Graham: Suriye’nin içlerine operasyon Türkiye’yi zor duruma sokar

Senatör Graham ABD'nin yavaş ve akıllıca bir çekilme planının olduğunu ayrıca Suriye'nin içlerine uzanan bir operasyonun Türkiye'yi zor duruma sokacağını ifade etti.


Paylaşın:

 

Lindsey Graham'ın Ankara ziyareti

Münbiç operasyonu

Senatör Graham’dan yavaş ancak akıllıca bir çekilme çağrısı

(https://www.nytimes.com/2019/01/19/world/middleeast/turkey-lindsey-graham.html, In Turkey, Senator Calls For Slower, Smarter Us Withdrawal From Syria, 19/01/2019)

New York Times Gazetesinde, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelen Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’in ziyaretine yer verildi.

Senatör Graham, Amerikan birliklerinin Suriye’den çekilmesinin yavaş ancak akıllıca bir plan çerçevesinde yürütüleceğini belirtti. Graham, uzun vadede Amerika’nın menfaatlerini zedelemeyecek, Türkiye’nin sınırında daha büyük bir savaşa zemin hazırlamayacak bir çekilme planını uygulamakla görevli olduğunu ifade etti.
Plansız bir çekilme hâlinde IŞİD’in (DAEŞ) tehlikesinin tekrar ortaya çıkacağını, Türkiye’nin stratejik kaygılarının ve İran’ın Suriye’deki petrol yataklarından uzak tutulması hususlarının da göz ardı edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Haberde Graham’ın, terör örgütü YPG’ye dair de açıklamalarına da yer veriliyor. Graham, Türkiye’nin NATO üyesi ve Amerika’nın müttefiki olduğunu YPG’nin PKK ile bağlantısı bulunduğunu ifade etti. Amerikan birliklerinin çekilmesi ile birlikte silahların YPG’ye verilmesinin saçmalık olarak değerlendirdi.
Türkiye’nin Suriye içlerinde bir harekat gerçekleştirmesini halinde bu harekâtın savaşı daha da büyüteceğini ayrıca Türkiye’yi zor bir duruma sokacağını ifade etti.

Yavaş ve özel bir çekilme planlarının olduğunu, böylelikle hem savaşın büyümeyeceğini hem de Türkiye’nin zor durumda kalmayacağını belirten senatör, savaşın genişlemesini ve Türkiye’nin işgalini önlemenin çaresinin Münbiç için çizilen yol haritasının takibi olduğunu, böylelikle YPG güçlerinin çekileceğini, şehir idaresinin ise bütün tarafların ve Türkiye’nin de mutabık kaldığı bir yönetime bırakılacağını sözlerine ekledi.

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar