Çin’in Dijital Diktatörlüğü

BBC'nin haberine göre, Çin hükumeti telefonlara yüklenen resmi devlet uygulaması aracılığıyla vatandaşlarının bilgilerini ulaşıyor. Uygulama, hem topluma parti ideolojisini dayatıyor hem de kişisel telefonlara kapsamlı bir erişim sağlıyor.


 

Çin devleti sadece Uygur Türklerini değil, Çin halkının her bir ferdini baskı altında tutuyor.

Bir rapora göre Çin Komünist Partisi 100 milyondan fazla vatandaşını iyi geliştirilmiş devlete ait bir telefon uygulaması aracılığıyla izliyor.

Telefon güvenlik uzmanları Cure 53, “The Study The Great Nation” telefon uygulamasını incelemeleri sonucunda uygulamanın verileri izleyebilmesini ve kopyalayabilmesini sağlayan gizli ögeler bulduklarını söylediler.

Güvenlik firmasının verdiği bilgiye göre, uygulama Çin Komünist Partisine “süper kullanıcı” erişimi sağlıyor. Ancak Çin hükümeti siber araştırmacıların iddialarını reddediyor.

Şubat ayında piyasaya sürülen uygulama, Çin’deki en çok indirilen ücretsiz uygulama oldu, tabi “büyük” başarıda Çin otoritelerinin kesintisiz talepleri büyük etken oldu.

Zorunlu Kullanım

Uygulama resmi haberler ve resimleri yayınlarken insanları makaleleri okuma, yorum yapma ve Çin ve Şi Jinping hakkında bilgi yarışmalarına katılmaya teşvik ediyor.

Uygulamanın kullanımı parti üyeleri ve memurlar için zorunlu, hatta belli iş yerlerinde maaşları bile etkiliyor.

Yerli gazeteciler uygulama aracılığıyla gönderilen başkan Şi Jinping’in hayatı üzerine testi geçmeliler. Bu sayede basın kartına sahip olabilirler.

Açık Teknoloji Fonu adına, Alman güvenlik firması Cure 53 uygulamanın Android sürümünü  inceledi ve bir çok belgesiz , gizli özellikler bulduklarını söylediler.

Bir hayli uzun raporda Cure 53, “The Study The Great Nation” uygulamasının   “kapsamlı kayıtlama” yeteneklerine sahip olduğunu ve bireylerin telefonlarına indirdikleri popüler uygulamaların bir listesini oluşturmaya çalışıldığını tespit ettiklerini belirtiliyor.

Uygulama şifrelemeyi zayıflatarak hükumet için güvenliği kırmayı kolaylaştırıyor.

Açık Teknoloji Vakfı Araştırma direktörü Adam Lynn, Washington Post gazetesindeki röportajında  “bir uygulama için cihazlara bu seviyede erişim talep edilmesinin çok sıra dışı olduğunu ve yanlış bir şey yapmıyorsanız eğer bu ayrıcalıklara sahip olmanız için bir neden yok” dedi.

Cure 53 “yüksek seviye” erişimin kullanılıyor olduğuna dair bir kanıtın olmadığına ancak eğitim amaçlı bir uygulamanın telefona neden böyle bir erişim ihtiyacı duyduğunu anlamanın zor olduğunu” ifade etti.

https://www.bbc.com/news/technology-50042379

 

Yazar

Batur Kılıç

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.