Başkurt Türkü kız çocuğu bedeni engeli nedeniyle kreşe kabul edilmedi

Başkurdistanlı kız çocuğu beden özrü nedeniyle kreşe kabul edilmedi. Yokluk içerisindeki aile bir yandan çocuklarının ameliyat olması için çaba sarf ederken diğer yandan ameliyat oluncaya kadar akranları ile vakit geçirmesi için gayret sarf ediyorlar.


Başkurdistan

Başkurdistanlı Türk çocuğu özründen ötürü kreşe alınmadı

Denton Daily haber sitesinde yer alan haberde Başkurdistan’da yaşanan olaya yer verildi.

Rusya’da bulunan Özerk Başkurdistan Cumhuriyeti’nde Başkurt Türk kızı Sofiya Zaharova kafatasında şekil bozukluğu ile dünyaya geldi.

Şu anda iki yaşında olan çocuğu ebeveynleri kreşe yazdırmak istedi, ancak kreş yetkilileri öncelikle ameliyat olup kafatasındaki şekil bozukluğunun giderilmesini şart koştular ve kreşe kabul etmediler. Gerekçe olarak, kafasında şekil bozukluğu olan çocuğun diğer çocukları korkutabileceğini ileri sürdüler.

Çocuğun gelişimi için akranları ile yetişmesi şart

Zaharova, annesi ve babası Rasul ile Alatanı adında merkezi ısıtma sistemi ve su şebekesinin olmadığı bir yerleşim yerinde yaşıyorlar.

Yokluk içinde yaşayan aile kızlarının bir an önce ameliyat olması için çabalıyorlar. Öte yandan uzmanlar Zaharova’nın sosyal gelişimi için akranları ile vakit geçirmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

Küçük çocuğu kreşe kabul etmeyen kişiler hakkında soruşturma başlatıldığı ifade edildi.

Kaynak: (https://dentondaily.com/nursery-in-russia-bans-girl-two-from-going-to-school-there-because-of-deformed-skull/, 29/11/2019)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.