Doğu Türkistan’ın dinmeyen yarası: Urumçi Katliamı – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Doğu Türkistan’ın dinmeyen yarası: Urumçi Katliamı

5 Temmuz 2009’da Doğu Türkistan’ın Urumçi şehrinde gerçekleştirilen katliamda, sayıları kesin olmayan binlerce Uygur Türkü, işgalci Çin tarafından katledildi.

5 Temmuz 2020
Hilal Ülkü Şahin
Doğu Türkistan
Doğu Türkistan’ın dinmeyen yarası: Urumçi Katliamı

5 Temmuz günü gerçekleşen olayların zemininde, 25 – 26 Haziran 2009’da yaşanan olaylar vardı. Bir oyuncak fabrikasında çıkan olaylarda 10’u aşkın Uygur Türkü işçi öldürülmüş ve bu görüntüler sosyal medyada yayınlanmıştı.

İlk olarak Uygur Türkü öğrenciler, barışçıl bir protesto yürüyüşü düzenlemek istedi. Yürüyüşe katılanlara, Han Çinlileri tarafından saldırı düzenlendi. Çinli kolluk kuvvetlerinin de desteğiyle, yüzlerce Uygur Türkü şehir dışında infaz edildi veya kayıplara karıştı.

Görgü tanıkları, Çin Komünist Partisi tarafından gönderilen sivil görünümlü kişilerin, eylemlerin hedefini saptırmaya çalıştığını belirtti.
Katliam öncesi, Urumçi’nin dünya ile bağı kesildi. Yabancı medya bölgeden uzaklaştırıldı.

Bugün ise Uygur Türkleri her türlü temel hak ve hürriyetten mahrum. Her hareketleri gözetleniyor, toplama kampları aracılığı ile kurulan sistematik baskı ve asimilasyon politikaları asla durmuyor.

Kaynak: QHA

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları