Cumhurbaşkanından şok istifa kararı!

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, bugün (15 Ekim 2020) görevinden istifa etti.


Sooronbay Ceenbekov

24 Kasım 2017 tarihinden bu yana görevde olan Sooronbay Ceenbekov, bugün istifa ettiğini duyurdu.

Kırgızistan’da 4 Ekim 2020’de gerçekleşen milletvekili seçimlerinden bu yana siyasi olaylar hız kesmeden devam ediyor. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un istifası, Kırgızistan gündemine bomba gibi düştü.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Sekreteri Tolganay Stamaliyeva, daha önce Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un parlamento seçimlerinin yapılması ve cumhurbaşkanlığı seçim ilanından sonra görevinden istifa edeceğini söylediğini açıklamıştı.

Kırgızistan’daki sosyal ve siyasi sürecin getirdiği karmaşayla birlikte Ceenbekov, istifa etmeye karar verdiğini açıklamıştı. “Kırgızistan’da benim için barış her şeyden öncedir.” diyen Ceenbekov, “Ne yazık ki, gerginlik azalmıyor, derhal istifam için talep devam ediyor.” sözleriyle ülkede tansiyonun bir türlü düşmediğini vurguladı.

Sooronbay Ceenbekov, Bişkek’teki mevcut durumun ülkede iç karışıklığa neden olabileceğimi düşündüğünü ve buna izin vermemek adına istifa edeceğini duyurdu.

Kaynak: QHA

Yazar

Dilanur Polat

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar