İran’da açılan müzede Türk aleyhtarlığı

Türklere baskı uygulayan İran, ülkedeki Ermeni toplumuna tam tersine destek veriyor. İsfahan şehrinde açılan Ermeni Müzik Müzesindeki haritada Türk toprakları Ermeni toprağı olarak gösterildi.


Paylaşın:

 

İran Azerbaycanı’nda yaşayan ve nüfusu otuz milyonu geçen Türkler için ana dilde eğitime ve kültür faaliyetlerine izin verilmezken, Ermeni toplumuna kendi okullarında eğitim verilmesine müsaade ediliyor. Ayrıca, ülkedeki Ermeniler’in kültür merkezi ve müzeler açmalarına ve buralarda Türkiye aleyhinde propaganda yapmalarına göz yumuluyor.

İran’da nüfus bakımından en büyük Hristiyan azınlığı oluşturan Ermeniler, başkent Tahran’dan sonra yoğun olarak İsfahan’da bulunuyor. Şehrin Yeni Culfa bölgesi, Ermeni mahallesi olarak biliniyor.

İran’ın üçüncü büyük şehri ve aynı adı taşıyan eyaletinin yönetim merkezi olan İsfahan’ın Yeni Culfa bölgesinde, Vank Kilisesi-Ermeni Etnoğrafik Müzesi’nin ardından, 22 Mart günü Ermeni Müzik Müzesi’nin açılışı yapıldı.

Ermeni bestecilerinin fotoğrafları ve hayatlarını yansıtan bölümlerin yer aldığı müzenin sergi alanlarından birine, tarihî Ermenistan topraklarını gösterdiği iddia edilen düzmece bir harita yerleştirildi. Haritada, Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesinden bazı vilayetler ile Nahçıvan dahil Azerbaycan’ın batı bölgesi, Ermenistan’ın tarihî toprakları olarak çiziliyor.

Öte yandan müzede, Azerbaycan-Türk müziğine özgü tar ve kemançe gibi çalgı aletleri, Ermeni müziğine ait enstrümanlar olarak tanıtılıyor.

 

 

Diğer taraftan, İsfahan’da bulunan Ermeni Vank Kilisesi, ibadethane hizmeti vermenin ötesinde, İran’da Türkiye aleyhinde sürdürülen siyasî ve kültürel propaganda faaliyetlerinin merkezlerinden biri haline gelmiş bulunuyor. Her yıl 24 Nisan günleri kilisede geniş katılımlarla sözde Ermeni soykırımını anma organizasyonu düzenleniyor. Kilisenin bahçesinde, 1975 yılında inşa edilmiş soykırım anıtı ile kilise duvarlarında sergilenen Türkiye aleyhtarı afişler, resimler ve tarihî gerçeklere aykırı yazılar, Ermeni toplumu ileri gelenlerince şehri ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere Türkiye karşıtı propaganda faaliyetinin birer parçası olarak sunuluyor.

İran Türkleri hakkında haberlere yer veren Günaz TV’nin web sitesinde yer verdiği habere göre, bundan bir süre önce, İsfahan Kültürel Miras Teşkilatı ve İsfahan Şehitler Vakfı tarafından, şehrin bazı cadde ve mahallelerine Ermenice isimlerin verilmesi teklifinde bulunuldu. Geçen ocak ayında ise, başkent Tahran’ın merkezinde Behçetabat mahallesinde bulunan Mirzayı Şirazi Sokağı’nın adı, Andranik Megerdiçiyan olarak değiştirildi.

 

Kaynak: https://www.gunaz.tv/az/new/isfahan-dovlet-muzeyinde-qondarma-boyuk-ermenistan-xeritesi-video-1616584379 (24/03/2021)

Kaynak: https://tr.irna.ir/photo/84272043/%C4%B0sfahan-Ermenileri-M%C3%BCzik-M%C3%BCzesi

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar