Kardeş Kalemler dergisi, Kasım sayısını Karabağ’a ayırdı

Avrasya Yazarlar Birliği’nin yayın organı “Kardeş Kalemler”, Kasım sayısını Azerbaycan’ın Karabağ Savaşına ve tarihî zaferine ayırdı.


Türk dünyasının ortak edebiyat dergisi Kardeş Kalemler’in 167. sayısı yayımlandı. Bu sayıda, Gagauzya, Kazakistan, Almanya, Kırgızistan, Kırım, Özbekistan, Hollanda, Azerbaycan ve Türkiye’den şair ve yazarlar Karabağ için yazdılar.

Dergide, Azerbaycan’dan şairler Fikret Koca, Vakif Behmenli, Ejder Ol, Mina Reşid, Heyat Şemi, Nesib Karamanlı, Dayandur Sevgin, Nadir Rzalı, Türkiye’den Mehmet Ali Kalkan, Hadi Önal, Irak Türkmenelinden Kamal Beyatlı, Kazakistan’dan Rafael Niyazbek, Özbekistan’dan Hasiyet Rustem’in Azerbaycan ve Karabağ’la ilgili şiirlerine yer verildi.

Şiirlerin yanı sıra, dergide ayrıca, Azerbaycan’dan Prof. Dr. İsa Hebibbeyli, Anar, Elçin ve Reşad Mecid, Billure Aslankızı, Türkiye’den Yılmaz Özkaya ile Yakup Ömeroğlu, Gagauzya’dan Todur Zanet, Kırım’dan Zera Bekirova, Hollanda’dan Veyis Güngör ve Kırgız Cumhuriyetinden Aide Egemberdiyeva’nın yazıları, Çingiz Hüseynov ve Vakif Nesib’in hikâyeleri, Şahane Müşfik’in yazar Seyyad Aran ile yaptığı röportaj ve Günay Efendiyeva’nın açıklamaları yer alıyor.

 

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.