Fransa göçmen ve mültecilerle ilgili yasal düzenlemeleri daha da sertleştirdi

14.05.2011   Fransa’da göçmen ve mültecilerle ilgili yasal düzenlemeler daha da sertleşiyor. Sarkozy yönetiminin ilgili yasa tasarısı mecliste oy çoğunluğuyla kabul edildi. Fransa’da yabancı göçmenlerin ülkeye giriş-çıkışları ve Fransız vatandaşlığına geçişleri konusunda 2002 yılından bu yana hazırlanan yedinci yasa Fransız parlamentosunda oy çoğunluğuyla kabul edildi. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin sağcı ve popülist eğilimli iktidar partisi Halk Hareketi […]


Paylaşın:

14.05.2011 
 
Fransa’da göçmen ve mültecilerle ilgili yasal düzenlemeler daha da sertleşiyor. Sarkozy yönetiminin ilgili yasa tasarısı mecliste oy çoğunluğuyla kabul edildi.

Fransa’da yabancı göçmenlerin ülkeye giriş-çıkışları ve Fransız vatandaşlığına geçişleri konusunda 2002 yılından bu yana hazırlanan yedinci yasa Fransız parlamentosunda oy çoğunluğuyla kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin sağcı ve popülist eğilimli iktidar partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) sayesinde Ulusal Meclis ve Senato’da kabul gören yasa, yabancılar konusundaki Fransız yasal mevzuatını Avrupa’nın en sertlerinden biri haline getirmeye aday.

Sınır dışı etmek kolaylaşıyor

Yeni yasa, öncelikli olarak, “ele geçirilen” kaçak göçmenlerin Fransa’dan sınır dışı edilmelerini kolaylaştırıcı önlemler içeriyor. Buna göre, sınır kapıları dışındaki alanlarda en az 10 kişilik bir kaçak göçmen grubunun ele geçirilmesi halinde, azami 26 günlük “özel bekleme alanları” oluşturulacak. Kaçak göçmenler için “idari tutukluluk” süresi 32 günden 45 güne çıkarılacak. AB yönetmeliği bu sürenin 6 aya kadar uzatılabilmesini öngörüyor. Fransa geçen yıl yaklaşık 30 bin kaçak göçmeni sınır dışı etmişti. Hakkında Fransa’yı terk etme kararı alınmış bir yabancının, bu karara uymaması halinde, ülkeye girişi de 2 ila 5 yıllığına yasaklanabilecek.

Romanlar hedef tahtasında

Yeni yasal mevzuat, Fransız makamlarına Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşlarını sınır dışı etme yetkisi de tanıyor. Özellikle Romanları hedef olan hükümler, bir AB ülkesinin pasaportunu taşıyanların, Fransa’da kalabilmek için her 3 ayda bir ülkeye giriş-çıkış yapmaları veya sosyal yardım sistemi için “yük” oluşturmaları halinde ülkeden “uzaklaştırılmalarına” imkan tanıyor. Bu hükme paralel olarak, 3 yıldan kısa süredir Fransa’da yaşayan Avrupalılar veya üçüncü ülke vatandaşları, dilencilik yaparak veya kamuya veya şahsa ait bir alanı izinsiz işgal etme yoluyla “kamu düzeni açısından tehdit oluşturmaları” halinde de sınır dışı edilebilecekler.

Bugüne kadar tedavi amacıyla Fransa’ya gelen geçici göçmenlere verilen “hasta yabancı” ibareli geçici ikamet izni de tarihe karışıyor. Bu statü bundan böyle sadece, tedavinin söz konusu bireyin ülkesinde mümkün olmaması halinde veya insani unsur içeren istisnai durumlarda tanınacak.

Sahte evliliklere ağır ceza

Fransa’da oturum izni almak için bir göçmen adayı ile bir Fransız vatandaşı arasında yapılan ve kısaca “gri evlilik” adı verilen sahte evlilikler bundan böyle daha sert cezalandırılacak. Söz konusu kişiler 5 yıl hapis ve 15 bin Euro para cezasına çarptırılabilecek.

Yeni yasa Fransız vatandaşlığına geçişi de bazı koşullara endeksleyip zorlaştırıyor. Yasanın yürürlüğe girmesi halinde, Fransız vatandaşlığına geçiş, “Vatandaşlık, Haklar ve Yükümlülükler Şartı” adlı bir belgenin imzalanmasına endekslenecek. Bu belgeyi kabul edip imzalamayanlar Fransız vatandaşı olamayacak. Belge, Fransız vatandaşı olmak isteyenlere Fransız Cumhuriyeti ilkelerine bağlı kalma yükümlülüğü getiriyor. Belgenin imzalanmasıyla birlikte vatandaşlık adayları, bir sınavla sonuçlanacak “entegrasyon kursu” görmeyi kabullenmiş olacak. Fransız hükümetinin yasa tasarısı hakkında hazırladığı raporda, “Yeni yasa, artık Fransız vatandaşlığının getirdiği hak ve yükümlülüklerin bilinmesini değil, Cumhuriyetin temel ilke ve değerlerine bağlılığı Fransız vatandaşlığı adaylarının asimilasyonunun değerlendirilmesi unsuru yapmayı hedefliyor” ifadelerine yer veriliyor.

Anayasa Mahkemesi yolu göründü

Yasa, Ulusal Meclis’te 193’e karşı 297, Senato’da ise 151’e karşı 182 oyla kabul gördü. Sol partiler yasa aleyhinde oy kullandı. Ana muhalefetteki Sosyalist Parti (PS) parlamentodan geçen yasa metnini, Anayasa Mahkemesi gündemine taşıyacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin hükümet içindeki sağ kolu olarak bilinen İçişleri Bakanı Claude Guéant, parlamentodan geçen metni, “etkin ve adil bir göç politikası için eksiksiz ve dengeli bir metin” olarak değerlendirdi. Yeşiller ve Komünistler ise Sarkozy’yi, ülkede yükselişte olan aşırı sağcı lider Marine Le Pen ile “yarışmakla” suçluyor.

Dw, 12-05-2011
 
 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar