Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı insan hakları ihlalleri soykırım mıdır? – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 522’nci Bilgi Şöleni: Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar meselesi   • Ahmet Vefik Alp vefat etti

Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı insan hakları ihlalleri soykırım mıdır?

Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı insan hakları ihlalleri soykırım tanımına uyuyor.

3 Ocak 2020
A. Selim Babaoğlu
Doğu Türkistan'daki Çin zulmü
Çin Doğu Türkistan’da soykırım uyguluyor

Güney Afrikalı The Daily Sun gazetesinde Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı insan hakları ihlallerinin soykırım tanımına uygun olup olmadığı konusunda bir makale yayınlandı.

Makalede öncelikle Çin’in Doğu Türkistanlı Uygur ve Kazak Türklerini zorla tuttuğu kampları yeniden eğitim, meslek edindirme tarzında adlandırdığı dile getiriliyor.

Çin haricindeki gazetecilerin, bilimadamlarının ve insan hakkı savunucularınım ise Çin’in politikalarını zulüm olarak nitelelediği ifade edilmiş.

Soykırım nedir

Soykırım teriminin ilk defa 1944 yılında Avukat Rafael Lemkin tarafından Nazi Almanya’sının Yahudilere, Çingenelere ve diğer Aryan olmayanlara karşı uyguladığı toplu imha faaliyetlerine karşılık kullanıldığı belirtiliyor.

Bu kullanımdan 4 sene sonra Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması sözleşmesi kabul ediliyor ve Çin bu sözleşmeyi 1983 yılında imzalıyor.

Birleşmiş Milletler’göre soykırım şu şekilde tanımlanıyor: “… dini, etnik, ulusal veya ırki bir grubun tamamını ya da bir kısmını yok etme niyetiyle işlenen fiiller…”

Soykırım tanımının fiziki hareketler haricinde kültür mirasına saldırı da kapsayıp kapsamadığı bir tartışma konusu olmakla birlikte terimi ilk ortaya atan Lemkin’e göre ahlaki, dini ve kültür hayatının silinmesine karşı işlenen fiiller de soykırım tanımının kapsamı dahilinde olduğu makalede belirtiliyor.

Çin Uygur Türklerine soykırım uyguluyor

Makalede Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı anadilin yasaklanması ve okul öncesi eğitimden üniversiteye kadar Çinçenin zorunlu kılınması, Uygur Türkü kızların Çinli erkeklerle evlendirilmesi, yaklaşık bir milyon Uygur ve Kazak Türkünün kamplarda zorla tutulması, yarım milyon Uygur ve Kazak Türkü çocuğun ebeveynlerinden ayrılarak yatılı okullarda okutulması gibi politikaların Uygur Türk kültürünün tamamen silinmesine yönelik fiiller olduğu bunun da kültür soykırımı anlamına geldiği dile getiriliyor.

 

Kaynak : (https://www.thesundaily.my/world/can-china-s-treatment-of-the-uyghurs-be-considered-as-genocide-XI1846808, 02/01/2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları