Cengiz Aytmatov’un eşi Mariya Aytmatova hayatını kaybetti

Kırgız resmî haber ajansı Kabar’ın verdiği habere göre, ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un eşi Mariya Aytmatova, 20 Nisan günü Bişkek’te vefat etti.


Mariya Aytmatova

Cengiz Aytmatov’un adını taşıyan Isık-Göl Forumu başkan yardımcısı Assol Moldokmatova, facebook sayfasında “Büyük yazarın eşi Mariya Urmatovna Aytmatova’nın bu dünyadan ayrılmasıyla ilgili olarak Cengiz Torekuloviç Aytmatov’un ailesine başsağlığı diliyorum” diye yazdı.

Mariya Urmatovna, 13 Temmuz 1942’de Çuy bölgesinde doğdu. Moskova Devlet Sinema Enstitüsü’nde senaryo yazarlığı bölümünden mezun oldu. “Kırgızfilm” stüdyosunda çalıştı ve birçok konulu filmin yapımına katkıda bulundu.

1980 yılında evlenen Mariya Aytmatova ve Cengiz Aytmatov’un, Şirin ile Eldar adında iki çocukları dünyaya gelmişti.

Öte yandan, Kırgız Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, ölüm haberinin ardından bir taziye mesajı yayımladı. Vefatın üzerinden duyduğu derin üzüntüyü dile getiren Cumhurbaşkanı, şunları kaydetti:

“Maria Aytmatova, dünya çapında Kırgızistan’ı yücelten büyük yazarın hayatında sevgi dolu bir eş ve güvenilir bir arkadaş olmanın yanı sıra şefkatli bir anne, sadık bir eş olarak sonsuza dek hafızamızda kalacaktır.”

Cengiz Aytmatov ve Mariya Aytmatova

Kaynak: http://tr.kabar.kg/news/cengiz-aytmatovun-e-i-mariya-aytmatova-vefat-etti/ (20/04/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.