Huawei’in Doğu Türkistan’daki uygulamalarda kilit rolü

Huawei'in Doğu Türkistan'daki uygulamalarda kilit rol üstlendiği ortaya çıktı.


Huawei ile Çin hükumeti Doğu Türkistan'da işbirliği içinde

Huawei Çin hükumeti lehine faaliyet sürdürüyor

Amerikalı New York Post gazetesinde yayınlanan haberde teknoloji devi Huawei ile Doğu Türkistan’daki Çin politikalarının ilişkisine yer verildi.

Huawei Çin hükumeti ile doğrudan işbirliği içinde

Haberde Avustralya Strateji Politikaları Enstitüsü’nün raporuna atıf yapılıyor. Söz konusu raporda özetle Çinli şirket Huawei’in Doğu Türkistan’da Çin hükumeti ile doğrudan çalıştığı dile getiriliyor.

Suçlamaları reddetti

Haberde Huawei’in suçlamaları reddettiği ve çalışmaların üçüncü taraflarca yürütüldüğünü dile getirilirken 2018 yılında yapılan basın açıklamaları ile ters düştüğü belirtiliyor. Bu açıklamalarda Halk Güvenlik Bürosu ile birlikte yeni akıllı polislik döneminin Huawei tarafından başlatılacağı ifade ediliyor.

2018 yılında Birleşik Krallık Parlamentosunda Huawei yöneticilerine şirketin insan hakları ihlalleri ile doğrudan ilişkili olup olmadığının sorulduğu Huawei yöneticisi John Suffolk’in  ise bu soruya tek bir kıstaslarının olduğu bu kıstasın ise faaliyet gösterilen ülkedeki işlemin o ülkede yasal olmadığı şeklinde cevap verdiği belirtiliyor.

Haberde bu cevabın yorumu olarak Huawei’in ahlaki herhangi bir kaygısını olmadığı ifade ediliyor.

***

(Azerbaycan lehçesinde)

Amerikalı New York Post qəzetində yayımlanan xəbərdə texnologiya devi Huawei ilə Şərqi Türkistan’dakı Çin siyasəti ilə əlaqələrinə yer verildi.

Huawei Çin höküməti ilə doğrudan işbirliyi içində

Xəbərdə Avstraliya Strateji Politalogiyalar İnstitutu raportuna istinad olunur. Bəhs edilən raportda qısaca Çinli şirkət Huawei’in Şərqi Türkistan’da Çin höküməti ilə doğrudan çalışdığı dilə gətirilir.

İttihamları rədd etdi

Xəbərdə Huawei’ın ittihamları rədd etdiyi və çalışmaların 3 cü şəxslər tərəfindən həyata keçirildiyi dilə gətirilərkən 2018- ci ildə mətbuat açıqlaması ilə tərs düşdüyü bildirilir. Bu açıqlamalarda Xalq Təhlükəsizlik Bürosu ilə birlikte yeni ağıllı polislik dönəminin Huawei tərəfindən basladılacağı ifadə edilir.

2018-ci ildə Birləşmiş Krallıq parlamentində Huawei idarəçilərinə şirkətin insan haqlarının tapdalanması ilə bağlı doğrudan bir əlaqəsi olub olmadığının soruşulduğu Huawei idarəçisi John Suffolk ‘un isə bu suala tek bir meyarlarının olduğunu və bu meyarın da fəaliyət göstərilən ölkədəki əməliyyatın o ölkədə qanuni olmadığı şəklində cavab verildiyi bildirilir.

Xəbərdə bu cavabın şərhi olaraq Huawei ‘ın əxlaqi hərhansı bir narahatçılığı olmadığı ifadə edilir.

Kaynak : (https://nypost.com/2020/02/19/huawei-is-a-key-player-in-beijings-anti-muslim-big-brother-horrors/, 19/02/2020)

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar