“Çepni Türklerinde Kadın” Konulu Fotoğraf Sergisi Ziyaretçilerini Ağırlıyor

Milli Saraylar Saray Koleksiyonları Müzesi’ndeki Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde Çepni Türklerinde Kadın konulu fotoğraf sergisi düzenlendi. Türkleri Eğitim ve Kültür Derneği’nin Dolmabahçe Sanat Galerisi’ndeki “Çepni Kadınları Fotoğraf Sergisi” 15-30 Ocak arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.


Milli Saraylar Saray Koleksiyonları Müzesi’ndeki Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde Çepni Türklerinde Kadın konulu fotoğraf sergisi düzenlendi.

18 Ocak Salı günü Dünya Türkleri Eğitim ve Kültür Derneği’nin düzenlediği fotoğraf sergisinin sanat danışmanlığını Sanatçı Varol Uzlu yaptı.

Derneğin Türk Cumhuriyetleri arasında kültürel bağları kuvvetlendirmek amacıyla kurulduğunu söyleyen Kurucu Genel Başkanı Oya Canbazoğlu, Çepni Türklerinde Kadın temalı fotoğraf sergisinin amacına değindi.

Çepni Türklerinin yirmi dört Oğuz boyundan bir tanesi olduğunu ve Karadeniz bölgesinde Çepni kültürünün hâlâ yaşatıldığını ifade eden Canbazoğlu:

“Çepni kadınları, gerek yayla göçünde gerek köylerin içerisinde mücadelelerini sürdürüyorlar. Dünya Türkleri Eğitim ve Kültür Derneği olarak hâlâ orada devam eden örf ve anneannelerimizi, belli başlı kültürlerimizi yansıtmak istedik.” açıklamasını yaptı.

Canbazoğlu, Dünya Kadınlar Günü’nde Türk Dünyasında Kadın konulu sonrasında ise Gagauz Türkleriyle ilgili bir çalışma yapmayı planladıklarını da duyurdu.

Serginin çıkış noktasının Karadeniz kadınının değerleri olduğunu dile getiren Sanat Danışmanı ve Fotoğraf Sanatçısı Varol Uzlu, yaptığı açıklamada:

“Ülkemizde kadına şiddetin çok yoğun olduğu bir dönemde, kendine has tarzı, duruşu ve hayata bakışıyla Karadeniz kadınının Türkiye’de örnek olmasını düşünerek böyle bir kompozisyon ortaya koyduk. Sergideki fotoğrafların tümü, bana ait.” dedi.

“Karadeniz kadınının doğa içerisinde kendiyle barışık mücadelesini ve sorunlarını, görsel olarak da iyi bir şekilde yansıtarak ortaya koymaya çalıştık.” diyen Uzlu, bu kompozisyonu başka illerde gerçekleştirmeye devam edeceklerinin bilgisini verdi.

Çepni kültüründe kadının yerini anlatan Sanatçı Uzlu:

“Çepniler, çok keskin bir Oğuz boyu. Yorucu ve dik olmasına rağmen bulundukları coğrafyayı inatçı bir şekilde çekip çevirerek ürün almaya çalışırlar. Çepni kadınları, bu yapının en temel ögeleri. Evde de onlar fazlasıyla söz sahibi. Gerek düğün gerek folklorik bir gösteri olsun her alanda kendine has özel giysileri var. Bu konuda da çok hassaslar.  Çepni kadınının kendine has folklorik özelliklerinin yanında keskin karakteristik özellikleri de var. Bunu da olabildiğince doğayla uyum içerisinde yansıtıyorlar.” açıklamasını yaptı.

Sergiden elde edilen gelir, kız çocuklarına eğitim bursu olarak verilecek.

Dünya Türkleri Eğitim ve Kültür Derneği’nin Dolmabahçe Sanat Galerisi’ndeki “Çepni Kadınları Fotoğraf Sergisi” 15-30 Ocak tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.


VAROL UZLU, YELİZ ŞENYERLİ, OYA CANBAZOĞLU

Yazar

Yeliz Şenyerli

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar