DEMİRYOLU VE BAYBURT

Evliya Çelebi, Seyahatname adlı eserinde, Bayburt’u kelime anlamları itibari ile “Zenginyurt” olarak ifade eder. Düşünün! Türk atalarının en bilgesi, ölümsüz hikâyelerin sahibi, Türk Milletine şuur katan Dede Korkut’un Bayburt’ta yaşamış olması ve o eşsiz bilinç ışığını buradan milletimize yayması, bu zenginliğin bir delili değil midir? Bayburtlunun, Ermeni ve Rusların zulmüne karşı, çocuklarına varana kadar boyun […]


Evliya Çelebi, Seyahatname adlı eserinde, Bayburt’u kelime anlamları itibari ile “Zenginyurt” olarak ifade eder. Düşünün! Türk atalarının en bilgesi, ölümsüz hikâyelerin sahibi, Türk Milletine şuur katan Dede Korkut’un Bayburt’ta yaşamış olması ve o eşsiz bilinç ışığını buradan milletimize yayması, bu zenginliğin bir delili değil midir? Bayburtlunun, Ermeni ve Rusların zulmüne karşı, çocuklarına varana kadar boyun eğmemesi, topraklarının kanla yoğrulması, Yukarı Kırzı Köyü’nde 18 Türk Kadınının iffet ve namuslarını korumak için kendilerini kuyuya atarak Şehit olması ve tarihe “Kuyubaşı Mezalimi” olarak geçen olayın destanlaşması,  bu zenginliğin bir delili değil midir? Bayburt’un kendisine has taşı, mermeri, hayvancılığı, tarımı, krom madeni, türküleri, barları, tarihi turistik yerleri, mutfağı, hikâyeleri, el emeği ürünleri ve özellikle de mert ve misafirperver insanı, bu zenginliğin bir delili değil midir? Pek tabi ki delilidir.

Bu mümtaz şehrin günümüzdeki durumuna bakılırsa hali içler acısıdır. Silahla Bayburt’tan çıkarılamamış neslin evlatları, ekonomik darboğazın mahkûmiyetinde baba ocaklarını terk etmektedir. Evet, Bayburt göç vererek kan kaybetmektedir. Başta idari sorumluların ilgisizliği olmak üzere, kaynakların elverişsiz yöntemlerle kullanılması, altyapı eksikliği ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan işsizlik, bakımsızlık, terk edilmişlik ve her geçen gün katlanarak büyüyen fakirlik, bu acı manzaranın nihai sonucudur.

Bir memlekette gelişmişlik, demir ve çelik tüketimi ile doğru orantılıdır ve Türkiye’nin gelişmişliğinden Bayburt da hak ettiği değeri almalıdır. Buna bağlı olarak da Bayburt’un Erzincan-Trabzon hattı üzerinde yapılması planlanan Demiryolu Projesi’ne dâhil edilmesi lazımdır. Bu projenin Bayburt üzerinden işleyişe sokulması, hem Hazine bütçesine düşük masrafla yüksek menfaat olarak geri dönecek hem de Bayburt’un ticari yaşantısına cazibe getirecektir. Bu cazibe ile mevcut işletmeler, daha rekabet edebilir hale gelecektir. Düşük maliyetli ve güvenilir bir taşımacılık olan Demiryolu, Bayburt’a, Girişimcilere ve özellikle gençlere yeni fırsatlar sunacaktır. Yerli ve yabancı turistlerin artışı, üretim ve ihracat kapasitelerinin yükselişi, bunlara bağlı olarak işsizlik ve göç oranlarındaki düşüş, fakirlikteki azalış ve her manada zenginlikteki artış, artık Bayburt için hayal olmayacaktır.

Kendi mutlu ve ecdadı huzurlu bir Bayburt istiyoruz.

Türkiye’nin yeni bir üretim dinamiği olarak Bayburt’u, Demiryolları ile Milli Ekonomiye daha kuvvetli bir şekilde bağlamak istiyoruz.

Yazar

Recep Bayram

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar