Hazar Kağanlığı’nın başkenti bulundu – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Hazar Kağanlığı’nın başkenti bulundu

Arkeologların son kazı ve incelemeleri neticesinde Hazar Hanlığının başkentinin bulunduğu düşünülüyor.

12 Haziran 2020
A. Selim Babaoğlu

Arkeologlar Rusya’nın Astrahan bölgesinin İdil beldesine bağlı Semibugrı köyünde yaptıkları kazı ve incelemeler neticesinde Hazar Kağanlığı‘nın başkentini bulduklarını tahmininde bulunuyorlar. Önceden Hazar Kağanlığı’nın başkentinin Semibugrı köyüne 36 km mesafedeki Samosdelka köyünde bulunduğu varsayılırken. Son kazı çalışmalarda bu varsayımın yanlış olabileceği düşünülüyor. Kağanlığın başkentinin yerini değiştiren buluntuları ise 8. ila 10. yüzyıllardan kalma madeni paralar ve ev eşyaları oluşturuyor.

Rus Coğrafya Derneği’nin Arkeoloji bölüm başkanı Damir Solovyov yaptığı açıklamada: “Kağanlık mensuplarının en az 200 yıl burada yaşadığını gösteren 30 cm’lik seramik yatakları, bu savımızı doğrulamaktadır. Han’ın sarayı olarak belirlenmiş yerlere ait yanmış tuğla yatakları da tespit edilmiştir. Aslında Hazar bulguları oldukça nadirdir. Bu nedenle Solovyov, Hazar başkentinin bulunması son yılların en önemli keşiflerinden biridir.” dedi.

650-969 tarihleri arasında hüküm süren Kazan Hanlığı konar göçer hayat süren Türkler toplulukları tarafından merkezi İdil (İtil) şehri olarak kurulmuştu.

Kaynak: (https://bilimdili.com/arkeotarih/arkeoloji/hazar-kaganliginin-baskenti-bulundu/amp/?__twitter_impression=true, 11/06/2020)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları