2022 Pekin Olimpiyatları İptal Edilsin!

2022 Pekin Olimpiyatlarının Çin'de yapılmasına karşı Uygur aktivistler mücadelelerini sürdürüyor. Çin'e karşı uluslararası baskının artmasının ve Pekin olimpiyatlarının iptali için mücadele ediyorlar. No Rights No Games sitesi üzerinden imza kampanyası yapıyorlar.


uygurtürkleri pekin olimpiyatlara toplama kamplarına karşı mücadele

Uygur Türklerine yapılan zulme karşı Pekin olimpiyatlarının iptali için mücadele eden nogamesnorights.org sitesi ana sayfası

Özellikle Uygur Türkü aktivistler olmak üzere Çin  toplama kamplarını kapatmasına yönelik büyük bir kampanya sürdürülüyor. Bu yüzden Pekin’de yapılacak 2022 Olimpiyatlarının iptal edilebileceği iddia ediliyor. İnternet sayesinde Uygur Türklerinin büyüyen varlık mücadelesi, Mesut Özil ve şarkıcı Maher Zain gibi isimlerinde öncülüğüyle önemli bir boyuz kazandı.

Uygur Türkü aktivist İrade Kaşgari News Asia’ya yaptığı röportajında, Çin’de yapılacak Olimpiyatların barışı yüceltmesi ve insan onurunun koruması beklentisinin ne kadar gülünç bulduğunu söyledi. Şuan da Uygur Türkü aktivistler “#NoRightsNoGames2022 hastagıyla bir kampanya örgütlüyor.

Grup Çin hükümeti taleplerini dinlemedikleri takdirde, Uluslararası Olimpiyat Komitesini başka bir ülkeyi seçmesi için zorlayacağını dile getirdi.

NorightsNogames.org websitesinde Uygur Türklerine yönelik saldırılara karşı bir imza kampanyası başlatıldı.

HOME

Yazar

Batur Kılıç

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar