İkinci Cihan Harbine katılan Tuva Türkleri adına anıt inşa edildi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

İkinci Cihan Harbine katılan Tuva Türkleri adına anıt inşa edildi

İkinci Cihan Harbine katılan ve cepheye erzak taşıyan Tuva Türkleri adına Özerk Tuva Cumhuriyeti’nin başkenti Kızıl’da bir anıt inşa edildi.

14 Aralık 2019
A. Selim Babaoğlu
İkinci Cihan Harbine katılan Tuva Türkleri
Cepheye erzak taşıyan Tuva Türkleri

Rusya Federasyonu haber ajansı Pobedarf’da çıkan haberde İkinci Cihan Harbinde cepheye erzak taşıyan Tuva Türkleri anısına Özerk Tuva Cumhuriyeti’nin başkenti Kızıl’da bir anıt inşa edildiği bildiriliyor.

Anıtın adı “Kızıl Koş” (Kızıl At Arabası) olurken, Tuva Cumhurbaşkanı Şolban Kara-ool açılış konuşmasında, İkinci Cihan Harbinin ilk günlerinde cepheye giden Tuva halkının Sovyetler Birliğinin savunmasına 1943’ten bu yana gönüllü olarak katılabildiğini ifade etti.

9 metrelik anıt cepheye erzak ve benzeri malzemeleri taşıyan Tuva Türklerini temsil ediyor.

1941 yılında Hitler Almanyası’na savaş ilan eden Tuva Cumhuriyeti Almanlar’a karşı Sovyetler Birliğinin yanında savaşa katılan ilk devlet oldu.

Kaynak : (https://pobedarf.ru/2019/12/12/3956744579ze/, 12/12/2019)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları