Erdoğan Iğdır’daki anıta ne diyecek?

 14.03.2011   14 Şubat 2011 Başbakan Erdoğan’ın Kars’ta partisinin düzenlediği mitingde, İnsanlık Anıtı’na “Ucube” demesinin ardından gündeme gelen ve Kars Belediye Meclisi’nin AKP ve MHP’li üyelerinin oylarıyla yıkım kararı alınan anıta ilişkin BDP’li Iğdır Belediye Başkanvekili Mehmet Şah, değerlendirmelerde bulundu. Iğdır’daki Kılıçlar Anıtı için Başbakan Erdoğan’ın ne diyeceğini merak ettiğini ifade eden Mehmet Şah, 1915 yılında […]


 
14.03.2011 
 
14 Şubat 2011

Başbakan Erdoğan’ın Kars’ta partisinin düzenlediği mitingde, İnsanlık Anıtı’na “Ucube” demesinin ardından gündeme gelen ve Kars Belediye Meclisi’nin AKP ve MHP’li üyelerinin oylarıyla yıkım kararı alınan anıta ilişkin BDP’li Iğdır Belediye Başkanvekili Mehmet Şah, değerlendirmelerde bulundu. Iğdır’daki Kılıçlar Anıtı için Başbakan Erdoğan’ın ne diyeceğini merak ettiğini ifade eden Mehmet Şah, 1915 yılında yaşanan Ermeni tehcirinde hayatlarını kaybeden Ermeni yurttaşların değerlerine Başbakan’ın sahip çıkmadığını söyledi. 44 metre yükseklik ile Türkiye’nin en büyük anıtı olma özelliğine sahip olan ve Ermenistan’da da görülebilen Iğdır’daki 3 kılıç şeklindeki Kılıçlar Anıtı’nın bilinçli bir şekilde yapıldığına dikkat çeken Şah, Başbakan Erdoğan’ın Kars’taki İnsanlık Anıtı’na “ucube” demesinin ardından yıkım kararı verilmesinin, halklar arasında çatışmayı körükleyeceğini söyledi.

‘Kılıçlar anıtı düşmanlığı körüklüyor’

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından belediyenin anıt için yıkım kararı almasının belediyecilik anlayışı ile uyuşmadığını ifade eden Şah, şunları ifade etti: “Başbakan Erdoğan’ın böyle bir konuşma yapması kesinlikle tasvip edilecek bir durum değildir. Belediyelerin görevi halka hizmet götürmektir. Belediyeler Başbakan Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda çalışacak kurumlar değildir. Kars’taki İnsanlık Anıtı’na ‘ucube’ deniliyor, ama Iğdır’daki Kılıçlar Anıtı’nın halklar arasında düşmanlığı körüklediğine kimse bir şey söylemiyor. Yaşanan acı olaylarda hayatını kaybeden Ermeni vatandaşların, her gün o anıtı görmesi acılarının tekrarlanması anlamına geliyor.”

‘Kılıçlar anıtı ırkçılığı doğuruyor’

Iğdır ve Kars gibi stratejik illerde tüm halkların ortak bir yaşam ile barış ve kardeşlik içinde yaşaması için çalıştıklarını belirten Şah, belediyelerinin halkların bütünlüğünden yana olduğunu ifade etti. 1915 yılında yaşanan acı olaylarda hayatını kaybeden Ermeni vatandaşların hassasiyetlerine rağmen anıt için yıkım kararını almadıklarını dile getiren Şah, “Bizler yaşanan o acıları tekrardan hatırlanmasının taraftarı değiliz. Kılıçlar Anıtı ırkçı, şoven anlayışları doğuruyor. Bizler BDP’li bir belediye olarak düşmanlığı körükleyecek anlayış ve yapılardan çok, halkların kardeşçe yaşamasından yanayız” diye konuştu.

Anıt Ermenilerin Türkleri öldürdüklerini sembolize ediyor

Kılıçlar Anıtı, Türkiye’nin en büyük anıtı olma özelliğine sahip, üç kılıç şeklinde ve 44 metre uzunluğunda bir yapıya sahip. Iğdır İl Kalkındırma Vakfı tarafından 1997 yılında Prof. Cafer Gayisi tarafından yapımına başlanan anıt, 2002 yılında tamamlandı ve turizme açıldı. Şehrin doğu girişinde bulunan ve Ermenistan’a gelen herkesin görebileceği bir şekilde yapılan anıtın içinde sembolik mezarlar, Türk hükümdar ve ordu komutanlarının adına tepe-kurganlar bulunuyor. Söz konusu anıt 1915 yılında tehcire tabi tutulan Ermeniler’in soykırım iddialarına yanıt amacıyla inşa edildi. Anıt Ermenilere yönelik soykırım yapılmadığı, Ermenilerin Türkleri katlettiği iddialarını sembolize ediyor.

DİHA

———————————–

MDM’nin notu:

Görüldüğü gibi BDP’li Belediye Başkan Yardımcısı bir Ermeni gibi konuşmuş. Iğdır’daki “ırkçı”lığı ve “düşman”lığı körüklediğini iddia ettiği “Üç Kılıçlar” anıtı yıkılsın diyor. Ama Ermenistan’daki sözde  “soykırım” anıtından hiç bahsetmiyor. Demek ki saldırgan Ermenistan’ın iftirasına cevap verilmesi suçmuş. Bölücünün vicdanına bakın.

Ermenistan topraklarımızı istiyor, bu düşmanlık olmuyor. Kardeş Azerbaycan’ın topraklarının %20’sini işgal etmiş, Hocalı’da evleri basıp masum sivillere soykırım uygulamış, bir milyon Azerbaycan Türk’ünü sürgün etmiş, bunlar insanlık suçu, ırkçılık ve düşmanlık sayılmıyor.

İşte;  etnik ırkçıların insanlıktan, barıştan, haktan, demokrasiden, düşmanlıktan anladığı bu.

Bunlar belli de, suç teşkil eden bu konuşmaları yapan bölücü hakkında hiçbir işlem yapılmaması belli değil. Bu kamu görevlisi hakkında hiçbir soruşturma açmaması ne demek hiç belli değil (!)
 
 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar