Ünlü satranç oyuncusu Dinara Saduakasova satrançta altın madalya aldı

Kazak Türkü Dinara Saduakasova Avrupa Satranç Şampiyonası'nda altın madalya aldı.


17 ila 25 Eylül 2021 tarihlerinde düzenlenen Avrupa Satranç Turnuvası’na Rus takımıyla katılan ünlü satranç oyuncusu Dinara Saduakasova altın madalyalarına yenisini ekledi.

Saduakasova yaptığı açıklamada, Avrupa Şampiyonasına Rus takımında katılmayı kabul ettiğini, ilk tahtada oynadığını, rakipleri arasında dünya kadınlar şampiyonluğu ile anılanların olmasına rağmen galip geldiğini, dile getirdi.

Dinara Saduakasova’nın genç yaşına rağmen birçok başarısı bulunuyor. 5 yaşında satranca başlayan Dinara, satranç dışında müzik, ritmik jimnastik ve yüzmeye de ilgi duyuyor.

2012 yılında en genç “büyükusta” unvanını alan Dinara’nın kazandığı burslar yardımıyla yazdığı “Satrançta İlk Hamleler” isimli bir de kitabı bulunuyor. Bunların dışında satranç dalında birçok şampiyonlukları bulunuyor.

UNİCEF tarafından 2017 yılında Kazakistan’da “iyi niyet elçisi” seçiliyor. Son olarak 2021 Ağustos ayında Soçi’deki (Rusya) dünya kupasında en iyi 8 satranç oyuncusu arasına giriyor.

Kaynak: https://forbes.kz//life/sport/dinara_saduakasova_pobeditel_chempionata_evropyi_po_shahmatam/?

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar