Çin yarım milyon Uygur Türkü çocuğu asimilasyon için yatılı okutuyor

Ebeveynleri soykırım kamplarında tutan Çin, Uygur Türklerinin çocuklarına da göz dikti. Yarım milyon Uygur Türkü çocuk asimilasyon için tasarlanan yatılı okullarda okutuluyor.


Çin'in Uygur Türklerine asimilasyon politikası

Yarım milyon Uygur Türkü çocuk yatılı okutuluyor

Amerikan The New York Times gazetesinde çıkan haberde ebeveynleri soykırım kamplarında ya da hapishanelerde tutulan çocukların da yine beyin yıkama ve asimilasyon için tasarlanan özel okullara yatılı yerleştirildiği dile getirildi.

Kendi akraba ve ailelerinden alınan Uygur Türkü çocukların sayısının yarım milyonu bulduğu ifade edilirken verilerin Çin hükumetinin internet sitesinde yer aldığı ve hükumetin önümüzdeki sene daha fazla çocuk için aynı uygulamayı hayata geçireceği dile getirildi.

Sözde amaç yoksullukla mücadele

Çin hükumetinin yarım milyon Uygur Türkü çocuğu beyin yıkama okullarında tutmasına bahane olarak yoksulluk ile mücadele olduğu belirtilirken bir kısım Uygur Türkü ailenin çocuklarını bu okullara göndermek istediği ifade edildi. Ancak çocuklar ile aile ve akrabaların iletişiminin tamamen kesildiği ayrıca çocuklarına bakamayan ve bu okullara göndermek isteyen Uygur Türkü ailelerin buna zorlandığı bunu yapmak için de aile bütünlüğünü parçalayıcı çalışma şartları oluşturulduğu böylelikle ailelerin çocuklarını yatılı vermeye zorlandığı da haberde dile getiriliyor.

Kaynak : (https://www.nytimes.com/2019/12/28/world/asia/china-xinjiang-children-boarding-schools.html, 28/12/2019)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar