Atatürk’ü Anlamak

Atatürk’ü anlamanın, onu anmak ve anlatmaktan çok daha önemli olduğu vurgulayarak, büyük önderi 82.nci ölüm yıl dönümünde minnet, özlem ve rahmetle anıyorum.


Atatürk’ün en büyük eseri olan Cumhuriyet ile ilke ve inkılaplarının her gün hırpalandığı bir dönemden geçerken, ölüm yıldönümünde büyük önderi hüzünle ve biraz da mahcubiyetle anıyoruz. “Atatürk’ü anlatmak kolay ama anlamak zordur” diye bir söz vardır. Gerçekten de Atatürk’ü anlatan sayısız kitap ve belge bulabilirsiniz. Birçok kişi onu anlatmaya çalışmıştır. 82.nci ölüm yıldönümünde, Atatürk’ü çok yakından tanıyan ve anlayan bir tarihi şahsiyet olan Celal Bayar’ın hayatının değişik üç dönemindeki Atatürk’e ilişkin sözlerine yer vererek anmak istiyorum. Atatürk’ü anlama konusuna gelince; Onu zaten herkes ancak kendi idraki ölçüsünce anlayabiliyor.

Atamızın 1938 deki ölüm töreninde Celal Bayar’ın Başbakan sıfatıyla yaptığı konuşmadan;

“Atatürk, seni sevmek milli ibadettir“

Naaşının 1953 de Anıt Kabir’e nakil töreninde Bayar’ın Cumhurbaşkanı sıfatıyla yaptığı konuşmadan;

“Atatürk! Sen, bizdendin! Seni Halife yapmak, Padişah yapmak isteyenler oldu. İltifat etmedin. Milli irade yolunu seçtin! Hayat ve şahsiyetini, milletin hizmetine vakfettin! Türkün gıpta ettiği, övündüğü vasıflara maliktin! Bütün meziyetlerinle Türkün ta kendisiydin! Şimdi seni, kurtardığın vatanın her köşesinden gönderilen mukaddes topraklara veriyoruz. Bil ki, hakiki yerin daima inandığın ve bağlandığın Türk Milletinin minnet dolu sinesidir! Nur içinde yat…”

Yukarıdaki sözler, Büyük Önder’in Türk Milletine, onun iradesine ne kadar saygılı olduğunun ve günümüzde bazı kesimlerin iddia ettiği gibi asla diktatörlük ve tek adamlık hevesinde olmadığının en yetkin tarihi şahsiyet tarafından söylenmiş, “tarihe düşülen not” niteliğindedir.

103 yıllık ömrü boyunca Atatürk sevgisi hiç eksilmeyen arkadaşı Celal Bayar’ın hayatının son yıllarında verdiği röportajdan;

“Ben, ‘Atatürk, seni sevmek milli bir ibadettir’ demiştim. Şimdi, ‘Atatürk, seni anlamak milli bir ibadettir’ diyorum. Tarih nankör değildir, bir hizmeti asla unutmaz.”

Ülkemizdeki siyasal İslamcıların çok partili siyasi tarihimizde, merkez sağ siyaset zincirini tanımlarken, zincirin ilk halkası olan “Demokrat Parti”yi, kurucu genel başkanı ve Cumhurbaşkanı olarak Celal Bayar’la değil de sadece Adnan Menderes’le anmalarının nedenini, biraz da Bayar’ın Atatürk sevgisinde, ayrıca Kuvâ-yı Milliye’nin “Galip Hocası” olmasında aramak gerektiğini düşünüyorum.  Ne dersiniz?

Atatürk’ü anlamanın, onu anmak ve anlatmaktan çok daha önemli olduğu vurgulayarak, büyük önderi 82.nci ölüm yıl dönümünde minnet, özlem ve rahmetle anıyorum.

Yazar

Aziz Bozatlı

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar