Azerbaycan Savunma Bakanlığından Rusya’ya düzeltme: “Azerbaycan’da Dağlık Karabağ isimli bir idari bölge yoktur”

TRT Azerbaycan'ın haberine göre, Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığının 26 ve 27 Mart tarihli açıklamaları, Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından tekzip edildi.


 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Basın Bürosundan bildirildiğine göre, Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığının 26 ve 27 Mart 2022 tarihli açıklamalarının, gerçeğe uygun olmayan ifadeler içermesi nedeniyle teessüfle karşılandığı belirtildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Azerbaycan’ın egemen topraklarının ayrılmaz parçası olan Ferruh köyü ve civar yüksek mevkilerde herhangi bir değişiklik meydana gelmemiştir. Askeri birliklerimizin bahse konu mevkilerden geri çekilmesi hakkında verilen bilgi gerçeği yansıtmamaktadır.

Bir kez daha hatırlatılmalıdır ki, Azerbaycan topraklarında Dağlık Karabağ adında bir idari bölge bulunmamaktadır. Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığınca 26 ve 27 Mart tarihli açıklamalarında bu ifadenin kullanılması, Azerbaycan Cumhuriyetinin milletlerarası kuruluşlarca ve Rusya Federasyonu tarafından tanınmış ve kabul edilmiş toprak bütünlüğüne karşı hürmetsizliktir.”

Öte yandan, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, 14 Temmuz 2021 tarihinde başkent Bakü’de şehit aileleri ve gazilerle bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, Dağlık Karabağ sözünün kullanılmaması gerektiğini belirterek “Dağlık Karabağ yok, Karabağ var. 7 Temmuz günü imzaladığım genelgeye göre, Karabağ Ekonomik Bölgesi kuruldu. Bütün Karabağ’a ait rayonlar (ilçeler) orada birleştirildi.” şeklinde beyanda bulunmuştu.

Tarih: Azərbaycan Müdafiə Nazirliyi Rusiyanın açıqlamasını təkzib edib (28/03/2022)

 

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar