Heykeltıraş- ressam Ruhi Tuna’ya pankreas kanseri teşhisi kondu

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı, Twitter hesabından bir Türk dünyası sanatçısı olan Ruhi Tuna'ya dördüncü evre pankreas teşhisi konduğunu duyurdu.


Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı, Twitter hesabından bir Türk dünyası sanatçısı olan Ruhi Tuna’ya dördüncü evre pankreas teşhisi konduğunu duyurdu. Karaciğer ve akciğere yayılım gösterdiği için çalışamayan sanatçının tedavisine destek olmak isteyenlerin eşi Rimma Muhitova tarafından oluşturulan bağış sayfasına ulaşabileceği de aktarıldı.

Ruhi Tuna kimdir?

Centennial College, York Üniversitesi ve Ryerson Üniversitesi’nden mezun oldu. 1999’da İran-Tebriz’den Türkiye’ye geldikten sonra Prof. Dr. Turan Yazgan tarafından Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nda heykeltraş olarak görevlendirildi. Başta Atatürk olmak üzere Ziya Gökalp, Mehmet Akif, Aşık Veysel, Orhan Şaik Gökyay, Nihal Atsız, Dede Korkut, Köroğlu gibi onlarca Türk büyüğünün büst ve heykellerini Türkiye’ye kazandırdı. 2006’da Türkiye’de vatandaşlık alamadığı için (yıllar sonra verildi) Türkiye’de tanışıp evlendiği Rimma Muhitova ile Kanada’ya gitti.

Kaynak

Bağış sayfası

Yazar

Ülker İmge Koca

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar