Azerbaycan’dan bir grup aydın UNESCO’ya başvurdu

Azerbaycan’dan yirmi iki aydın, UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay’a bir mektupla müracaat etti. Mektupta, Ermenistan topraklarında bulunan Azerbaycan'a ait kültür varlıklarının bugünkü durumunun yerinde incelenmesi için bir uzman grubun Ermenistan'a gönderilmesi talebinde bulunuluyor.


 

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay

Merkezi Paris’te bulunan UNESCO’nun (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) Genel Direktörlüğünü, Fransız politikacı ve Fransa’nın eski kültür Bakanı Audrey Azoulay yürütüyor.

UNESCO Genel Direktörlüğü’ne gönderilen 25 Mart 2021 tarihli mektupta, “Ermenistan’ın uyguladığı politikaların sonucu olarak, bu ülke topraklarında bulunan halkımıza ait tarihî geçmişe sahip kültürel mirasın tümüyle yok olması tehlikesi ile ilgili ciddî rahatsızlığımızı paylaşıyoruz” denildi ve şu hususlara dikkat çekildi:

“Ermenistan’da yaşamış ve bu bölgenin yerlileri olan Azerbaycan insanına karşı, yirminci yüzyılın başlarından itibaren etnik temizlik politikası yürütülmektedir. Bu politikanın sonucu, Azerbaycanlılar kendi ata-baba topraklarından toplu göçe mâruz bırakılmışlardır.

Ermenistan, Azerbaycan’a ait kültür varlıklarını tahrip ediyor

Bugün Ermenistan’da tek bir kişi bile Azerbaycanlı kalmamıştır. Ermenistan, maksatlı şekilde bu toprakların tarihî ve ezelî sâkinleri olan halkımızın izlerini her yerden siliyor. Kültür varlıklarımızı tahrip ediyor, dağıtıyor, kendi adına kaydederek kaynağını değiştiriyor.”

Âşık Alesker’in anıtı da tahrip edilmiş 

Mektubun devamında, Erivan vilâyetinde bulunan 300’den çok caminin bilinçli olarak tahrip edildiği veya başka amaçlar için kullanıldığı, bu yıl 200. yılı kutlanan ve Göyçe bölgesinde, doğduğu köye anıtı dikilen Âşık Alesker’in kabrinin de tahrip edildiği belirtilerek, “İnsanlığın somut olmayan kültürel miras listesinde yer alan Azerbaycan âşık sanatının ünlü temsilcisi Âşık Alesker’in anıtının talan edilmesi, bir kez daha Ermenistan’ın hiçbir evrensel değeri tanımadığını göstermektedir.” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca, yıllardır devam eden bu vandallıklar nedeniyle bir kişinin bile cezalandırılmamasının, Ermenistan’da bu işlerin devlet politikası haline geldiğinin kanıtı olduğu kaydedildi.

Mektubun sonunda ise, UNESCO tarafından Ermenistan topraklarında bulunan Azerbaycan’a ait kültürel mirasın bugünkü durumu hakkında, Ermenistan Hükûmetinden ayrıntılı rapor istenilmesi ve söz konusu tarihî ve kültürel mirasın bugünkü durumunun değerlendirilmesi amacıyla Ermenistan’a bir uzman grubun gönderilmesi talepleri dile getirildi.

Mektupta imzası bulunanlar

Mektubu imzalayanlar arasında, Prof. Dr. Kemal Abdulla (Yazar, Azerbaycan Yaratıcılık Vakfı Başkanı), Prof. Ferhat Bedelbeyli (Piyano Sanatçısı, Besteci, Bakü Müzik Akademisi Rektörü), Prof. Mensum İbrahimov (Halk Sanatçısı), Elbay Kasımzade (Mimar, Azerbaycan Mimarlar İttifakı Başkanı), Aziz Elekberli (Azerbaycan Kaçgınlar Cemiyeti Başkanı, Milletvekili), Hikmet Memmedov (Yeni Azerbaycan Gazetesi Yayın Yönetmeni ve Milletvekili), Agil Abbas (Adalet Gazetesi Yayın Yönetmeni ve Milletvekili), Elçin Mirzebeyli (Halk Cephesi Gazetesi Yayın Yönetmeni), Bəyimhanım Verdiyeva (Han Şuşinski Vakfı Başkanı) gibi tanınmış isimler yer alıyor.

Kaynak: https://apa.az/az/dagliq_qarabag/Azrbaycan-ziyalilari-UNESCO-nun-Bas-direktoruna-muracit-edib-635217 (25/03/2021)

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar