BM Uygurların tutulduğu işkence kamplarına giriş talep etti – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış
Millî Düşünce Merkezi
MİSAK logo

Suriyeliler vatanlarına dönmeli

Millî Düşünce Merkezi Suriyeli sığınmacılar için açıklama yaptı: Suriyeli sığınmacıların yurtlarına dönmesi gerekmektedir. Vatanlarında yaşama hakkı kimsenin elinden alınamaz. Bu insanlar için doğal bir haktır. Bu hak Esat düşmanlığı siyasetine kurban edilmemelidir.
_______8 Aralık 2018_______

BM Uygurların tutulduğu işkence kamplarına giriş talep etti

A. Selim Babaoğlu
Paylaş:
BM Çin'in işkence kamplarına girmek istiyor
BM’nin Uygur kamplarına giriş talebi

BM Çin’in Sincan’daki yeniden eğitim kamplarına girmek istiyor

(https://edition.cnn.com/2018/12/05/asia/xinjiang-united-nations-germany-intl/index.html?no-st=1544195960 , UN wants access to China’s Xinjiang ‘re-education camps’, 06/12/2018)

CNN gazetesinden Ben Westcott’un haberine göre Birleşmiş Milletler Çin’in Doğu Türkistan (Sincan) bölgesindeki yeniden eğitim kamplarına doğrudan giriş talep etti.

Birleşmiş Milletler insan hakları komisyonu yüksek temsilcisi Michelle Bachelet kendilerine ulaşan endişe verici insan hakkı ihlalleri ile ilgili soruşturma amacı ile kamplara doğrudan giriş talep ettiklerini, insan haklarının bölünemeyeceğini, bu bakımdan bazı hakların daha az önemli olduğu şeklindeki düşüncelerin kabul edilemeyeceğini, bütün insan haklarının koruma altında olduğunu belirtiyor.

Haberde Birleşmiş Milletler’in Çin’e aşırılıkla mücadele konusunda teknik destek vermek istediği, bu hususta Çin ile ciddi bir diyalog içinde bulunmak istendiği açıklamasına yer verilmiş.

Birleşmiş Milletler insan hakları politikasının Alman üyesi Barbel Kofler’in Çin ziyareti esnasında yeniden eğitim kamplarına giriş talebinin Çin tarafından reddedilmesinin ardından Birleşmiş Milletler kamplara giriş çağrısında bulunduğu bilgisi haberde vurgulanmış.

Kohler giriş talebinin reddi ile ilgili olarak Uygur Türklerinin maruz kaldığı şartlara dair raporları gördüğünde şoke olduğunu, raporlardaki durumu kendi gözleri ile görmek için kamplara girme teşebbüsünde bulunduğunu ancak giriş izni verilmediğini, giriş izni alıncaya çabalayacaklarını ifade ediyor.

Haberde Çin hükümetinin söz konusu kampların mesleki eğitim kampı ve aşırılıklarla mücadele merkezi olduğu yönündeki ısrarlarına da yer verilmiş.

Paylaş:
Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları