Berlin Film Festivali’nde Ermeni filmine itiraz

Salgın hastalık nedeniyle bu yıl iki bölüm halinde düzenlenen 71. Berlin Uluslararası Film Festivali'nin "Forum Expanded" programında yer alan Ermenistan yapımı "Black Bach Artsakh" isimli belgesel film, içeriği ve tartışmalı tanıtım metni nedeniyle tepkiyle karşılandı.


 

“Black Bach Artsakh” belgesel filminden bir görüntü.

 

71. Berlin Film Festivali’nin ilk bölümü, 1-5 Mart tarihleri arasında çevrim içi düzenleniyor. Festivalin “Forum Expanded” bölümünde, ağırlıklı olarak sinemayı tiyatro, edebiyat ve video-artla buluşturan, yaratıcı ve deneysel yapımlar yer alıyor.

Bu yıl elli birincisi düzenlenen “Forum Expanded” bölümünde, Azerbaycan-Ermenistan ihtilâfını konu alan “Black Bach Artsakh” isimli Ermenistan yapımı belgesel film, taraflı içeriği ve asılsız bilgi ve iddialara yer veren tanıtım metni nedeniyle tartışmalara sebep oldu.

150 dakikalık belgesel filmin senaryo yazarlığı ve yönetmenliğini, New York’ta yaşayan sanatçılar, Filistinli Ayren Anastas ile İranlı Rene Gabri paylaşıyor. Filmin konusu, 2007 yılında Dağlık Karabağ bölgesinde yaşayan Ermeniler’le yapılmış röportajlara dayanıyor.

Belgesel film ile ilgili festivalin web sitesinde yayımlanan ilk tanıtım metninde, filmin menşei ülke olarak, uydurma “Artsakh Cumhuriyeti” belirtilmiş ve Azerbaycan’la ilgili temelsiz bilgi ve iddialara yer verilmişti.

Bunun üzerine, Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Anar Kerimov, 19 Şubat günü Almanya’nın Bakü Büyükelçisi ile yaptığı görüşmede, söz konusu filmin 71. Berlin Film Festivali’nin programına alınması ve tanıtım bilgileriyle ilgili itirazını bildirdi. Ayrıca, bu itirazını resmî bir mektupla festival yönetimine iletti.

Öte yandan, festivalin web sitesinde filmle ilgili tanıtım metni, sosyal medya mecrâlarında da tartışmalara sebep oldu. Alman Türkoloji bilgini Michael Reinhard Hess, festival direktörüne gönderdiği mesajda, tanıtım metninde yer alan yanlış bilgi ve asılsız iddialara karşı itirazını belirtti. Müzik araştırmacısı ve eğitimci Prof. Zümrüd Dadaşzade, kişisel sosyal medya hesaplarında filmle ilgili tepkisini ortaya koyarak herkesi bu meseleye karşı kayıtsız kalmamaya çağırdı.

Buna benzer tepki ve itirazların artması sonucu, festivalin açılışından bir gün önce, festival yönetimi tarafından filmin web sitesinde yer alan tanıtım metnindeki  “Artsakh Cumhuriyeti” ibaresi, “Ermenistan” olarak değiştirildi, bunun yanında itirazlara sebep olan tartışmalı ifadeler metinden çıkarıldı.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=Nsw3Rr1YT5k&ab_channel=UlviyyeHeydarova (04/0/03/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar