Aziz Sancar: Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Türk dünyasının en büyük zaferi Karabağ!

Aziz Sancar kadim Türk şehri Şuşa'ya gitti.


Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi (UNEC) tarafından düzenlenen Ekonomi Forumu’na (UEF Bakü 2021) katılmak amacıyla Bakü’ye gitti. Düzenlenen basın toplantısında Fuzuli ve Şuşa ziyaretlerinden bahseden Sancar: “Şuşa kurtulursa oraya gidip iki rekat şükür namaz kılacağıma söz vermiştim. Ondan sonra ölürsem gözüm arkada kalmayacaktı. Allah’a şükür bunu yapabildim. Karabağ zaferi, Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Türk dünyasının en büyük zaferidir.” dedi.

Sancar sözlerine devamla son 5 yıldır Türk Dünyası ülkelerini ziyaret ettiğini ve bulunduğu  ülkelerde temel bilimlere yatırım yapılmasını tavsiye ettiğini belirterek: “Tam bağımsızlık ve hakkımızı koruyabilecek seviyeye ulaşmayı istiyorsak temel bilime yatırım yapmalıyız. Ben bir Türk milliyetçisiyim. Türk milliyetçiliğinin bir yönü de bilimde kuvvetli olmaktır. Bilimde kuvvetli olmazsan dış güçlerin yaptıklarına karşı koyamazsın. İHA ve SİHA’larımızın temelinde bilim var. Kaynaklarımız var. İnsan gücümüz var. Büyük potansiyelimiz var. Yeter ki gücümüzü temel bilime verelim. Çocuklarımızı deneysel bilime alıştıralım.” dedi.

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/20211206/aziz-sancar-karabag-zaferi-kurtulus-savasindan-sonra-turk-dunyasinin-en-buyuk-zaferidir-1051480564.html

 

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar