Dev araştırma: terörist olup olmadığınız dininize göre değişiyor – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Dev araştırma: terörist olup olmadığınız dininize göre değişiyor

Araştırmaya göre kökten dinci Müslüman saldırganlar aşırı sağcı saldırganlara nazaran uluslararası basın tarafından üç kat fazla terörist olarak nitelendirilme eğiliminde. Christchurch ve Pittsburgh saldırıları sonrasında Jacinda Ardern ile Donald Trump’ın tepkileri örnek olarak gösteriliyor.

12 Nisan 2019
A. Selim Babaoğlu
Dininize ve milliyetinize göre terörist olarak nitelendiriliyorsunuz
Uluslararası terör saldırıları

https://www.independent.co.uk/news/world/far-right-islamist-terror-attack-media-describe-terrorism-reporting-study-a8864291.html?utm_term=Autofeed&utm_medium=Social&utm_source=Facebook#Echobox=1554938058, Islamist attackers three times more likely to be called ‘terrorists’ than far-right in media, research finds, 11/04/2019

İngiliz The Independent gazetesinin duyurduğu araştırmaya göre kökten dinci Müslüman gruplar tarafından yapılan saldırılar haberlerde yüzde 78 oranla terörist saldırı olarak geçiyor. Buna karşılık ırkçı beyazların saldırıları yüzde 27 oranında terörist saldırı olarak nitelendiriliyor.

Christchurch saldırısı sonrasında yapılan araştırma son 15 aylık dönemde 11 farklı saldırı üzerine 80 dilde yazılmış 200.000’den fazla makaleyi kapsıyor.

Araştırma sahibi Signal AI, saldırının Müslüman birisi tarafından yapılması halinde basının terörist damgasını vurmakta gecikmediğini, aynı türden bir saldırının beyazlar tarafından yapılması halinde  ise basının terörist başlığını atmakta tereddüt ettiği ifade ediyor.

Araştırmada, liderlerin kullandığı ifadelerin önemli olduğu belirtiliyor. Buna örnek olarak da Christchurch ile Pittsburgh saldırıları ardından Jacinda Ardern ile Donald Trump’ın bu katliamları ifade ediş tarzları gösteriliyor.

Jacinda Ardern saldırıyı terörist bir saldırı olarak nitelendirirken Donald Trump’ın bu ifadeyi kullanmamasının basını etkilediği ve saldırının terörist saldırı olarak isimlendirilme oranını düşürdüğü belirtiliyor.

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları