Çin’den Mesut Özil’e cevap: Gerçek Çin bu değil

Mesut Özil'in Doğu Türkistan ile ilgili açıklamalarının ardından Çin hükumeti Mesut Özil'e cevap verdi. Dışişleri sözcüsünün açıklamasında Çin'denki bütün etnik ve dini grupların uyum içinde yaşadığı, Mesut Özil'in Çin'i ziyaret etmesi halinde gerceği göreceği dile getirildi.


Mesut Özil Doğu Türkistan'ı savundu

Mesut Özil İslam alemini kınadı

Amerikan CNN Haber Ajansının sitesinde yayınlanan haberde Çin hükumetinin Arsenal takımında oynayan Mesut Özil ile ilgili beyanatına yer verildi.

Futbolcu Mesut Özil Instagram ve Twitter hesaplarından Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı insan hakları ihlallerine dikkat çekerek, Kuran’ı Kerim’lerin yakıldığı, İslami eğitim veren medreselerin kapatıldığı, camilerin yıkıldığı, müslüman bilgilerin teker teker öldürülmesine karşılık İslam aleminin susmasını kınamıştı.

Sahte haberler ile gözü kapatılmış

Çin hükumetinin Dışişleri sözcüsü verdiği beyanatta Mesut Özil’in gözlerinin sahte haberlerle bağlandığını, Çin’i ziyaret etmesi halinde bütün etnik grupların bir arada, uyum içinde yaşadığını göreceği yorumu yapıldı.

Mesut Özil’in oynadığı maç yayınlanmadı

Öte yandan Manchester City – Arsenal Maçı Çin televizyonu CCTV’de ve PPTV’de yayınlanmadı. CNN’in yayınlanmama sebebini öğrenmek üzere yönelttiği sorulara ise kanal yöneticileri doğrudan cevap vermekten imtina ettiler.

Arsenal Çin’den Özür diledi

Mesut Özil’in oynadığı Arsenal takımı ise Mesut Özil’in Doğu Türkistan ile ilgili açıklamalarının şahsi fikirleri olduğu ve kendisini bağladığı dile getirildi.

Kaynak : (https://edition.cnn.com/2019/12/16/football/mesut-ozil-arsenal-china-invite-uyghur-media-spt-intl/index.html, 16/12/2019)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar