Bush’un Ortadoğu Mirası: 1991 Körfez Savaşı

Baba Bush'un mirası... Ortadoğu'da ilk ciddi müdahale ve sonuçları...


Paylaşın:
“Karnımda ve boynumda yükselen gerilimi hissediyorum. Fakat, bu konu hakkında konuşurken belirgin bir rahatlaması hissi de var. (…) Biliyorum ki doğru şeyi yapıyorum.”

“Karnımda ve boynumda yükselen gerilimi hissediyorum. Fakat, bu konu hakkında konuşurken belirgin bir rahatlaması hissi de var. (…) Biliyorum ki doğru şeyi yapıyorum.”

2016 yılında Kuwait City’nin kenar mahallelerinden birinde Kuveytlilerin George H. W. Bush’a olan sevgisini bir bilboard üzerinde görebilirdiniz. Aslında bu bilboard’da yazan, bir Bedevi ailesinin oğlunun düğün duyurusuydu.

1991 Körfez savaşından hemen sonra doğan oğulları Bush al-Widhan,  ABD destekli güçlerin diktatör Saddam Hüseyin’in işgalci Irak ordusunu Kuveyt’ten çıkartmasına şahit olmuştu.

Amerikan Başkanı Bush’un gerçek bir adam ve aslan olduğunu söyleyen Kuveytli Bush’un babası Mubarak al-Widhan Başkan Bush için şunları söylüyor: “O bizim özgürlüğümüz için dik durdu ve bize ülkemizi geri verdi.”

Cuma günü Bush’un ölümü ile, bıraktığı Ortadoğu mirası Iraklı güçleri Kuveyt dışına çıkaran 100 saatlik bu kara savaşında kök salmıştır. ABD bu savaş sayesinde bölgede askeri üs ağını kurdu ve şuanda bu ağ aracılığıyla Afganistan’daki birliklerini, Irak ve Suriye’de IŞID’e karşı mücadele eden güçlerini desteklemek için Basra körfezini bir yakasından diğer yakasına faaliyet göstermektedir.

Ancak, Bush 1991’de Saddam’a karşı isyana teşvik ettiği Şii ve Kürt grupları yalnız bırakmasıyla diktatörün gazabı  sonucunda binlerce insan hayatını kaybetmişti. Bu karmaşık resim, “bir zamanlar babamı öldürmeyi deneyen adam” olarak tanımladığı Saddam’ı devirmek için başlatılan 2003 Irak işgalinin emrini veren oğul Bush’a kadar uzanır.

Biyografi yazarı Jon Meacham’ı göre, Baba Bush 1991 Körfez savaşı hakkında şöyle söylemişti:

“Karnımda ve boynumda yükselen gerilimi hissediyorum. Fakat, bu konu hakkında konuşurken belirgin bir rahatlaması hissi de var. (…) Biliyorum ki doğru şeyi yapıyorum.”

Irak, Kuveyt’i 2 Ağustos 1990 yılında işgal etti, bunun sebebi Birleşik Arap Emirlikleri ve küçük komşusunun Saddam Hüseyin’nin ülkesini 14 milyar dolar zarar ettirdiğini iddia ettiği OPEC kotalarını ihlal etmeleriydi. Aynı zamanda, Saddam  Kuveyt’i tartışmalı petrol sahasından ham petrol çıkartarak 2.4 milyar dolar çalmakla suçladı ve Kuveyt’ten Irak’ın 80’li yıllarda İran ile savaşı sırasında aldığı  tahmini 15 milyar dolar olan borcunu silmesini talep etti.

İkinci Dünya savaşında Japonlara karşı savaşırken uçağı düşürülen bir savaş pilotu olan Bush, Kuveyt’i ele geçiren ve Suudi Arabistan’a saldırsaydı dünyayı bir çatışmanın içine sürükleyebilecek bir deli olarak gördüğü Saddam’ı Adolf Hitler’e benzetiyordu. Hala güçlü olan Vietnam anısı ile Bush ,  bölgeye birliklerini yerleştirmek ve bombardımana başlamak için bir milletler koalisyonun desteğini topladı. Arap müttefikleri uzaklaştırır korkusuyla Irak’ın düzenlediği Scud füze saldırılarının intikamını almaktan İsrail’i vazgeçirdi.

Bush çok iyi bilinen uyarısında bulundu: “Kuveyt’e yönelik saldırganlık böyle gitmeyecek. Böyle gitmeyecek.

Ve böyle de gitmedi.

Reuters ve New York Times’dan

https://www.nytimes.com/aponline/2018/12/01/world/middleeast/ap-ml-george-hw-bush-kuwait.html

 

 

Yazar

Batur Kılıç

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar