Fransa’ya ‘soykırım’ misillemesi!

20 Aralık 2011 Salı MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Fransa’nın Cezayir’de yaptığı eylemlerin soykırım olarak kabul edilmesi, her yıl 8 Mayıs’ın anma günü olması ve inkar edenlerin cezalandırılması için kanun teklifi verdi. TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifinde, Fransa Ulusal Meclisi’nde, Ermeni Soykırımını tanıyan yasa teklifinin Ekim 2006 yılında görüşüldüğü ve kabul edildiği belirtildi. 2001 yılında […]


20 Aralık 2011 Salı

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Fransa’nın Cezayir’de yaptığı eylemlerin soykırım olarak kabul edilmesi, her yıl 8 Mayıs’ın anma günü olması ve inkar edenlerin cezalandırılması için kanun teklifi verdi.

TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifinde, Fransa Ulusal Meclisi’nde, Ermeni Soykırımını tanıyan yasa teklifinin Ekim 2006 yılında görüşüldüğü ve kabul edildiği belirtildi. 2001 yılında Fransız Ulusal Meclisinden oybirliğiyle geçen ve Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chiraç tarafından onaylanan sözde Ermeni Soykırımı’nı tanıyan yasa ile Türk-Fransız ilişkilerinin gerginleştiği ve ilişkilere darbe vurduğu ifade edildi.

8 Mayıs 1945 tarihinde, Fransa Devleti tarafından Cezayir halkına yönelik olarak gerçekleştirilen eylemlerin insanlık dışı olduğu vurgulanan kanun teklifinde, “Cezayir halkına yönelik olarak soykırım eylemlerini gerçekleştirilmiş olan Fransa devletidir.” denildi.

Kanun teklifinde, Fransa Devleti tarafından, Cezayir’de gerçekleştirilen soykırımı inkâr edenler hakkında bir yıl hapis cezası ve 100 bin lira tutarında para cezası uygulanması isteniyor.

 

 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar