Ermenistan Ermenileri ve Türkiye Hakkında

14.03.2011   27 Nisan 2005 Ermenilere göre Türkiye’nin sözde soykırım kabulü halinde toprak tazminatı söz konusu olacak Ermeni Sosyolojik ve Milli Araştırmalar Merkezi, Ermenistan’ın bütün bölgelerinde 1900 Ermeniyi kapsayan bir sosyolojik araştırma gerçekleştirdi. Sözde Ermeni soykırımının sorumlusu kimdir sorusuna cevap verenlerin % 61,1’i genel olarak Türk devletini, % 54,8’i Jön Türkleri, % 29,7’si Almanya’nı, % 23,1’i […]


Paylaşın:

14.03.2011 
 
27 Nisan 2005

Ermenilere göre Türkiye’nin sözde soykırım kabulü halinde toprak tazminatı söz konusu olacak

Ermeni Sosyolojik ve Milli Araştırmalar Merkezi, Ermenistan’ın bütün bölgelerinde 1900 Ermeniyi kapsayan bir sosyolojik araştırma gerçekleştirdi. Sözde Ermeni soykırımının sorumlusu kimdir sorusuna cevap verenlerin % 61,1’i genel olarak Türk devletini, % 54,8’i Jön Türkleri, % 29,7’si Almanya’nı, % 23,1’i Türk halkını, % 13,4’ü Rusya İmparatorluğu’nu, % 5,2’si Yahudileri, %6,2’si İngiltere’yi, % 4,3’ü ABD’yi, %1,9’u Fransa’yı sorumlu göstermişlerdir.

Bugünkü Türkiye ve Türkleri tanımlayanların % 62,2’si “Türklerin soykırım yapmaya meyilli Türkler olarak kaldıklarını” belirtirken, % 28,9’u resmi Türk politikası ve ortalama Türkün farklı olduğuna, sade vatandaşların daha olumlu olduklarına işaret etti, %6,9’u ise bugünkü Türklerin artık geçen yüzyıldaki gibi barbar olmadıklarını belirtti.
 
Araştırma kapsamına alınanların % 54’ü Türkiye’nin kendi geçmişinden korktuğu için sözde soykırım gerçeğini inkar ettiğini düşünürken, % 25’ine göre ise Türkiye gelecekte de aynı şeyi gerçekleştirme planlarından vazgeçmiş değildir. % 2,3’üne göre Türkiye tazminat meselesinden korkuyor. Ermenilerin % 93,5’ine göre Ermenistan Türkiye’den tazminat talep etmelidir. Bunlar içerisinde % 3,7’si mali tazminatların ödenmesini % 20,3’ü Batı Ermenistan topraklarının iade edilmesini talep ederken, % 27,3’ü ise resmi kabul ve özrün yapılmasını ve sözde soykırımın her çeşit inkar etme türlerinin bertaraf edilmesinden yanadır.
 
Ermenilerin % 81’i modern Türkiye’nin sözde Ermeni soykırımından sorumlu olduğunu düşünmekte, % 79’u ise Ermenistan’ın sözde soykırıma uğrayanların hakkını aramakta yetkili olduğunu düşünmektedir.
 
Sosyolojik araştırmaya katılanalrın % 57,5’ine göre, ABD ve AB daha fazla baskı gösterirse Türkiye’nin sözde soykırımı kabul edeceğini düşünüyor. Ermenistanlıların % 80,8’ine göre, Ermenistan Türkiye’nin sözde soykırımı kabul etmesi için uğraşmalı, % 79,3’üne göre Ermenistan ABD, AB ülkeleri gibi ülkelerin ve diğer ülkelerin sözde soykırımı kabul etmeleri için uğraşmalı, % 76,8’i Ermenistan BM’in sözde soykırımı kabul etmesi için uğraşmalıdır.      
 
Ermenistan Ermenilerinin % 73,5’ine göre, Türkiye’nin sözde soykırımı kabul etmesi Ermenistan’a sözde tarihi toprakların iadesini ve Ermenilerin bu topraklara yerleşmelerine yol açacak, % 32,6’sına göre bu kabul haysiyetin onarılmasına sebep olacak, & 64’üne göre tarihi adaletin zaferi anlamına gelecek.
 
Ermenilerin % 33.1’ine göre Türk ve Ermeni halkları hiç bir zaman barışmaz, % 23,8’i bunun doğru olmadığına düşünüyor, % 43,1’i soruya cevap veremedi.
 
Ermenistanlıların % 39,8’i, önşartsız olarak Türkiye ile ilişkilerin kurulmasını, ancak aynı zamanda sözde soykırımın uluslararası kabulünün gerçekleşmesini isteyen Ermenistan’ın politikasının doğru olduğunu düşünüyor. Ermenilerin % 32,6’sına göre böyle bir politika Türkiye’nin sözde soykırımı kabul etmesini sağlayacak. Ermenilerin % 45,6’sına göre Ermenistan Türkiye ile diplomatik, % 21,9’u ekonomik, % 1,4’ü kültürel, % 2,1’i askeri ilişkileri kurmalıdır. % 50,3’üne göre Türkiye uluslararası baskı sonucunda sözde soykırımı kabul etmeli, % 26,8’inde göre sözde soykırımın kabulü Türkiye’nin AB üyeliği için önşart olmalıdır.
 
Araştırmanın sonuçları, sözde soykırımın sadece diasporanın derdi olduğunu ve Ermenistan Ermenilerinin Türkiye’ye karşı barışçıl olduklarını iddia eden propagandanın yersiz olduğunu kanıtlıyor. Ermenistan Ermenilerinin de en az diaspora kadar Türkiye’ye düşman duyguları besleyen, sözde soykırım iddialarıyla Türkiye’den toprak koparmaya çalışan insanlar olduğunu gözler önüne seriyor.
 
Kaynak: www.regnum.ru
 
Anar Somuncuoğlu

TUSAM (Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştrıma Merkezi)

Rusya-Ukrayna Araştırmaları Masası
 
 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar