Avustralya’da Uygur gecesi

Çin hükümetinin zulmünden kaçarak Avustralya'ya sığınan Uygur Türkleri etkinlik kapsamında bir araya gelerek Doğu Türkistan için son nefesimize kadar savaşacaklarını ifade ettiler.


Avustralya'da Uygur gecesi

Uygur Türklerinin kültür mücadelesi

ABC News’de çıkan haberde Avusturya’da yaşayan bir grup Uygur Türkünün kültürlerini ve tarihlerini korumak adına verdikleri mücadeleye yer verildi.
Çin hükümetinin zulmünden kaçarak Avustralya’ya sığınan Aynur Eşmeci (Ashmajy), Nadira Yusuf, Şohrat Tursun ve diğer Uygur Türkleri geçtiğimiz günlerde Melbourne şehrinde bir araya gelerek Uygur Türk kültürüne ait müzik ve dans etkinliğinde bulundu.

1 milyondan fazla Uygur Türkünün Çin tarafından beyin yıkama kamplarında tutsak tutulması karşısında bu tür etkinliklerin hem yeni nesil ile kültür bağının devamı hem de Çin hükümetine karşı Uygur Türklerinin seslerini dünyaya duyurması bakımından önemli olduğu belirtildi.

Etkinliğe katılanların da eşlik ettiği müzik ve dans gösterisi sonrasında şarkıcı Aynur Eşmeci (Ashmajy) tıpkı eski günlerdeki gibi bir gecenin yaşandığını Çin’de tutsak olan Uygur Türklerinin sesi olmaya çalıştıklarını ifade ediyor.

Etkinlik kapsamında müzik dinletisi sunan Makam sanatçısı Şohrat Tursun ise Uygur Türklerinin her türlü duygu ve birikimlerini Makam ile aktardıklarını Makamın Uygur Türklerini bir arada tuttuğunu söylüyor. Makamsız bir Uygur’un var olamayacağını dile getiriyor.

Çin hükümeti kendisine yönelik söz konusu kamplarından kaynaklanan eleştirilere bu kampların mesleki eğitim merkezi olduğunu İslami aşırılık ile mücadele amacı ve Uygur Türklerine meslek kazandırma çerçevesinde faaliye yürütüldüğünü belirtiyor.

Öte yandan kamplarda aşırılıkla mücadele bahanesiyle Uygur Türklerinin sakal uzatmasına dahi mücadele edilmezken uzmanların bu durumu kültürel soykırım olarak nitelediği haberde yer alıyor.

Not: Makam (Muqam) UNESCO tarafından korunan İslami müzik tarzıdır.

(Kaynak: https://mobile.abc.net.au/news/2019-11-10/uyghur-culture-under-threat-in-china-thrives-in-australia/11673636?pfmredir=sm, 10/11/2019)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.