Kazak Türkü aktiviste 7 yıl siyaset yasağı

Çin hükümetinin baskısıyla aktivist Serikjan Bilaş Kazakistan'da 7 yıl siyasetten yasaklandı.


Serikjan Bilaş

7 yıl boyunca siyasetten uzaklaştırıldı

ABD’nin radyo kanalı National Public Radio’nın haberinde Kazak Türkü aktivist Serikjan Bilaş’ın Kazakistan’daki yargılamasına yer verildi.

Doğu Türkistan doğumlu Kazak Türkü Serikjan Bilaş Çin’e karşı cihat ilan etmekten ötürü nefret suçu ile yargılanıyordu.

Yargılama neticesinde hakkında 7 yıl siyasetten uzaklaştırma cezası verilen Serikjan Bilaş, yetkililer kendisine ya 7 yıl hapis cezası ya da suçlamayı kabul şartıyla 7 yıl siyasi yasaklılığı teklif ettiler, ailesini tercih ettim, istediği her mesleği yapabilirim ancak siyasi faaliyette bulunmam yasak, ruhumu kaybettiğimi hissediyorum, şimdiden kendimi ölü gibi hissediyorum açıklamasında bulundu.

ÇİN HÜKÜMETİNİN BASKISI

Serikjan Bilaş, Çin’de bulunan Türk azınlıklara karşı yapılan kötü muameleleri gözlemlemek ve raporlamak amacıyla Atajurt Eriktileri isminde bir teşkilat kurmuş ve bir açıklamasında Çin’e karşı “bilgi cihadı” çağrısında bulunmuştu. Bu açıklaması üzerine Kazakistan’ın en büyük ticaret ortağı Çin’in baskısıyla ev hapsine alındığı ve neticede siyasetten uzaklaştırma cezası verildi.

Serikjan Bilaş’ın yasaklı hâle getirilip Atajurt Eriktileri teşkilatından uzaklaştırıldıktan sonra teşkilat bölünmüş şekilde faaliyetlerine devam ediyor.

Kaynak: (https://www.npr.org/2019/10/26/771989624/an-advocate-for-kazakhs-persecuted-in-china-is-banned-from-activism-in-kazakhsta, 26/10/2019)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar