ÇÖPTEN HABER

Adana’da atık kâğıt toplayıcıları çöpte buldukları Atatürk posterlerini çerçeveletip dernek binasına asıyorlar. Dernek başkanları “Atatürk posterinin sıradan kâğıt parçası olmadığını, bu ülkeyi kuran bir liderin resmi olduğunu, bunu yapanların duyarsız kişiler olduğunu” söylüyor. 18 yıllık atık kâğıt toplayıcısı ilkokul mezunu Fikret Duran da çöpte en çok  “Kur-an’ı Kerim, ekmek ve Atatürk posteri gördüğü zaman üzüldüğünü” […]


Adana’da atık kâğıt toplayıcıları çöpte buldukları Atatürk posterlerini çerçeveletip dernek binasına asıyorlar.

Dernek başkanları “Atatürk posterinin sıradan kâğıt parçası olmadığını, bu ülkeyi kuran bir liderin resmi olduğunu, bunu yapanların duyarsız kişiler olduğunu” söylüyor. 18 yıllık atık kâğıt toplayıcısı ilkokul mezunu Fikret Duran da çöpte en çok  “Kur-an’ı Kerim, ekmek ve Atatürk posteri gördüğü zaman üzüldüğünü”  söylüyor.

***

İzmir Çiğli Belediyesi temizlik işçileri içinde 3 burma bilezik, 1 cumhuriyet altını, 1 tam Reşat altını 650 lira para bulunan bir poşet buluyorlar. Getirip belediye yetkililerine teslim ediyorlar. Belediye Başkanı da teşekkür ederek birer çeyrek altınla ödüllendiriyor onları.

Altınların sahibi:  “Bu zamanda böylesi bir dürüstlük bizleri çok memnun etti. Umudumuzu yitirmiştik hâlbuki” diyerek teşekkür ediyor belediye temizlik işçilerine.

***

Basında yer almayan biri daha var böyle.  Şanlıurfa’da temizlik şirketinde çalışan 4 çocuk babası Mesut ALAK bir kâse içinde değeri 9 milyarı bulan bilezik, kolye, cumhuriyet altını buluyor. Eşiyle altınların sahibini aramaya çıkıyor.  İki çocuğun altınların bulunduğu yerde çöp deşelediğini görüyorlar. Ne aradıklarını sorunca da:

“Biri altınını düşürmüş dediler. Belki buluruz diye” cevabını alıyorlar çocuklardan. Kim hangi ev adresi öğreniyorlar. Varıp kapıyı çalıyor ki aile yasta.  Oğlan evlendireceklermiş haftaya. Banka kredisiyle almışlarmış altınları da.

Tarif ettikleri bulunanlarla birebir örtüşünce teslim ediyorlar bulduklarını eksiksiz. Taksicilik yapan baba bir teşekkür ifadesi olarak o günkü kazancını veriyor kendilerine. Dualarını alıp çıkıyorlar. Bir ben biliyorum bunu da. Yakın akrabamlar çünkü.

***

Geçen bu satırlarda kırılmayan camı da kırıldı gibi gösterip sigortayı dolandırmak isteyen esnafı yazmaya çalışmıştık.  Yazacak olsan bu tip haberlerden çokça var yazılı görsel basında. İç gündemin hızına yetişilemiyor zaten. Biri ötekini unutturuyor. Çöpe atılacak onca haber arasından arada iç açıcı haberlerde çıkıyor böyle.

Hz Peygamber;

“Hiç kimse alnının teriyle kazandığından daha hayırlısını yiyemez” buyuruyor.

Nefislerini sadece hak ettiği ile sınırlayan, temizlik emekçilerinin davranışları örnek olmalı herkese. Onlar temiz yüzü bu toplumun.

Gözünü mal hırsı bürüyenler Yunusun şu dörtlüğü duvara asmalılar bize göre. Dünya malına fazla tamah etmemeleri için uyarı niteliğinde. Çöpçülerin buldukları altınları sahiplerine teslim fotoğraflarıyla birlikte mümkünse de.

“Mal sahibi mülk sahibi

Hani bunun ilk sahibi

Mal da yalan, mülk de yalan

Var birazda sen oyalan”

Çerçeve konusunda isterlerse çöp toplayıcıları derneği yardımcı olur kendilerine.

“Küp içindekini sızdırır”

Çöpten haber oldu madem, Burdur Belediyesi temizlik işçi emeklisi şair Uğur SERTTAŞ’ın dizeleriyle noktalayalım. Hak edilmeyenin sofralarımızdan uzak olması dileği ile…

***

Ekmekte tuz, çayda şeker,

Çorbada yağ eksik.

Sanma ki yoksulluktan,

Hastalıktan,  hastalıktan.

Sohbette söz, eğlencede şarkı,

Gölgede güneş eksik.

Sanma ki suskunluktan,

Yorgunluktan, yorgunluktan

Gözlerde ışık, gönüllerde neşe

Yüzlerde tebessüm eksik,

Sanma ki ihtiyarlıktan,

Bıkkınlıktan,  bıkkınlıktan…

Yazar

Osman Erenalp

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.