Dini eğitim alan Uygur Türkü gencin ailesi hapse atıldı

Mısır'da dini eğitim alan Uygur Türkü gencin ailesi Çin Komünist Partisi tarafından tutuklandı. Gencin anne ve babasından 3 yıla yakın süredir haber alamadığı bildirildi.


Uygur Türkü gencin ailesi hapse atıldı

Uygur Türkleri

Radio Free Asia’nın haberine göre Mısır’a dini İslam ilimleri okumak amacıyla giden Uygur Türkünün ailesi Çin Komünist Partisi tarafından uzun süreli hapis cezasına çarptırıldı.

Haberde Aldulhalık Aziz’in Mısır’ın Kahire şehrinde İslam ilimleri okumak amacıyla Doğu Türkistan’ın Kaşgar şehrinden 2015 yılında ayrıldığı 2016 yılının Şubat ayına kadar anne ve babası ile iletişiminin kesilmediği belirtiliyor.

Abdulhalık, 2016 yılının Şubat ayında şoför olan babası ile iletişiminin aniden kesildiğini ifade ediyor. Ev hanımı olan annesi Amine Abdulla’nın ise 2017 yılında aniden kaybolduğunu belirtiyor.

Abdulhalık, annesinin ortadan kaybolmadan önce iletişim kurdukları WeChat programından kendisini silmesini istediğini dile getiriyor.

Haberde Uygur Türkü gencin annesinin ortadan kaybolduktan sonra kardeşleri ile de iletişiminin kesildiğini, sonradan birisinden annesinin 6 yıllık hapse mahkum edildiğini öğrendiği bildiriliyor.

Radio Free Asia muhabirleri Çinli yetkililer ile yaptıkları görüşmede Uygur Türkü gencin babasının beyin yıkama kamplarında tutulduğu bilgisini doğruladıklarını dile getiriyorlar.

Haberde Çin’in dışında okuyan Uygur Türkü gençlerin hedef alındığı, El-Ezher üniversitesinde dini eğitim alan 200’den fazla Uygur Türkünün tutuklandığı bildiriliyor.

Kaynak: (https://www.rfa.org/english/news/uyghur/parents-04282020170829.html,28/04/2020)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar