Hazar Kağanlığı’nın başkenti bulundu

Arkeologların son kazı ve incelemeleri neticesinde Hazar Hanlığının başkentinin bulunduğu düşünülüyor.


Arkeologlar Rusya’nın Astrahan bölgesinin İdil beldesine bağlı Semibugrı köyünde yaptıkları kazı ve incelemeler neticesinde Hazar Kağanlığı‘nın başkentini bulduklarını tahmininde bulunuyorlar. Önceden Hazar Kağanlığı’nın başkentinin Semibugrı köyüne 36 km mesafedeki Samosdelka köyünde bulunduğu varsayılırken. Son kazı çalışmalarda bu varsayımın yanlış olabileceği düşünülüyor. Kağanlığın başkentinin yerini değiştiren buluntuları ise 8. ila 10. yüzyıllardan kalma madeni paralar ve ev eşyaları oluşturuyor.

Rus Coğrafya Derneği’nin Arkeoloji bölüm başkanı Damir Solovyov yaptığı açıklamada: “Kağanlık mensuplarının en az 200 yıl burada yaşadığını gösteren 30 cm’lik seramik yatakları, bu savımızı doğrulamaktadır. Han’ın sarayı olarak belirlenmiş yerlere ait yanmış tuğla yatakları da tespit edilmiştir. Aslında Hazar bulguları oldukça nadirdir. Bu nedenle Solovyov, Hazar başkentinin bulunması son yılların en önemli keşiflerinden biridir.” dedi.

650-969 tarihleri arasında hüküm süren Kazan Hanlığı konar göçer hayat süren Türkler toplulukları tarafından merkezi İdil (İtil) şehri olarak kurulmuştu.

Kaynak: (https://bilimdili.com/arkeotarih/arkeoloji/hazar-kaganliginin-baskenti-bulundu/amp/?__twitter_impression=true, 11/06/2020)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar