Özbekistan Kültür Günlerinde Türkiye’de Kardeşlik Konseri Yapıldı

Türkiye-Özbekistan arasında kültür, sanat ve turizm değerlerinin karşılıklı olarak tanıtılması amacıyla "Özbekistan Kültür Günleri Konseri" yapıldı. Türk Devletleri Teşkilatı’nın iki önemli ülkesi Türkiye ile Özbekistan arasındaki kardeşlik bağlarının daha da güçlendirilmesi için karşılıklı gerçekleştirilen kültür etkinliklerinin devam edeceği yetkililerce ifade edildi.


Paylaşın:

Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ve Özbekistan Kültür Bakanlığı iş birliğiyle Özbekistan Kültür Günleri kapsamında etkinlik düzenlendi.

“Özbekistan Kültür Günleri Konseri” Türkiye-Özbekistan arasında kültür, sanat ve turizm değerlerinin karşılıklı olarak tanıtılması amacıyla 14 Aralık’ta saat 20.00’de İstanbul Devlet Tiyatrosu Mecidiyeköy Büyük Sahne’de gerçekleştirildi.

Etkinlik alanında “Özbekistan: İpek Yolunun Kalbi” fotoğraf sergisi ile ziyaretçileri, Özbekistan kültürüyle ilgili resimler karşıladı.

Yapılan etkinliğe; Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Özbekistan Kültür Bakan Yardımcısı Olim Mirzayev, İstanbul Vali Yardımcısı Özlem Bozkurt Gevrek, Özbekistan Büyükelçisi Alisher Agzamhodjaev, Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Amirsaid Agzamhodcaev, Belarus Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Aleksei Shved’in yanı sıra Türkiye ve Özbekistan Cumhuriyeti’nden kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın videolu mesajıyla başlayan etkinlik kapsamında Özbekistan’ın ünlü sanatçıları Ozoda Nursayidova, Gülsanam Mamazoyitova ve Otabek Muxammadzoxid’in yanında Mahiçehra Şamuratova, Bahtiyar Artikov, Abdulla Şomagrupov, Aklbek Piyazov, Dılorom Madrahımova ve Sherzod Kenjayev, Özbekistan müziğinden eserler seslendirdi.

Navbahor Dans Topluluğu, Özbek Halk oyunlarıyla Özbekistanlı sanatçılara sahne performanslarında eşlik etti.

Türk Devletleri Teşkilatı’nın iki önemli ülkesi Türkiye ile Özbekistan arasındaki kardeşlik bağlarının daha da güçlendirilmesi için karşılıklı gerçekleştirilen kültür etkinliklerinin devam edeceği yetkililerce ifade edildi.

Özbekistan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Alişer Azamhocayev, Özbekistan Cumhuriyeti Türkiye Başkonsolosu Amirsaid Agzamhodcaev, Gazeteci Yeliz Şenyerli

Özbekistan Cumhuriyeti Türkiye Başkonsolosluğu Başkatibi Şerzod Abdunazarov, Gazeteci Yeliz Şenyerli

Yazar

Yeliz Şenyerli

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar