETİ’NİN ARMASI, BİR KALKANIN ORTASINDA AĞRI DAĞI’NDA NUH’UN GEMİSİ VE TARİHİ ERMENİSTAN’IN DÖRT KRALININ ARMALARINI İÇERMEKTEDİR. (KALKAN, BİR ASLAN VE BİR KARTAL TARAFINDAN DESTEKLENMEKTE VE KALKANIN ALTINDA BİR KILIÇ, BİR DAL, BİR DEMET, BİR ZİNCİR VE BİR KURDELE RESMEDİLMEKTEDİR.)

 ERMENİSTAN ANAYASASININ BAŞLANGIÇ KISMINDA; “ERMENİSTAN BAĞIMSIZLIK BİLDİRGESİNDE (BAĞIMSIZLIK BİLDİRİSİNİN 11 NCİ MADDESİNDE, TÜRKİYE’NİN DOĞU ANADOLU BÖLGESİNE ATIFLA “THE REPUBLİC OF ARMENİA STANDS İN SUPPORT OF THE TASK OF ACHİEVİNG İNTERNATİONAL RECOGNİTİON OF THE 1915 GENOCİDE İN OTTOMAN TURKEY AND WESTERN ARMENİA” İFADESİ YER ALMAKTADIR) TESPİT EDİLEN MİLLİ HEDEFLERİN ESAS ALINDIĞI” BELİRTİLMEKTEDİR.

 ARZ EDİLEN BU HUSUSLAR İLE, SOYKIRIM İDDİALARININ VE DOĞU ANADOLU BÖLGEMİZİ DE İÇİNE ALAN BÜYÜK ERMENİSTAN HAYALİNİN, ERMENİ ANAYASASININ BİR PARÇASI HALİNE GETİRİLDİĞİ GÖRÜLMEKTEDİR.

 ERMENİSTAN DEVLET BAŞKANI KOÇARYAN’IN 1998 YILINDA CUMHURBAŞKANI SEÇİLMESİNDEN SONRA, ERMENİ DİASPORASI VE ERMENİSTAN CUMHURİYETİ, TÜRKİYE’YE YÖNELİK “ASILSIZ ERMENİ SOYKIRIMI”NIN ULUSLARARASI FORUMLARDA ONAYLANMASINI VE “24 NİSAN” TARİHİNİN “ASILSIZ SOYKIRIMI ANMA GÜNÜ” İLAN EDİLMESİNİ BİR DEVLET POLİTİKASI HALİNE GETİRMİŞTİR.

 ERMENİLER, DÜNYA KAMUOYUNDA ZULME VE HAKSIZLIĞA UĞRAMIŞ BİR TOPLUM İMAJI YARATARAK, BAŞTA ABD OLMAK ÜZERE BELLİ BAŞLI DEVLETLERİ VE ULUSLARARASI KURULUŞLARI, ERMENİ DAVASI LEHİNE ÇEVİRMEYE ÇALIŞMIŞLARDIR.

 BU GİRİŞİMLER SONUCUNDA, ERMENİ DİASPORASININ TÜRKİYE ALEYHİNDEKİ GİRİŞİMLERİNDE BELİRGİN BİR ARTIŞ MEYDANA GELMİŞ, ERMENİSTAN BÜYÜKELÇİLİKLERİ BU ÇABALARI AÇIKÇA YÖNLENDİRMEYE VE DESTEKLEMEYE BAŞLAMIŞLARDIR.

 ERMENİ DEVLETİ VE DİASPORA, ASILSIZ SOYKIRIM İDDİALARININ KABULÜ VE TESCİLİNE BAĞLI OLARAK TÜRKİYE’YE YÖNELİK FAALİYETLERİNİ “DÖRT T” POLİTİKASIYLA UYGULAMAYA KOYMUŞTUR. ERMENİSTAN BU POLİTİKA İLE ŞU HEDEFLERİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİNE ÇALIŞMAKTADIR:

 * TANITMA    : ERMENİ MİLLİYETÇİLİĞİNİN YENİDEN CANLANDIRILMASI.

 * TANINMA   : ASILSIZ SOYKIRIMIN TÜRKİYE’YE KABUL ETTİRİLMESİ VE DÜNYA ÇAPINDA TANINMASININ SAĞLANMASI.

 * TAZMİNAT   : OSMANLI DEVLETİNİN VARİSİ OLARAK TÜRKİYE CUMHURİYETİNDEN TAZMİNAT ALINMASI.

 * TOPRAK    : BÜYÜK ERMENİSTAN’A AİT OLDUĞU İDDİA EDİLEN TÜRKİYE’NİN DOĞU VE KUZEY DOĞUSUNDAKİ BAZI TOPRAKLARIN ERMENİSTAN’A İADE EDİLMESİ.

 HALEN ASILSIZ ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARINA ULUSLARARASI KABUL SAĞLAMA GİRİŞİMLERİ İLE BU PLANININ İKİNCİ SAFHASININ UYGULANMAKTA OLDUĞU ANLAŞILMAKTADIR.

 ERMENİSTAN CUMHURBAŞKANI KOÇARYAN, 27 EYLÜL 1998 TARİHİNDE LOS ANGELES’TA DÜZENLENEN BİR TOPLANTIDA YAPTIĞI KONUŞMADA, “ERMENİSTAN HÜKÜMETİNİN ASILSIZ SOYKIRIMIN TANINMASI YÖNÜNDE ÇABA HARCADIĞINI VE DİASPORADAN BU AMACIN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ İÇİN SİYASİ YARDIM SAĞLAMASINI BEKLEDİKLERİNİ” İFADE ETMİŞTİR.

 KOÇARYAN YİNE EYLÜL 1998 AYINDA, KALİFORNİYA’DA İLERİ GELEN ERMENİ ÖRGÜTLERİNİN TEMSİLCİLERİNE YAPTIĞI KONUŞMADA DA; “TÜRKİYE’DEN SOYKIRIM DOLAYISIYLA TAZMİNAT VE İŞGAL EDİLEN TOPRAKLARIN İADESİ YÖNÜNDE YAPILACAK TALEPLER, SOYKIRIMIN TÜRKİYE TARAFINDAN RESMEN KABUL EDİLMESİ SONRASINDA ELE ALINACAK HUSUSLARDIR. BU AŞAMADA KESİNLİKLE GÜNDEME GETİRİLMEMELİDİR. ANADOLU KÖKENLİ ERMENİLERİN, VATANLARI İLE BAĞLARI CANLI TUTULMALIDIR.” GÖRÜŞLERİNE YER VERMİŞTİR.

 KOÇARYAN, 20-21 KASIM 1998 TARİHLERİNDE GÜRCİSTAN’A GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ZİYARET SIRASINDA GÜRCİSTAN DEVLET BAŞKANI İLE DÜZENLEDİĞİ BASIN TOPLANTISINDA “BATI ERMENİSTAN’IN İŞGAL ALTINDA BULUNDUĞUNU” BELİRTMİŞTİR.

 KOÇARYAN YÖNETİMİNİN; ASILSIZ ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARINI, ÜÇÜNCÜ ÜLKELERİN ULUSAL VEYA YEREL PARLAMENTOLARINDA KABUL EDİLEN KARAR VE YASALAR ARACILIĞIYLA ÜLKEMİZ ÜZERİNDE BİR BASKI UNSURU OLARAK KULLANMAK İSTEDİĞİ VE BU İDDİALARINI TÜRKİYE’YE KABUL ETTİRMEYİ AMAÇLADIĞI ANLAŞILMAKTADIR.

 ERMENİSTAN’IN “ASILSIZ SOYKIRIMI KABUL ETTİRME POLİTİKASI”NI YÜRÜTMESİNDE ERMENİSTAN DIŞINDA YAŞAYAN ERMENİLERİN OLUŞTURDUĞU VE DİASPORA OLARAK ADLANDIRILAN ETKİN ERMENİ CEMAATLERİ EN ÖNEMLİ ROLÜ OYNAMAKTADIR. ERMENİ DİASPORASININ ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI YANSILARDA SUNULMAKTADIR.

 ABD, FRANSA VE RF’DE ETKİN VE GÜÇLÜ OLAN ERMENİ LOBİSİ, TÜRKİYE’YE KARŞI OLUŞAN İTTİFAKLAR İÇİNDE YER ALMAKTA VE ÖZELLİKLE GÜÇLÜ RUM LOBİSİ İLE İŞBİRLİĞİ YAPMAKTADIR.

 ASILSIZ ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARININ ULUSLARARASI POLİTİK PLATFORMLARA TAŞIMA İŞİNİ İSE ERMENİSTAN DEVLETİ ÜSTLENMEKTEDİR. ERMENİSTAN BUNUN KARŞILIĞINDA DİASPORADAN PARA VE YARDIM ALMAKTADIR.
 
 ASILSIZ ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARINA YÖNELİK ALINAN/ALINMASI GEREKEN  TEDBİRLER KONUSUNA GEÇMEDEN ÖNCE TÜRKİYE’Yİ HEDEF ALAN VE DIŞ GÜÇLERİN TAHRİKLERİ İLE YAPILAN BU HAREKETLERİN BAŞINDA ERMENİ KOMİTELERİNİN FAALİYETLERİ KADAR ETKİN OLAN ERMENİ KİLİSESİ HAKKINDA DA ÇOK ÖZET BİLGİ VERMEK İSTİYORUM.

 ERMENİLERİN BÜYÜK KISMININ MENSUP OLDUĞU HIRİSTİYANLIK MEZHEBİNE, ERMENİ KİLİSESİNİN ESASLARINI KURAN GREGOR (KİRKOR) LUSAROVİÇ’İN (PART’LI-İRANLI-302;325) ADINA İZAFETEN “GREGORYEN” DENİLMİŞTİR.

 ERMENİ GREGORYEN KİLİSESİ, DOĞU KİLİSESİ (ORTODOKS) İÇİNDE YER ALMAKTADIR. ERMENİ DİNİ TEMSİLCİLERİ KENDİLERİNE ERMENİCE “MİLLETİN TEMSİLCİSİ” DEMEK OLAN “KATAGİGOS” (BATI’DA KATALİKOS) ÜNVANINI VERMİŞLERDİR.

 1895 YILINA KADAR EÇMİYAZİN, AKDAMAR (VAN) VE SİS (KOZAN) KATOGİGOSLUKLARI OLMAK ÜZERE ÜÇ BÜYÜK KİLİSE DOĞMUŞ, BUNLARIN DIŞINDA BİRİ İSTANBUL’DA (FATİH SULTAN MEHMET-KUMKAPI GREGORYEN ERMENİ PATRİKHANESİ), DİĞERİ KUDÜS’TE (YAVUZ SULTAN SELİM) OLMAK ÜZERE İKİ PATRİKLİK ORTAYA ÇIKMIŞTIR.

 BUGÜNKÜ KİLİSE TEŞKİLATINA GÖRE İKİ KATOGİGOSLUK BULUNMAKTADIR. BUNLAR, ERMENİSTAN’DA EÇMİYAZİN GREGORYEN KATOGİGOSLUĞU, LÜBNAN’DA ANTİLYAS GREGORYEN KATOGİGOSLUĞUDUR. (KİLİKYA VE SİS KATOGİGOSLUĞU). HİYERARŞİK OLARAK, EÇMİYAZİN KATOGİGOSU BÜTÜN ERMENİLERİN DİNİ LİDERİ OLUP, NAZARİ OLARAK ANTİLYAS KATOGİGOSU’NUN ÜSTÜ SAYILMAKTADIR.

 İSTANBUL ERMENİ PATRİKLİĞİ, BAĞIMSIZ OLMAKLA BERABER, ZAMAN ZAMAN EÇMEZİYAN KATOGİGOSLUĞU’NUN KONTROLÜ ALTINA GİRMİŞTİR. BUGÜN İSE EÇMEZİYAN’İN DİNİ NÜFUZ SAHASI İÇİNDE YER ALMAKTADIR.

 HRİSTİYAN DÜNYASI’NDA SİYASİ PLATFORMDA ÖN SAFLARA GEÇMEK İSTEYEN ERMENİ KİLİSESİ, BÜYÜK ERMENİSTAN’I YARATABİLMEK İÇİN TERÖRİST FAALİYETLERE KARŞI SESSİZ KALARAK, ERMENİ TERÖRİSTLERİN EYLEMLERİNİ ZIMNEN DESTEKLEMİŞTİR. ERMENİ TERÖR ÖRGÜTLERİ, KİLİSENİN ERMENİ DAVASINDAKİ VASITALARI OLMUŞLARDIR.

 ERMENİ MİLLETİNİ YARATAN UNSURUN, ERMENİ KİLİSESİ OLDUĞU TARİHÇİLER TARAFINDAN İFADE EDİLMEKTEDİR. ERMENİ TARİHÇİSİ H. PASDIRMACIYAN KİLİSE İÇİN “ERMENİ KİLİSESİ, ERMENİ MİLLETİNİN KİLİSE TARAFINDAN CAN VERİLEN RUHUNUN, YENİDEN DÜNYAYA GELMEK İÇİN, YAŞADIĞI VÜCUTTUR”DEMEKTEDİR.

 VAN VE BİTLİS’DE RUS BAŞKONSOLOSLUĞU YAPMIŞ OLAN GENERAL MAYEWSKİ’DE “ERMENİ RUHANİ REİSLERİNİN DİN HUSUSUNDA ÇALIŞMALARI HEMEN HEMEN YOK GİBİYDİ. FAKAT BUNA MUKABİL, MİLLİ FİKRİN YAYILMASI HUSUSUNDA PEK ÇOK HİZMETLERİ GEÇMEKTE İDİ.” ŞEKLİNDE İFADESİ İLE BU GERÇEĞİN ALTINI ÇİZMİŞTİR.

 BU BÖLÜMLE BAĞLANTILI OLARAK, ERMENİ TERÖR ÖRGÜTÜ ASALA’NIN YAKIN GEÇMİŞTE TÜRK DİPLOMAT VE TEMSİLCİLERE YÖNELİK İCRA ETTİĞİ PLANLI FAALİYETLERİNDEN SÖZ ETMEDEN GEÇMENİN, ŞEHİTLERİMİZİN ANISINA SAYGISIZLIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.

 SON ZAMANLARDA, DÜNYA VE ÜLKEMİZİN GÜNDEMİNE OTURMUŞ OLAN KÜRESEL TERÖR EYLEMLERİNDEN FARKI OLMADIĞI DEĞERLENDİRİLEN VE PKK TERÖR OLAYLARININ HEMEN ÖNCESİNDEKİ 1973-1985 YILLARI ARASINDA KALAN DÖNEMDE, ASALA TERÖR ÖRGÜTÜNÜN TÜRK DİPLOMATLARINA YÖNELİK OLARAK SÜRDÜRDÜĞÜ, MEDENİ İNSANIN İDRAKİNİ ZORLAYAN BİR KİN VE NEFRET TEZAHÜRÜ OLAN SALDIRILAR NETİCESİNDE, DEĞİŞİK ÜLKELERDE GÖREV YAPAN 41 DİPLOMATIMIZ ŞEHİT EDİLMİŞTİR. HEPSİNİ SAYGIYLA ANIYORUZ.

 “ASILSIZ ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARI”NA YÖNELİK OLARAK ALINAN/ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER KAPSAMINDA;

• “ASILSIZ ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARI”NA KARŞI MÜCADELEDE FAALİYETLER BİR MERKEZDEN PLANLANMALI, KOORDİNE VE KONTROL EDİLMELİ, MÜCADELE ULUSAL VE ULUSLARARASI BOYUTTA GERÇEKLEŞTİRİLMELİ,

• “ASILSIZ ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARI”NA KARŞI MÜCADELE, UZUN VADELİ BİR PERSPEKTİF İÇERİSİNDE SONUÇ ALININCAYA KADAR DEVAM ETTİRİLMELİ VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN DÜNYADAKİ SAYGINLIĞINA LEKE SÜRDÜRÜLMEMELİ,

• ULUSLARARASI HUKUK VE TARİH ÇERÇEVESİNDE, DÜNYA KAMUOYUNDA YERLEŞMİŞ KANAATLER SARSILMALI VE GERÇEKLER ORTAYA KONULMALI, BU BAĞLAMDA; TARİHİ ARAŞTIRMALAR, BAŞTA ÜNİVERSİTELERİMİZ OLMAK ÜZERE BÜTÜN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ VE YABANCI ARAŞTIRMACILARIN KATILIMI İLE YÜRÜTÜLMELİ, AYRICA OSMANLI ARŞİVLERİNİN DAHA İYİ ŞARTLARDA YERLİ VE YABANCI ARAŞTIRMACILARIN İSTİFADESİNE SUNULMASI İÇİN ÇALIŞMALARA DEVAM EDİLMELİ,

• “ASILSIZ ERMENİ SOYKIRIM İDDİALARI” İLE MÜCADELENİN, DEVLETİN RESMİ VE ÖZEL TÜM KURUM VE KURULUŞLARI TARAFINDAN DESTEKLENMESİ SAĞLANMALI,

• “ASILSIZ ERMENİ SOYKIRIM İDDİALARI”NA KARŞI YÜRÜTÜLECEK MÜCADELEDE ERMENİSTAN DEVLETİ ÖNCELİKLİ HEDEF OLMALI, TOPLUMLA İLİŞKİLERDE (KAMUOYU OLUŞTURULMASI) İSE ERMENİ SOYKIRIM İDDİALARININ GEÇERSİZLİĞİ, YANLIŞ OLDUĞU VE ÇÜRÜTÜLMESİ TEMEL HEDEF OLARAK ALINMALI, BU KONUDA MEVCUT TÜM İLETİŞİM İMKANLARI KULLANILMALI,

• “ASILSIZ ERMENİ SOYKIRIM İDDİALARI” İLE MÜCADELE EDERKEN TÜRKİYE’DEKİ AZINLIKLARIN RAHATSIZ EDİLMEMESİ, BİLAKİS ONORE EDİLEREK MÜCADELEDE YANIMIZDA YER ALMALARI SAĞLANMALI,

• ULUSLARARASI ALANDA YÜRÜTÜLECEK FAALİYETLERDE, TÜRKİYE’YE MÜZAHİR LOBİLER KULLANILMALI, ANCAK KISA SÜREDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI YA DA SOYDAŞLARIMIZCA LOBİCİLİK FAALİYETLERİNE BAŞLANMASI SAĞLANMALIDIR.

• BU HAREKET TARZLARINDAN SONUÇ ALINAMADIĞI TAKDİRDE, ASILSIZ SOYKIRIM İDDİALARINI DESTEKLEYEN DEVLET/DEVLETLERE KARŞI İKİLİ VEYA ÇOK TARAFLI İLİŞKİLERDEN YARARLANARAK, ZAMANINDA, DENGELİ, YETERLİ VE ETKİLİ SİYASİ, EKONOMİK V.B. YAPTIRIMLAR UYGULANMALIDIR.

 “ASILSIZ SOYKIRIM İDDİALARI İLE MÜCADELE KAPSAMINDA, ÇEŞİTLİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARCA İCRA EDİLMEKTE OLAN FAALİYETLERİNİN BAZILARI ŞU ŞEKİLDEDİR.

• ERMENİ SORUNUNUN TARİHİ GELİŞİMİ VE GERÇEKLERİ OKULLARDA DERS OLARAK İŞLENMEKTEDİR.

• ERMENİ SORUNU VE TERÖRÜNÜ KONU ALAN OLAYLARIN ANLATILDIĞI VE ÇARPICI NOKTALARIN İŞLENDİĞİ, “SARI GELİN – ERMENİ SORUNUNUN İÇYÜZÜ” ADINDAKİ BELGESEL BİTİRİLMİŞ VE TRT’DE YAYIMLANMASINA BAŞLANMIŞTIR. YURT DIŞINDA SATIŞA SUNULMASI VE TELEVİZYONLARDA GÖSTERİLMESİNE YÖNELİK OLARAK, YEDİ DİL SEÇENEKLİ DVD FORMATINDA ÇOĞALTILMASI ÇALIŞMALARI DEVAM ETMEKTEDİR. DUVARDAKİ KAN” İSİMLİ UZUN METRAJLI FİLMİN ÇEKİMİ TAMAMLANMIŞ VE CD’YE ÇEKİLEREK PİYASAYA SÜRÜLMESİ VE YURTİÇİ/YURTDIŞI FİLM FESTİVALLERİNE KATILIMININ SAĞLANMASINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR SÜRDÜRÜLMEKTEDİR.

• ERMENİLER TARAFINDAN KATLEDİLEN TÜRK VATANDAŞLARININ MEZARLARININ TESPİTİNE YÖNELİK KAZI ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİLMEKTEDİR.

• İL VE İLÇELERDEKİ OKULLARDA VE HALKA AÇIK SALONLARDA ERMENİ İDDİALARININ ASILSIZ OLDUĞUNU İŞLEYEN KONFERANSLAR VERİLMEKTE, ÜNİVERSİTELERDE; SEMİNER, SEMPOZYUM, KONFERANS VE PANEL TÜRÜ BİLİMSEL ETKİNLİKLER DÜZENLENMEKTEDİR.

• YURT DIŞINDAKİ VATANDAŞLARIMIZIN KONU HAKKINDA BİLGİLENDİRİLMESİ AMACIYLA TOPLANTI VE KONFERANSLAR DÜZENLENMEKTEDİR. ÖNCELİKLE ALMANYA’DAKİ VATANDAŞLARIMIZA YÖNELİK ÇALIŞMALARA BAŞLANMIŞTIR.

• TÜRK DEVLET ARŞİVLERİ YERLİ VE YABANCI ARAŞTIRMACILARA AÇILMAKTADIR. ERMENİLER KONUSUNDA, BUGÜNE KADAR 180’İ ERMENİ ASILLI TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI OLMAK ÜZERE TOPLAM 373 KİŞİ ARŞİVLERDE ÇALIŞMA YAPMIŞTIR.

 TAKDİMİMİ, ABD’Lİ ERMENİ PROFESÖR BERNARD LEWİS’İN İFADESİ İLE TAMAMLAMAK İSTİYORUM.

 BERNARD LEWİS; “OSMANLI HÜKÜMETİNİN ERMENİ ULUSUNA KARŞI KİTLESEL İMHAYI ÖNGÖREN BİR PLANI OLDUĞUNU GÖSTEREN GEÇERLİ BİR KANIT YOKTUR. OSMANLILARIN TEHCİRE BAŞVURMALARININ MEŞRU NEDENLERİ VARDIR. ÇÜNKÜ, ERMENİLER, OSMANLI TOPRAKLARINI İŞGAL EDEN RUSYA İLE İTTİFAK HALİNDE OSMANLILARA KARŞI ÇARPIŞIYORLARDI.” (BERNARD LEWİS-1993-LE MONDE GAZETESİNDE YAYIMLANAN MAKALE)
 
 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar