Azerbaycan Kukla Tiyatrosu, oyunlarını çevrim içi erişime açıyor - Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Emine Işınsu vefat etti   • 3 Mayıs Türkçülüğün tarihinde bir dönüm noktası oldu

Azerbaycan Kukla Tiyatrosu, oyunlarını çevrim içi erişime açıyor

1931 yılından bu yana başkent Bakü’de faaliyet gösteren Azerbaycan Devlet Kukla Tiyatrosu, oyunlarını çevrim içi olarak erişime açtı.

27 Ekim 2020
Kâmil Engin

 

31 Ekim günü “O Olmasın, Bu Olsun” adlı oyun, çevrim içi olarak erişime açılacak.

Ünlü besteci Üzeyir Hacıbeyli’nin 1910 yılında yazıp bestelediği “O Olmasın, Bu Olsun” isimli müzikli komedi, Azerbaycan opera tiyatrosunun önde gelen eserlerinden biri olarak tanınıyor.

Azerbaycan Devlet Kukla Tiyatrosu’nda Elşad Rehimzade’nin yönetiminde 19 Eylül 2010 tarihinde ilk gösterimi yapılan oyun, 31 Ekim Cuma günü saat 12.00’de tiyatronun resmî youtube kanalında yayımlanacak.

 

Oyunun Konusu

İflas etmiş Rüstem Bey, içinde bulunduğu maddî zorluklardan kurtulmak için genç ve güzel kızı Gülnaz Hanım’ı, ihtiyar tüccar Meşedî İbad’la evlendirmek ister. Gülnaz Hanım ise, üniversite öğrencisi Server’i sevmektedir.

Üzeyir Hacıbeyli, bu öykünün etrafında Meşedî İbad’dan para koparmak isteyen ve dönemi karakterize eden -zorba Asker, entelektüel Hasan Bey, gazeteci Rıza Bey, milliyetçi Hasangulu Bey ve bir hamal- tiplerini bir araya getirerek hem ilgi çekici bir olay örgüsü kurmuş hem de durum ve karakter komedisi yaratmıştır. Besteci, “Leyli ve Mecnun” mugam operasında olduğu gibi, “O Olmasın, Bu Olsun” müzikli komedisinde de Azerbaycan folkloru ve mugamlarından yararlanarak özgün aryalar, düetler ve koro icraları oluşturmuştur.

O Olmasın, Bu Olsun” eseri bir asır önce, kadın haklarının çiğnendiği bir devirde yazılmış olsa da hâlâ güncelliğini koruyor.

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları