BBC: Türkiye’ye Afrin’deki zeytinler yüzünden ağır suçlama – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 523’üncü Bilgi Şöleni: Yaşadığımız su sıkıntısı ve su politikalarımız   • 522’nci Bilgi Şöleni: Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar meselesi

BBC: Türkiye’ye Afrin’deki zeytinler yüzünden ağır suçlama

İngiliz BBC, Türkiye’nin Afrin’den getirdiği zeytinleri yeniden gündeme taşıdı. Haberde PKK’lı grupların hoşnutsuzluğu aktarılırken İspanyol politikacıların Afrin’den gelen zeytinlerin alınmaması yönündeki çağrısına da yer verildi.

4 Şubat 2019
A. Selim Babaoğlu
Türkiye Afrin'den zeytin getiriyor
Suriye zeytinleri

Türkiye, Suriye zeytinleri konusunda zor durumda

(https://www.bbc.com/news/blogs-news-from-elsewhere-47069403, Turkey in a pickle over Syrian olives, 31/01/2019)

İngiliz BBC haber portalında yer alan haberde Türkiye’nin Afrin’deki zeytinleri kendi topraklarına taşıdığı bildirildi.
Haberde Afrin’deki zeytin ağaçlarının kesildiği ve zeytinlerin Türkiye’ye götürüldüğü bildirilirken, Türkiye’de ve Suriye’de bulunan PKK bağlantılı grupların bu durumdan hoşnutsuzluğu aktarılıyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin 2018 Kasım ayındaki beyanatına da değinen BCC, Pakdemirli’nin Afrin’deki zeytinlerin PKK’nın eline geçmesinin istenmediğini, bu bölgenin kontrolünün Türkiye’de olduğunu ve Türkiye’nin hakkı olduğunu, mahallî gruplarla işbirliği içinde bu işin yürütüldüğüne dair beyanlarına yer verildi.

Öte yandan geçen salı İspanyol politikacılar tarafından İspanya’nın ve diğer Avrupa ülkelerinin Afrin’den -Ispanyollara göre- talan edilen zeytinlerden üretilen zeytinyağını almaması yönündeki çağrısı da haberde aktarılıyor.

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları