Cemal Kaşıkçı bilmecesi büyüyor

Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı'nin ortadan kaybolması ile ilgili gizem devam ediyor. Yetkililere göre az da olsa muhalif gazetecinin hayatta olma ihtimali var. Ancak baskın görüş Cemal Kaşıkçı'nın Suudi yetkililerce öldürüldüğü yönünde.


Paylaşın:

 

Cemal Kaşıkçı bilmecesi

Cemal Kaşıkçı bilmecesi

Muhalif gazetecinin esrarlı şekilde ortadan kaybolmasının ardından Türkiye, Suudi Arabistan Konsolosluğunda aram yapılması konusunda ısrar ediyor. Cemal Kaşıkçı öldürülmüş olabilir.

(https://www.newsru.com/world/08oct2018/jamal.html , Турция настаивает на обыске консульства Саудовской Аравии после того, как там таинственно исчез журналист-оппозиционер. Его могли убить, 08/10/2018)

Newsru’nun haberine göre, geçen hafta en son elçilik binasına girerken görülen Suudi gazeteci için Türkiye elçilik binasını arama talebinde bulundu.

Geçen salı günü evlilik için bir takım belgeler almak üzere elçilik binasına giren gazeteci Cemal Kaşıkçı, Suudi yetkililere göre çok geçmeden binadan ayrılıyor. Ancak gazeteciyi binanın dışında bekleyen nişanlısı Kaşıkçı’nın dışarı çıkmadığını söylüyor. Türk yetkililer de Kaşıkçı’nın elçilik binasında öldürülmüş olabileceğini ifade ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olayı bizzat takip ettiğini soruşturma çerçevesinde adli makamların havaalanı ve diğer yerlerdeki kamera kayıtlarını inceledikleri bilgisine haberde yer verilmiş.

Haberde insan hakları aktivisti Leonid Volkov’un da değerlendirmesi de yer alıyor.

Volkov, muhalif gazetecinin konsolosluğa geleceğinden Suudi yetkililerin haberinin olduğunu 15 kişilik özel bir birimin geldiğini, Kaşıkçı konsolosluğa girince tutuklandığını, burada vahşi şekilde işkence görerek öldürüldüğünü ve ardından cesetten kurtuldukları yorumunda bulunuyor.

***

Muhalif gazetecinin İstanbul’da ortadan kaybolmasının ardından Suudiler üzerinde baskı

(https://www.theguardian.com/world/2018/oct/07/saudi-dissident-murder-claim-international-inquiry-jamal-khashoggi , 07/10/2018)

İngiliz The Guardian gazetesinde aynı olay ile ilgili olarak yayınlanan haberde; Türkiye’nin Kaşıkçı’nın Riyad’dan gönderilen bir suikast takımı tarafından öldürüldüğü iddiasına yer verilmiş. Ayrıca Erdoğan’ın muhtemel bir diplomatik krizi erteleme gayreti ile bütün otoritesini olayın aydınlatılması için harcayacağı değerlendirmesi yapılmış.

Olayla ilgili soruşturmada yetkililerin, Kaşıkçı’nın cesedinin nerede olabileceği hakkında henüz herhangi kesin bir bilgi veremedikleri, bununla beraber bazı polis birimlerinin muhalif gazetecinin hâlâ hayatta olabileceği kanaatini taşıdığı bilgisi de paylaşılmış.

Haberde Riyad’ın ise 15 kişilik resmi görevlinin Cumartesi günü İstanbul’da olduğunu teyid ettiğini ancak bu görevlilerin Kaşıkçı’nın ortadan kaybolması ile alakaları olmadığı savunmasına da yer verilmiş.

Haberin devamında kamera kayıtlarının incelendiği ve Kaşıkçı’nın ortadan kaybolmasını müteakip konsolosluk binasından bazı kutuların bir takım şahıslarca siyah bir arabaya yüklendiğinin tespit edildiği bildirilmiş.

Ayrıca İnsan Hakları İzleme Komitesi’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölüm başkanı Sarah Leah Whitson’ın muhalif gazetecinin akıbeti hakkındaki soruşturmanın Suudi Arabistan’ın veya Türkiye’nin ellerine terkedilemeyeceği kanaatine yer veriliyor. Haberde, Whitson uluslararası soruşturmaya ihtiyaç duyulduğu, ayrıca Kaşıkçı ile Suudilerin muhaliflere gözdağı verdiği ifadeleri bulunuyor. Whitson, “Suudiler bu olayla iktidarın eksikliklerini dile getirenlerin, ülke içinde ya da dışında hiçbir yerde güvende olamayacağı, hiçbir hükümetin ya da kanunun onları koruyamayacağını göstermek istiyor”, demiş.

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Benzer Yazılar