İkinci bir Soğuk Savaş dönemi mi?

Trump yönetiminin NPT ve INF’ye karşı takındığı tavır, başta Çin’den de çekinen Rusya olmak üzere birçok devleti endişelendirmektedir. Bu politikalar karşısında akıllara “Silahlanma yarışı dirilip ikinci evreye taşınır mı?”, “İkinci bir Soğuk Savaş dönemi mi başlayacak?” gibi sorular gelmektedir.


Trump, Soğuk Savaş dönemindekinden daha tehlikeli bir nükleer tehdit yaratıyor

(Kaynak: https://www.theguardian.com/commentisfree/2018/oct/23/trump-nuclear-cold-war-russia-arms, Trump is creating a nuclear threat worse than the cold war, 23/10/2018)

İngiliz gazetesi The Guardian’da yayımlanan makalede Donald Trump’ın 1970 Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) ve 1987 Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması’na (INF) karşı tavrı eleştirilmiş.

Trump’ın nükleer silahlarla ilgili bu tavrı, herkesi tehlikeye atan bir Vandalizm olarak nitelenmiş.

Yazar, Trump’ın bu kararının uygulanması halinde 1991 yılında Sovyetlerin çöküşüyle duran silahlanma yarışının ikinci bir evresinin olabileceğini belirtmiş.

Bununla birlikte; Trump’ın bu tavrının ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un Moskova’da görüşmeleriyle ilgili olabileceğini de ihtimal dâhilinde tutan yazar, bunun Trump’ın Kuzey Kore ile görüşmeler sırasında yapılan Armageddon ile tehdit etme hilesi olabileceğini de ifade ediyor. Ancak bu kez temel iki farkın bulunduğunu; ilkinin Rusya’nın Kuzey Kore gibi zayıf bir ülke olmadığını, ikincinin ise Vladimir Putin’in Kuzey Kore liderinin aksine marjinal bir lider olmadığını ifade ediyor.

Yazar makalede, Trump’ın INF kararının ve kararın ardındaki endişenin, antlaşmayla bağlı olmayan ve orta menzilli füze geliştiren Çin’den dolayı Rusya tarafından da paylaşılmakta olduğundan bahsediyor. Zira Çin’in orta menzilli füze geliştirme hamlesi, Rusya’nın uzak doğu bölgesi için muhtemel bir tehdit oluşturmakta.

Trump’ın bu politikası doğrultusunda hareket etmesi ve Kremlin’in de misillemede bulunması halinde bu durumun 30 yıl aradan sonra seyir füzelerinin ve Pershing füzelerinin Avrupa’ya dönüşü anlamına gelebileceği ifade edilmiş. Ayrıca alternatif olarak Amerika’nın karadan ve denizden atılan füzelerin konuşlandırması ile NATO’ya üye devletlere bu politikalar doğrultusunda sermaye baskısı anlamına gelebileceği yorumuna yer verilmiş.

Yazar, INF’nin çöpe atılmasının 2010 yılında Obama tarafından müzakere edilen ve 2021 yılında yenilenmesine çoktan şüphe ile bakılan New Start’ı da (Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması) baltalayacağı ihtimali üzerinde durmuş. Sonuç olarak, Yazar makalede Trump’ın bu çıkışını küresel olarak istikrarsızlığa sebep olacak, azami ölçüde tehlikeli ve öngörülemez şeklinde nitelemiş.

Görüşmeler esnasında Putin, bir pençesinde on üç ok ve diğer pençesinde barışçı politikayı temsil eden zeytin dalları bulunan kartal motifli Amerikan devlet armasına atıfla “Kartal zeytinleri yemiş mi, bir tek oklar mı kaldı?” diye sordu.

Görüşmeler esnasında Putin, bir pençesinde on üç ok ve diğer pençesinde barışçı politikayı temsil eden zeytin dalları bulunan kartal motifli Amerikan devlet armasına atıfla “Kartal zeytinleri yemiş mi, bir tek oklar mı kaldı?” diye sordu.

Şahin geldi: Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı Moskova’ya geldi

(Kaynak: https://iz.ru/804020/aleksei-liusin/iastreb-proletel-sovetnik-trampa-po-natcbezopasnosti-priezzhal-v-moskvu , Ястреб пролетел: советник Трампа по нацбезопасности приезжал в Москву, 10/10/2018)

Rus İzvestiya.ru gazetesinden Aleksei Liusin makalesinde John Bolton’un Moskova ziyaretini yazıyor.

Yazar makalesine; görüşmeler esnasında Putin’in, bir pençesinde on üç ok ve diğer pençesinde barışçı politikayı temsil eden zeytin dalları bulunan kartal motifli Amerikan devlet armasına atıfla “Kartal zeytinleri yemiş mi, bir tek oklar mı kaldı?” şeklindeki sorusuna John Bolton’un zeytinleri getirmediği şeklindeki cevabını aktararak başlıyor.

Makalenin geri kalanında, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması’ndan (INF) ve bu Antlaşma ile 30 yıl boyunca devam eden stabil durumdan bahisle; 30 yıl boyunca Amerika ve Rusya’nın, INF’ye temelde sadık kaldıklarını ancak başta Çin olmak üzere bir kısım ülkelerin bu Antlaşma hilafına faaliyet yaptığını dile getiriliyor.

Görüşmelerde Rusya’nın; Amerika’nın Avrupa’daki yerden atılabilen füzelerinden ve diğer orta menzilli silahlarından rahatsızlığını dile getirdiği, buna karşılık olarak ise Amerika’nın Rusya tarafından denenen 5,5 bin kilometre menzilli Kalibr füzelerinden duyduğu rahatsızlığın tartışıldığı aktarılıyor.

Söz konusu uyuşmazlığın temelini oluşturan INF’nin ise ilk defa tartışmaya açılmadığı, Amerika’nın dünya liderliğini savunan John Bolton’un bu Antlaşmanın feshedilmesini en çok savunanlar arasında bulunduğu hatırlatılmış.

Makalede Bolton’un Rusya’daki görüşmeler esnasında itidalli davrandığı belirtiliyor.

Bolton’a göre problemin bir kısmı, Rusya’nın söz konusu antlaşmayı ihlali ile ilgili. Bunun haricinde değişen dünya ile birlikte Amerika’nın yeni bir antlaşma istediği ve bu kez Çin’i de kapsayacak şekilde bir antlaşma yapmak niyetinde olduğu belirtiliyor.

 

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.




Benzer Yazılar