Azerbaycan halkı sokakta: ”Ya Karabağ, ya ölüm” – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Azerbaycan halkı sokakta: ”Ya Karabağ, ya ölüm”

İşte dünya atlası, Karabağ Türk, bitmiştir!
AGİT de kararında bunu tasdik etmiştir,
Ermeni vatanımı resmen gaspa gitmiştir,
Kainatın önünde benim alnım ak artık,
Ya Karabağ, ya ölüm! Başka yolu yok artık!
(Ozan Arif)

15 Temmuz 2020
Hilal Ülkü Şahin
Azerbaycan
Azerbaycan halkı sokakta: ”Ya Karabağ, ya ölüm”

Azerbaycan

Azerbaycan halkı, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırıları sebebiyle, Azerbaycan askerine destek olmak için sokağa çıktı. Başkent Bakü’de özellikle Azadlık Meydanı’nda gerçekleşen yürüyüşte, “Karabağ”, “Karabağ bizimdir”, “Azerbaycan askeri”, ”Başkomutan, silah ver bize” sloganları atıldı. Azerbaycan İçişleri Bakanlığı halkın askere gösterdiği destekten dolayı memnun olduklarını dile getirerek, korona virüsü salgını nedeniyle sosyal mesafe konusunda dikkatli olunması gerektiğini hatırlattı. Binlerce kişi, ellerinde taşıdıkları Türkiye ve Azerbaycan bayraklarıyla protestoyu sürdürdü.

Diğer taraftan, hükümetin Karabağ politikalarına itiraz ederek parlamento binasına giren onlarca kişi ”izinsiz eylem” gerekçesi ile tutuklandı.

Ermenistan, 12 Temmuz Pazar günü, sınırın Tovuz tarafından Azerbaycan mevzilerine top atışları da dahil saldırı girişiminde bulundu. Çatışmada, Azerbaycan biri üsteğmen olmak üzere dört askerini şehit verdi, dört asker ise yaralandı. Devam eden çatışmalarda, biri tümgeneral olmak üzere yedi asker şehit oldu. Son olarak Ermenistan, verdiği kayıplardan dolayı geri çekildi.

Dönməz geri, dönməz geri,
Azərbaycan əsgəri!

Kaynak: (https://qafqazinfo.az/news/detail/ya-qarabag-ya-olumle-baslanan-yurus-xalq-hemreyliyine-kolge-ile-bitdi-292923 , 15/07/2020)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları