Gagauz Türkleri özerkliklerinin 25. yılını kutluyor – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Program İptali   • Açık Oturum: Söz Konusu-3

Gagauz Türkleri özerkliklerinin 25. yılını kutluyor

Gagauz Türkleri özerkliklerinin 25 yılını kutluyor. Başkan İrina Vlah Rus haber ajansı Sputnik’e verdiği beyanatta 25 senede Gagauz Türk’lerinin bölgede etkinliğini gösterdiğini belirtti.

20 Aralık 2019
A. Selim Babaoğlu
Gagauz Yeri
Özerk Gagauz Türk Cumhuriyeti

Rus Sputnik haber ajansında yayınlanan haberde Gagauz Cumhuriyeti Başkanı İrina Vlah’ın 25. yıl mesajlarına yer verildi.

Gagauz Yeri’nin özerkliği kızımla yaşıttır

1994 yılında Moldova meclisi aldığı karar ile Gagauz Türklerinin bulunduğu bölgeye özerklik statüsü verdi.

Başkan İrina Vlah, Moldova hükumeti Gagauz Cumhuriyetinin özerkliği ile yaşıt olduğunu, 25 senenin ciddi bir süre olduğunu bu müddet içinde Gagauz Özerk Bölgesinin bütün dünyaya varlığını ve etkinliğini kanıtladığını belirtti.

Kişinev ile başarılı ilişkilerimiz var

Başkan Vlah, 25 sene önce Gagauz Türkleri ile Moldova hükumeti arasında çok ciddi sorunlar olduğunu ancak özerkliğin 25. senesinde Kişinev ile karşılıklı ilişkilerde ciddi yol alındığını ifade etti.

Kaynak :(https://m.ru.sputnik.md/society/20191218/28584711/eksklyuziv-sputnik-bashkan-o-tom-chego-udalos-dostich-gagauzii-za-25-let.html?mobile_return=no, 18/12/2019)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları