Bişkek’te Dünya Halk Destanları Festivali yapıldı

Kırgız Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının otuzuncu yılı ve ünlü şair, akın ve destancı Togolok Moldo'nun doğumunun 160. yıldönümü dolayısıyla Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı tarafından başkent Bişkek'te 6. Uluslararası Dünya Destanları Festivali düzenlendi.


 

VI. Dünya Halk Destanları Festivali’ne dünyanın çeşitli bölgelerinden yirmi ülkeden temsilciler katıldı. Üç gün boyunca katılımcı ülkelerin geleneksel halk oyunları ve millî dansları temsil edildi. Geleneksel çadırlar kuruldu, millî kıyafetler, geleneksel ev eşyaları, millî ve yabancı mutfaklar tanıtıldı ve ikramlar yapıldı.

Festival çerçevesinde düzenlenen toplantı ve açık oturumlarda millî destanların önemi anlatıldı.

Festivalin kapanış töreninde, Manasçılar sahne aldı. Törende söz alan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanı Kayrat İmanaliyev, etkinliğin dünya halklarının kültürel bütünleşmesi için önemli bir platform olduğunu belirtti. Ayrıca, Manasçıların bir çatı altında toplanacağı Manas Tiyatrosu’nun kurulması amacıyla gerekli kararın alındığını müjdeledi.

 

Kaynak: https://www.trtavaz.com.tr/haber/tur/avrasyadan/kirgizistanda-6-dunya-halk-destanlari-festivali-yapildi/61500fdc01a30a44c0b21bb0 (26/09/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar